Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Władysław Witwicki

Władysław Witwicki

Władysław Witwicki (ur. 1878 w Lubaczowie , zm. 1948 w Konstancinie ) - jeden z ojców polskiej psychologii, filozof i historyk filozofii, tłumacz Platona , teoretyk sztuki i artysta.

W latach 1884-1888 uczęszczał do szkoły powszechnej we Lwowie, w latach 1888-1896 do Cesarsko-Królewskiego Gimnazjum im. Franciszka Józefa, od 1896 był studentem Uniwersytetu Lwowskiego , studiując m.in. filozofię i psychologię. W 1901 r. doktoryzował się na tymże uniwersytecie z filozofii jako przedmiotu głównego i zoologii jako przedmiotu pobocznego, broniąc rozprawę Analiza psychologiczna ambicji. W tym samym roku studiuje kilka miesięcy na uniwersytetach wiedeńskim (pod kierunkiem Aloisa Höflera) i lipskim (pod kierunkiem Wilhelma Wundta ). 1 października 1904 r. po habilitacji na podstawie rozprawy Analiza psychologiczna objawów woli został docentem filozofii Uniwersytetu Lwowskiego. W 1909 został wydany pierwszy dialog Platona (Uczta) w przekładzie Witwickiego, z jego wstępem i komentarzami. Tłumaczeniem i objaśnianiem Platona Witwicki zajmował się odtąd do końca życia. W 1919 r. został profesorem nadzwyczajnym, a w 1920 r. zwyczajnym psychologii na Uniwersytecie Warszawskim [1]. W czasie okupacji Witwicki nie zaprzestał pracy artystycznej, naukowej i przekładowej, nie prowadził jednak działalności psychologicznej. Jego prace i przekłady z tego okresu zostały wydane dopiero po 1956 r.[2]

Uczeń Kazimierza Twardowskiego , stypendysta Zakładu Narodowego im. Ossolińskich , profesor uniwersytetów we Lwowie i w Warszawie . Mimo zasadniczo humanistycznej orientacji jego badań zalicza się go do grona myślicieli związanych ze szkołą lwowsko-warszawską . Znawca kultury starożytnej, autor wybitnego literacko i głęboko zakorzenionego w polskiej kulturze przekładu niemal całości dzieł Platona (z komentarzami). Przekład ten, mimo niespecjalistyczności filozoficznej i filologicznej, uznaje się za doskonały pod względem psychologicznego realizmu, plastyczności, przystępności, obrazowości i konkretności.

Uważany za jednego z najwybitniejszych polskich psychologów, autor pierwszych, wielokrotnie wznawianych i rozszerzanych polskich podręczników do psychologii, które odegrały istotną rolę w polskiej psychologii okresu międzywojennego . Jego oryginalna teoria psychologiczna to kratyzm (od gr. kratos - siła), uzasadniająca zmiany stanów emocjonalnych jednostki dążeniem do uzyskania poczucia mocy.

Był ojcem Janusza , twórcy Panoramy plastycznej dawnego Lwowa , oraz stryjem Michała , znanego architekta i konserwatora zabytków.

Twórczość

  • Z psychologii stosunków osobistych (1907)
  • W sprawie przedmiotu i podziału psychologii (1912)
  • Psychologia do użytku słuchaczów wyższych szkół naukowych t. 1–2 (1925–1927)
  • Zarys psychologii (1928)
  • Wiadomości o stylach (1934)
  • Przechadzki ateńskie (cykl audycji radiowych 1939, wyd. 1947)
  • Platon jako pedagog (1947)
  • O widzeniu przedmiotów (1954)
  • Pogadanki obyczajowe (1957)
  • Wiara oświeconych (1939, wyd. pol. 1959)

Tłumaczenia

Bibliografia

  1. Andrzej Nowicki "Witwicki" Wiedza Powszechna , Warszawa 1982
  2. Teresa Rzepa "Psychologia Władysława Witwickiego" Wydawnictwo Naukowe UAM , Poznań 1991


Inne hasła zawierające informacje o "Władysław Witwicki":

Nadciśnienie tętnicze ...

Oddychanie komórkowe ...

Sztuka ...

Władysław Komar ...

1499 ...

Elegia ...

1408 ...

1398 ...

1411 ...

Pokój toruński 1411 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Władysław Witwicki":

218b Sprawa polska podczas II wojny światowej (plansza 4) ...

230b Kryzysy ideologiczne, gospodarcze i społeczne w Polsce Ludowej (plansza 4) ...

219 Kultura, nauka i oświata w okresie II wojny światowej (plansza 3) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie