Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Stowarzyszenie na rzecz Tradycji i Kultury "Niklot"

Stowarzyszenie na rzecz Tradycji i Kultury \"Niklot\"

Toporzeł - symbol Niklota

Stowarzyszenie na rzecz Tradycji i Kultury "Niklot" - stowarzyszenie działające w Polsce , pośrednio odwołujące się do neopogaństwa . Ideowo czerpie z założeń francuskiej Nowej Prawicy oraz do działalności przedwojennej grupy Zadruga i filozofii jej głównego ideologa Jana Stachniuka . Formalnie członkowie określają organizację mianem "stowarzyszenia metapolitycznego", rozumiejąc poprzez to dążenie do osiągnięcia celów politycznych poprzez działalność w sferach z polityką nie związanych - np. w kulturze i edukacji[1].

Stowarzyszenie "Niklot" głosi idee nacjonalistyczne, pojmując nacjonalizm jako najwyższą możliwą formę zorganizowania się społeczeństwa, nawiązuje też do neopogaństwa. Koncepcja ta jest definiowana przez pojęcie "jazyczestwa", ethnosu . Liderem Stowarzyszenia "Niklot" jest Tomasz Szczepański, pseudonim "Barnim Regalica"[2]. Organem prasowym "Niklota" jest kwartalnik Trygław. Symbolem "Niklota" jest tzw. Toporzeł , stanowiący kompilację trójstronnego topora celtyckiego z głową orła , symbol wymyślony przez Stanisława Szukalskiego , znanego polskiego rzeźbiarza, odwołującego się w swojej twórczości do pogańskich korzeni Polski.

Spis treści

Działalność

Stowarzyszenie na rzecz Tradycji i Kultury "Niklot" organizuje spotkania, sympozja i dyskusje, na których promuje swoją ideologię. Prowadzi również działalność wydawniczą (m. in. periodyk "Trygław") i edukacyjną. "Niklot" często podejmuje również akcje interwencyjne - np. w obronie zagrożonych muzeów, szkół i pomników przyrody. Aktywiści "Niklota" organizowali wiele pikiet, manifestacji i wieców, m.in. w manifestacjach przeciwko wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej , przeciwko wstąpieniu Polski do NATO , interwencji w Iraku oraz manifestacjach solidarności z Serbołużyczanami (którzy, w opinii członków Niklota, ulegają przymusowej germanizacji, a ich mniejszościowe szkoły są zamykane). "Niklot" bierze regularnie udział w uroczystościach z okazji świąt narodowych np. Święto Narodowe Trzeciego Maja i 11 listopada - Święto Niepodległości , a także z okazji rocznic agresji Niemców i Rosjan na Polskę. Stowarzyszenie zajmuje się też popularyzowaniem i przybliżaniem wiedzy związanej z czasami prasłowiańskimi, rodzimą kulturą i historią Słowian, np odnosnie obchodów starosłowiańskich obrzędów i tradycji np. Nocy Kupały (Święta Kresu)[3].

Nazwa stowarzyszenia pochodzi od imienia księcia Obodrytów - Niklota (prawdopodobna rekonstruowana słowiańska forma imienia to "Niekłót"). Niklot był jedynym słowiańskim księciem, który zdołał pokonać wyprawę krzyżową. Nazwę stowarzyszenia odmienia się jak imię - np. "dla Niklota" (a nie "dla Niklotu").

Członkowie Niklota w większości deklarują się jako neopoganie - najczęściej są wyznawcami rodzimej religii Słowian (oraz związanej z nią filozofii i światopoglądu), czyli słowiańskimi rodzimowiercami , ale czasem również wyznawcami mitologii nordyckiej . Sam "Niklot" nie jest związkiem wyznaniowym (często mylnie jest za taki uznawany), chociaż większość członków stowarzyszenia działa jednocześnie w typowych słowiańskich związkach wyznaniowych lub nieformalnych lokalnych grupach rodzimowierców i w ich ramach obchodzi starosłowiańskie święta oraz kultywuje rodzimowierstwo . W niektórych rejonach Polski "Niklot" ściśle współpracuje z tymi grupami w ich działalności religijnej, jednakże sam, jako stowarzyszenie, nie organizuje żadnych świąt.

Krytyka

Przez przeciwników jest oskarżana o tendencje neofaszystowskie []. Zarzuty te odpiera m.in. przewodniczący szczecińskiego oddziału Niklota Ireneusz Woszczyk, stwierdzając: "Chciałbym odnieść się do treści cytowanego punktu statutu naszego stowarzyszenia [dotyczy najczęściej stosunku sowarzyszenia do tzw. Globalnej wioski][4], które przy każdej okazji budzi kontrowersje. Tu nie chodzi o nienawiść jak chcą tego nasi przeciwnicy. My chcemy by każdy naród zachował swą odrębność kulturowa ,czyli coś co czyni go pięknym i wyjątkowym. Proszę zobaczyć co się dzieje wokoło w dzisiejszych czasach. Coraz częściej ludzie zapominają o własnej tradycji na poczet różnej maści wzorów zapożyczonych z obcych kultur, zwłaszcza w krajach multikulturowych i wielorasowych, często w tych krajach dochodzi z tego względu do konfliktów zbrojnych, przykładem tego niech będą ostatnie zamieszki we Włoszech, niedawne we Francji czy wojna w byłej Jugosławii z lat 90. [...] Od początku istnienia, czyli od 1998 roku oskarża się nas o faszyzm. [...] My odwołujemy się do tradycji, a nie do radykalnych ideologii. To, że nie chcemy mieszania kultur, oznacza, że zależy nam na zachowaniu własnej tożsamości. Nie mamy nic przeciwko innym rasom, wyznaniom czy mniejszościom seksualnym. Chodzi o to, by nie zapominać o własnych korzeniach."[5][6]

Przypisy

  1. Francuski ideolog Nowej Prawicy, Jean-Claude Valla, zdefiniował metapolitykę jako "domenę wartości, które nie dotyczą doraźnych kwestii politycznych lecz które pośrednio oddziałują na polityczny consensus"
  2. w 2006 r. startujący w wyborach do Sejmiku Województwa Mazowieckiego z listy LPR
  3. Akcja antywalentynkowa Stowarzyszenia na Rzecz Tradycji i Kultury "Niklot"
  4. Statut Stowarzyszenie na rzecz Tradycji i Kultury "Niklot"
  5. Antywalentynki sprawą dla policji?
  6. Neopoganie przeciw walentynkom - GW

Linki zewnętrzne

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Stowarzyszenie na rzecz Tradycji i Kultury "Niklot"":

Dziady (zwyczaj) ...

Pęcice ...

Dzień Zmarłych ...

II wiek ...

Biskup ...

Adwentyzm ...

Odense ...

Linz ...

I wiek ...

Sztuka ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Stowarzyszenie na rzecz Tradycji i Kultury "Niklot"":

01 Znaki drogowe - kierunku i miejscowości - część 1 (plansza 20) ...

206 Kultura, nauka i sztuka okresu międzywojennego (plansza 3) ...

010c. Rzym (plansza 5) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie