Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Stefan I Święty

Stefan I Święty

Stefan I Święty
król Węgier
Okres panowaniaod 997
do 15 sierpnia 1038
Poprzednik Gejza
Następca Piotr Orseolo
Dane biograficzne
Dynastia Arpadowie
Urodzonyok. 969
Zmarł15 sierpnia 1038
OjciecGejza
Matka Sarolta
Żona

Gizela Bawarska

Dzieci

Otto, Emeryk Święty

Święty
Stefan Węgierski
István
Kościół / wyznanie katolicki
Data kanonizacji 1083
Wspomnienie 16 sierpnia
Atrybutychorągiew z NMP , glob, a na nim krzyż - symbol misyjnej działalności, korona, makieta kościoła w ręku

Stefan I Święty, zw. Węgierskim [1] (ur. ok. 969 [2], zm. 15 sierpnia 1038 ) - książę Węgier od 997 roku, król od 1000 roku z dynastii Arpadów . Pierwszy węgierski władca koronowany na króla. Założyciel dwóch arcybiskupstw w Ostrzyhomie i Kalocsy oraz ośmiu biskupstw, święty Kościoła katolickiego .

Spis treści

Biografia

Był synem Gejzy , księcia Węgier, i jego żony Sarolty . W starszej literaturze utrzymywał się pogląd, że jego matką była Adelajda Biała Knegini , rzekoma siostra Mieszka I . Obecnie pogląd ten został zarzucony, a Adelajda uznawana jest przez badaczy za postać fikcyjną.

Początkowo nosił pogańskie imię Wajk (Vajk). W 974 roku został ochrzczony; otrzymał wtedy chrześcijańskie imię Stefan. W 995 roku poślubił Gizelę , córkę bawarskiego księcia Henryka II Kłótnika .

Po śmierci ojca w 997 roku został księciem Węgier. Pokonawszy pogańskich wodzów Koppánya i Ajtonya , rozpoczął umacnianie chrześcijaństwa na Węgrzech. W 1000 roku[3] za zgodą papieża Sylwestra II został koronowany na króla. W 1005 roku wyprawił się przeciwko Bułgarii . W późniejszych latach pokonał m.in. swojego wuja Gyulę Młodszego , władcę Siedmiogrodu , oraz księcia Achtuma.

Stefan I ufundował dwa arcybiskupstwa: w Ostrzyhomiu ( węg. Esztergom) i Kalócsy, osiem biskupstw - w Csanádzie, Egerze , Wielkim Waradynie ( węg. Nagyvárad, dziś rum. Oradea), Pięciokościołach ( węg. Pécs), Jawarynie ( węg. Győr), Apulum ( węg. Gyulafehérvár, dziś rum. Alba Iulia), Veszprém i Vácu oraz kilka opactw . Przeprowadził też reformę administracyjną, dzieląc kraj na komitaty , na czele których stał żupan .

Gdy w 1031 roku syn Stefana, Emeryk , zginął na polowaniu pojawił się problem następstwa tronu. Zgodnie z zasadą senioratu następcą tronu powinien był zostać Vazul , brat stryjeczny Stefana. Król jednak wybrał na kolejnego władcę Węgier swojego siostrzeńca, Piotra Orseolo . Stefan zmarł w 1038 roku i został pochowany w katedrze w Białogrodzie Królewskim .

Kult

W 1083 roku, dzięki staraniom króla Władysława I Świętego , "podniesiono" relikwie Stefana, co równało się kanonizacji .

Jego wspomnienie obchodzono początkowo 20 sierpnia .

Na Węgrzech obchodzone jest po dzisiejszy dzień, jako święto narodowe - "Dzień św. Stefana", węg. Szent István napja[4].

W 1686 roku Innocenty XI przesunął je na 2 września , natomiast reforma liturgiczna Pawła VI ( 1969 ) przeniosła ten dzień na 16 sierpnia , jako najbliższy jego śmierci [5].

Żona i potomstwo Stefana I

W 995 roku Stefan poślubił Gizelę , księżniczkę bawarską, córkę Henryka II Kłótnika z dynastii Ludolfingów , i Gizeli Burgundzkiej . Z tego małżeństwa pochodził Emeryk Święty ( 1007 - 1031 ), następca tronu oraz zapewne kilkoro dzieci zmarłych w dzieciństwie.

Zobacz też

Przypisy

  1. św.Stefan Węgierski . - materiały na brewiarz.katolik.pl [ostatnia aktualizacja: 20.07.2010]
  2. H. Fros , F. Sowa , Księga imion i świętych, t. 5, kolumna 304. W. Dworzaczek, Genealogia, tabl. 84, podaje, że Stefan urodził się dokładnie w 969 roku.
  3. S. A. Sroka, Historia Węgier, s. 19.
  4. Dzień św. Stefana - zwyczaje ( pol. )
  5. Święty Stefan . - Dzieje kościoła na stronie Parafii św. Stefana Króla w Warszawie

Bibliografia

  • György Györffy - Święty Stefan I.Król Węgier i jego dzieło., przekład Tomasz Kapturkiewicz, Oficyna Wydawnicza RYTM, Warszawa 2003.,
  • Fros H. , Sowa F. , Księga imion i świętych, t. 5, Kraków 2005, kolumny 304-306.
  • Sroka S. A. , Historia Węgier do 1526 roku w zarysie, Bydgoszcz 2000, s. 16, 19-21
  • Żywot św. Stefana króla Węgier czyli Kronika Węgiersko-polska, przeł., wstępem i komentarzami opatrzył Ryszard Grzesik, Wydawnictwo „DiG”, Warszawa 2003.,


Poprzednik
Gejza
Książę Węgier
9971000
Następca
On sam jako król
Poprzednik
On sam jako książę
Król Węgier
10001038
Następca
Piotr Orseolo


Inne hasła zawierające informacje o "Stefan I Święty":

Wszystkich Świętych ...

Rodzimy Kościół Polski ...

Dzień Zaduszny ...

Biegun północny ...

Mieszko II Lambert ...

Guwernantka ...

Adwentyzm ...

I wiek ...

1484 ...

XVI wiek ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Stefan I Święty":

056. Państwa Europy i ich mieszkańcy – część 1 (plansza 8) ...

229 Stosunki państwo-Kościół w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (plansza 3) ...

230a Kryzysy ideologiczne, gospodarcze i społeczne w Polsce Ludowej (plansza 8) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie