Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Stanisław Tym

Stanisław Tym

Stanisław Tym
Stanisław Tym w 2007 r.
Prawdziwe
nazwisko
Stanisław Tym
Andrzej Kill (pseudonim)
Data i miejsce
urodzenia
17 lipca 1937
Małkinia
Zawód aktor , felietonista , reżyser , satyryk , komediopisarz
Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski
Profil w bazie IMDb
Profil w bazie filmpolski.pl
Profil w bazie e-teatr.pl
Profil w bazie Filmweb.pl
Profil w bazie Stopklatka.pl

Stanisław Tym pseud. Andrzej Kill (ur. 17 lipca 1937 w Małkini ) – polski satyryk , aktor , komediopisarz , reżyser i felietonista .

Spis treści

Życiorys

W latach 50. XX wieku studiował w Warszawie , m.in. chemię na Politechnice Warszawskiej , przetwórstwo na SGGW , a także na Wydziale Aktorskim PWST . W czasie studiów pisał teksty i występował w kabaretach studenckich. Był też bramkarzem i szatniarzem w klubie Stodoła . W latach 1960 - 1972 był aktorem, autorem i reżyserem warszawskiego Teatru STS , oraz Kabaretu Owca . W latach 1984-1986 dyrektor Teatru Dramatycznego w Elblągu .

Autor wielu sztuk teatralnych, skeczy (jednym ze słynniejszych jest Ucz się Jasiu w wykonaniu Jana Kobuszewskiego , Wiesława Gołasa i Wiesława Michnikowskiego , prezentowany w kabarecie " Dudek ") i słuchowisk radiowych, a także scenariuszy do filmów Stanisława Barei , w których również występował i był współreżyserem. Odtwórca roli kaowca w filmie Marka Piwowskiego Rejs . Współautor i aktor kabaretów Owca , Dudek , Lopek i Wagabunda .

W drugiej połowie lat 90. pisał felietony do tygodnika Wprost , dziennika Rzeczpospolita , obecnie stały felietonista Polityki .

Laureat wielu nagród, m.in. za najlepszy scenariusz do filmu Rozmowy kontrolowane na FPFF w Gdyni w 1992 roku, Nagrody Kisiela dla najlepszego publicysty w 1998 roku, nagrody telewizyjnego Pegaza "za poczucie humoru i przenikliwość umysłu" w 2002 roku.

W 2005 roku ukazał się zbiór jego tekstów i rysunków, zatytułowany "Mamuta tu mam" (który to jest palindromem ). Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich .

Ma brata, Antoniego Tyma, który zagrał epizodyczne role w filmiach Miś (1980) i Ryś (2007).

Wybrana filmografia

Reżyseria

Scenarzysta

Stanisław Tym w Loży Ekspertów zielonogórskiego Festiwalu Kabaretu , w 2005 r.
Stanisław Tym i Zofia Merle na Festiwalu Kabaretu w Zielonej Górze, w 2007 r.
Stanisław Tym i Zofia Merle w Loży Ekspertów Festiwalu Kabaretu w Zielonej Górze, w 2007 r.

Aktor

Ciekawostki

  • W filmie Rejs Stanisław Tym grając Kaowca wypowiada w słynnym monologu swoją prawdziwą datę i miejsce urodzenia:
Znamy się mało... więc może ja bym powiedział parę słów o sobie - najpierw. Urodziłem się... urodziłem się w Małkini, w 1937 roku, w lipcu. Znaczy, w połowie lipca... właściwie w drugiej połowie lipca, właściwie... dokładnie 17 lipca. No... to tyle może o sobie - na początek... Czy są jakieś pytania?
  • 17 lipca urodziny obchodzi także Ryszard Filipski , aktor, z którego Bareja i Tym kpili z powodu jego nacjonalistyczno-komunistycznych przekonań i zaangażowania politycznego po stronie PZPR :
  • W filmie Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz Tadeusz Dudała (bohater kreowany przez Tyma) mówi do dyrektora Krzakoskiego (Krzysztof Kowalewski): "Mogę ci tylko zdradzić jego inicjały - R.F." " eref-66 " był to jednoosobowy teatr Filipskiego, którego monodram Ja i mój brat wywołał falę krytyki i oskarżeń o antysemityzm. Kpiną z Filipskiego jest także to, że filmowy bohater o inicjałach "R. F." ma być remedium na kłopoty dyrektora Krzakoskiego, a Filipski słynął z wygłaszania szumnych deklaracji bardziej niż z dyskretnych działań.
  • Z filmu Miś cenzura nakazała usunięcie nazwiska tego aktora ze sceny relacjonowania przez Ochódzkiego Oli rozmowy z "reżyserem Polańskim". W oryginale Ochódzki mówił: "Oni wszyscy powariowali. Filipskiego chcą ze mnie zrobić!" co zostało zamienione na znaną dziś wersję: " Fronczewskiego chcą ze mnie zrobić!"
  • W komedii Poszukiwany, poszukiwana to ręce Stanisława Tyma pieczętują obrazy na początku filmu.
  • Ze względu na prywatny spór z Bareją , scenariusz do Bruneta wieczorową porą podpisał jako Andrzej Kill i zrezygnował z głównej roli Michała Romana.
  • Postać zniewieściałego kombinatora Malinowskiego (w tej roli Wiesław Gołas ), dokonującego zamiany mieszkań, pojawiającą się w Nie ma róży bez ognia Tym stworzył dla potrzeb kabaretu "Dudek" . W skeczu pt. Karolkowa niejaki Witold Kocibrzycki (także Gołas) próbował wymóc na dyrektorze spółdzielni ( Wiesław Michnikowski ) zamianę mieszkania "w związku z przebudową ulicy Karolkowej". Z "Dudka" do scenariuszy filmowych Tyma przeniknęła także postać majstra-mentora ( Jan Kobuszewski ) pouczającego młodego pracownika o meandrach zawodu (skecz Ucz się Jasiu i film Brunet wieczorową porą).


Inne hasła zawierające informacje o "Stanisław Tym":

Podróżnik ...

Wszystkich Świętych ...

Dziady (zwyczaj) ...

Pęcice ...

Rodzimy Kościół Polski ...

Dzień Zmarłych ...

Biegun północny ...

Biskup ...

Wag ...

Rak języka ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Stanisław Tym":

08 Omijanie (plansza 4) ...

09 Wymijanie (plansza 6) ...

10a Wyprzedzanie - część 1 (plansza 1) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie