Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Stefan Przanowski

Stefan Przanowski

Stefan Przanowski (ur. 12 kwietnia 1874 w Słupcy , zm. 17 lutego 1938 w Krakowie ) – polski inżynier-mechanik, przemysłowiec, działacz gospodarczy, minister aprowizacji, minister przemysłu i handlu.

Syn Edwarda Przanowskiego (1845-1929), żołnierza Powstania Styczniowego , inżyniera powiatowego w Słupcy i Łęczycy , brat Władysława Przanowskiego (1880-1937), inżyniera i pedagoga, założyciela i dyrektora Państwowego Instytutu Robót Ręcznych w Warszawie, brat Jana Przanowskiego (1873-1941), adwokata, posła na Sejm RP w latach 1930-1935.

Absolwent Gimnazjum Realnego w Łowiczu i Politechniki w Karlsruhe . Po pobycie w Niemczech przeniósł się do Warszawy , gdzie zarządzał kilkoma przedsiębiorstwami (m.in. "Biura technicznego Breitkopf i Przanowski, d. Leon Jantzen").

W czasie I wojny był członkiem Komitetu Obywatelskiego Miasta stoł. Warszawy i Zarządu Miasta Warszawy, kierował Sekcją Żywnościową. Zaangażował się także w działalność polityczną w ramach Międzypartyjnego Koła Politycznego . Był członkiem Polskiej Partii Postępowej . 7 grudnia 1917 wszedł do rządu Jana Kucharzewskiego jako minister aprowizacji. Ustąpił ze stanowiska wraz z całym gabinetem, w proteście przeciw pokojowi brzeskiemu .

W latach 1920-21 w rządzie Wincentego Witosa objął ministerstwo przemysłu i handlu. Jako zwolennik wolnego rynku zlikwidował działające wcześniej urzędy etatystyczne : węglowy, naftowy, zbożowy i inne. Nazywany był nawet papieżem polskiego liberalizmu .

W 1921 r. dla uczczenia zasług inż. Stefana Przanowskiego - ówczesnego ministra przemysłu i handlu w Kopalni Soli w Wieliczce jednej z grot solnych nadano nazwę - komora Przanowski.

W czerwcu 1922 r. w czasie przesilenia rządowego desygnowany na premiera, gabinetu nie stworzył, gdyż nie uzyskał poparcia Naczelnika Państwa - Józefa Piłsudskiego . W 1922 kandydował do Sejmu RP z listy Centrum Mieszczańskiego, nie uzyskał jednak mandatu (wobec słabego wyniku całej listy); Przanowski wycofał się z polityki i pozostał przy działalności gospodarczej.

Przez wiele lat (1918-1930) był dyrektorem naczelnym, a następnie - od 1934 r. prezesem Rady Nadzorczej zakładów metalowych "Norblin, Bracia Buch i T. Werner" S.A. w Warszawie.

Zaliczano Przanowskiego do najbardziej wpływowych przemysłowców i działaczy gospodarczych; zachował niezależność od kapitału obcego; był członkiem rad nadzorczych wielu spółek przemysłowych i banków:

Był członkiem władz Centralnego Związku Polskiego Przemysłu, Górnictwa, Handlu i Finansów "Lewiatan" oraz Izby Przemysłowo-Handlowej w Warszawie.

Mieszkał w Warszawie przy Alejach Ujazdowskich 36 (" Kamienica pod Gigantami "); w 1924 r. nabył majątek ziemski (ponad 600 ha), wraz z pałacem, w Nowej Wsi koło Starogardu Gdańskiego na Pomorzu.

W małżeństwie z Zofią z Grabowskich miał syna Wojciecha (1922-1962), inżyniera-mechanika, żołnierza Powstania Warszawskiego i córkę Izabelę Wasiak - polonistkę, nauczycielkę, wydawcę drugiego obiegu.

Pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (kwatera 170 rząd 6); nagrobek ozdobiony płaskorzeźbą "Smutek" - autorstwa Leona Szacsznajdera.

Źródła

  • Polski słownik biograficzny (autor biogramu: Ryszard Szwoch );
  • Encyklopedia historii gospodarczej;
  • Encyklopedia Warszawy (suplement);
  • Słownik biograficzny techników polskich, tom 10 (autor biogramu: Józef Piłatowicz).

Linki zewnętrzneInne hasła zawierające informacje o "Stefan Przanowski":

Mieszko II Lambert ...

Guwernantka ...

XVI wiek ...

1408 ...

Szkoci ...

1398 ...

1749 ...

1411 ...

1362 ...

1361 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Stefan Przanowski":

056. Państwa Europy i ich mieszkańcy – część 1 (plansza 8) ...

229 Stosunki państwo-Kościół w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (plansza 3) ...

230a Kryzysy ideologiczne, gospodarcze i społeczne w Polsce Ludowej (plansza 8) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie