Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Obcy - decydujące starcie

Obcy - decydujące starcie

Obcy – decydujące starcie
Plakat filmu
Tytuł oryginalnyAliens
Gatunek film akcji sci-fi
Kraj produkcji Stany Zjednoczone
Wielka Brytania
Język angielski
Główne role Sigourney Weaver , Michael Biehn , Lance Henriksen , Carrie Henn , Bill Paxton , Paul Reiser
Data premiery 1986 r.
Czas trwania137 min.
154 min. (wersja reżyserska)
Produkcja
Reżyseria James Cameron
Scenariusz James Cameron ,
David Giler,
Walter Hill
Muzyka James Horner
ZdjęciaAdrien Biddle
Budżet18 500 000 USD
Od lat15
Obcy – decydujące starcie na IMDb

Obcy – decydujące starcie (tytuł oryg. Aliens) – film fantastycznonaukowy z 1986 roku, druga część serii filmów o Obcym , wyreżyserowana przez Jamesa Camerona . Laureat dwóch Oscarów za efekty specjalne i montaż.

Obsada

i inni.

Fabuła

Po pięćdziesięciu siedmiu latach dryfowania w przestrzeni kosmicznej , kapsuła ratunkowa Narcissus z oficerem Ellen Ripley zostaje przechwycona przez statek kosmiczny , a następnie dostarczona do stacji orbitalnej Gateway, należącej do Korporacji Weyland-Yutani . Podczas przesłuchania w sprawie zniszczenia statku i ładunku, nikt nie wierzy w opowieść o tym, co kobieta przeżyła na holowniku Nostromo. Okazuje się, że księżyc, na której znaleziono obcą formę życia, jest w tej chwili zamieszkany przez kilkadziesiąt rodzin kolonizatorów, którzy swoją osadę nazywają Hadley Hope. Jednak gdy z księżycem urywa się komunikacja, słowa Ripley nabierają głębszego sensu, a na księżyc LV-426 wraz z Ripley i przedstawicielem Korporacji Carterem Burke'm wyrusza z misją ratunkową dobrze uzbrojony oddział Kolonijnej Piechoty Morskiej, dowodzony przez porucznika Gormana.

Podążając korytarzami w opuszczonych kompleksach bazy kolonistów, grupa komandosów odnajduje dziewczynkę o imieniu Newt, która szybko zaprzyjaźnia się z Ripley. W laboratorium znajdują również dwa facehuggery , utrzymywane przy życiu, umieszczone w pojemnikach zastojowych. Po poszukiwaniach pozostałych żyjących kolonizatorów Marines odkrywają, że wszystkie rodziny znajdują się w jednym kompleksie. Porucznik Gorman wysyła tam wszystkich Marines dowodzonych przez sierżanta Apone. W podziemiach kompleksu okazuje się, że żołnierze nie mogą używać amunicji do karabinów pulsacyjnych i elpeemów (logiczny pistolet maszynowy), gdyż grozi to uszkodzeniem chłodzenia transformatora i w rezultacie wybuchem termojądrowym. Na miejscu znajdują ciała wszystkich kolonistów zawinięte w kokony Obcych, którzy po chwili wydostają się z zakamarków i wybijają prawie cały oddział. Ci, którym udaje się przeżyć, wraz z Ripley powracają do wozu pancernego. Najwyższy stopniem ocalały żołnierz – kapral Hicks, za namową Ripley decyduje się na zniszczenie całego kompleksu przez zbombardowanie go z orbity pociskiem nuklearnym. Niestety, prom zrzutowy mający zabrać ich z księżyca na Sulaco rozbija się (Spunkmayer i Ferro pilotujący prom giną z rąk Obcego), przez co grupa musi powrócić do kompleksu.

Ripley i żołnierze barykadują się w jednej z jego części i obmyślają skuteczny plan ujścia z życiem. Do ochrony wykorzystują m.in. cztery automatyczne roboty obronne (występują jedynie w wersji reżyserskiej filmu). Gdy Burke słyszy, że Ripley chce zniszczyć cały kompleks i wszystkich Obcych, nie pozostawiając nawet próbek, które ten zamierza wziąć ze sobą, uwalnia z pojemników zastojowych do pokoju gdzie śpią Newt i Ripley, dwa twarzołapy, aby kobiety nie opowiedziały o chęci nielegalnego zabrania próbek Obcego pozostałym członkom oddziału. W ostatniej chwili Marines ratują Ripley i Newt przed twarzołapami i dowiadują się o spisku Burke'a. Tymczasem android Bishop przekazuje wszystkim, że strzelanina uszkodziła system chłodzący w jednym z transformatorów atmosferycznych, pod którym żołnierze znaleźli kolonistów, co spowoduje wybuch termonuklearny i zniszczenie całego kompleksu. Bishop sprowadza zdalnie rezerwowy wahadłowiec z USS Sulaco na teren kompleksu. Obcy przedostają się jednak do zablokowanych przez Marines przejść i zabijają kilku z nich, w tym Burke'a i Gormana. W końcu Newt wyprowadza jedynych ocalałych (Hicksa i Ripley) z jednego kompleksu do drugiego, lecz sama wpada do pomieszczenia chłodzącego. Hicks wraz z Ripley próbują uwolnić dziewczynkę, lecz zostaje ona porwana przez Obcego do głównego gniazda. Nie wierząc w śmierć Newt, zrozpaczona Ripley zostawia rannego Hicksa pod opieką Bishopa i podąża sygnałem jej nadajnika i odnajduje Newt oraz ogromne skupisko jaj i wysiadującą je Królową Obcych. Bohaterka niszczy wszystkie jaja i zabija dwóch Obcych-strażników broniących królowej. Ripley i Newt wydostają się windą na powierzchnię i odlatują wahadłowcem na statek-matkę (USS Sulaco). W tym samym momencie ogromny wybuch nuklearny niszczy wszystkich Obcych i budynki będące na LV-426.

Na statku-matce, jedyni ocaleni – Ripley, Newt, Hicks i Bishop – przygotowują się do powrotu na Ziemię. Podczas gdy Hicks jest nieprzytomny i oczekuje na umieszczenie go w komorze kriogenicznej, z wahadłowca niespodziewanie wychodzi Królowa, która pozostawała w ukryciu od startu z Acherona ( LV-426 ), i rozrywa na pół Bishopa. Przerażona Newt chowa się pod podłogę hangaru, Ripley zaś wsiada do ładowarki (futurystyczna wersja wózka widłowego) i walczy z królową, którą w końcu wyrzuca w przestrzeń kosmiczną. Po zwycięskiej walce, Ripley wraz z Newt, Hicks'em i pozostałością Bishopa poddają się hibernacji i lecą, jak sądzą, prosto na Ziemię.


Inne hasła zawierające informacje o "Obcy - decydujące starcie":

Włosi ...

Zawał mięśnia sercowego ...

Herodot ...

Mazurski Park Krajobrazowy ...

Publikacja naukowa ...

1969 ...

1962 ...

Nałęcz (herb szlachecki) ...

1975 ...

1937 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Obcy - decydujące starcie":

233 Życie religijne w XX wieku (plansza 14) ...

215a Działania zbrojne w latach 1941-1945 (plansza 3) ...

11 LISTOPADA (plansza 1) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie