Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Stodoranie

Stodoranie

Stodoranie - średniowieczne plemię słowiańskie zamieszkujące dorzecze Sprewy dolnej i Haweli - prawego dopływu Łaby . Do tej samej grupy plemiennej obok Stodoran zaliczano plemiona: Nieletycy , Doszanie , Zamczycy i Płoni . Prawdopodobnie współdziałali ze Związkiem Wieleckim w wojnach przeciwko cesarstwu niemieckiemu.

twierdza Brenna

Centralnym grodem Stodoran była Brenna zwana także Branibor podbita po raz pierwszy po długim oblężeniu w 928 roku przez Henryka Saskiego . Odbita w wyniku powstania plemion słowiańskich w 983 r. O gród ten toczyły się krwawe walki między Słowianami i Germanami. Ostatecznie podbita przez Albrechta Niedźwiedzia w 1157 . Zmieniono wówczas nazwę Brenna na Brandenburg a okoliczne ziemie nazwano Brandenburgią .

Książęta

  • Książę Stodoran Tęgomir : wygnany z Brenny, zwrócił się o pomoc do cesarza Ottona i przy jego pomocy odzyskał książęcy stolec .
  • Księciem połabskich Stodoran, zwanych też czasem Hawelanami był Jaksa z Kopanicy .Jego gród nazywał się Copnik (kopa-góra-hałda) i najprawdopodobniej znajdował się na obszarze dzisiejszej dzielnicy Berlina - Köpenick . Jaksa bił nawet własną monetę tzw. "brakteaty Jaksy".

Zobacz też: Słowianie połabscy , Słowianie , Smolińcy , Brzeżanie , Doszanie , Hobolanie , Hobolin


Inne hasła zawierające informacje o "Stodoranie":

Dobromir słowiański ...

Wieleci ...

877 ...

Stodoranie Stodoranie - średniowieczne plemię słowiańskie zamieszkujące dorzecze Sprewy dolnej i Haweli - ...

Sprewianie ...

Doszanie ...

Brzeżanie ...

Lubuszanie ...

Kategoria:Plemiona połabskie ...

Słowianie połabscy ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Stodoranie":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie