Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Stanisław Suchowolec

Stanisław Suchowolec

Stanisław Suchowolec - (ur. 13 maja 1958 w Białymstoku , zm. 30 stycznia 1989 ) - polski duchowny katolicki, kapelan białostockiej " Solidarności ".

Spis treści

Kapłaństwo i działalność opozycyjna

W 1977 roku wstąpił do seminarium . 11 czerwca 1983 roku otrzymał święcenia kapłańskie. Został wikariuszem w parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Suchowoli , rodzinnej wsi księdza Jerzego Popiełuszki . Założył izbę Pamięci zamordowanego ks. Popiełuszki a na cmentarzu wybudował jego symboliczny grób. Był opiekunem duchowym jego rodziców.

Od listopada 1984, w każdą drugą niedzielę miesiąca odprawiał Mszę Świętą za Ojczyznę, opiekował się rodziną księdza Popiełuszki. Od tego czasu był obiektem działań, prowadzonych przez Służbę Bezpieczeństwa w ramach Sprawy Operacyjnej opatrzonej kryptonimem "Suchowola". Dostawał anonimy o treści

Zdechniesz jak Popiełuszko. [1]

W lipcu 1986 został wikarym w parafii Niepokalanego Serca Maryi w Białymstoku - osiedle Dojlidy . Tam także odprawiał Msze Święte za Ojczyznę. Został kapelanem KPN w Białymstoku. Kilkakrotnie SB dokonywała zamachów na księdza[] (uszkadzano mu samochód), odbierał telefony i listy z pogróżkami[]. Starano się go zdyskredytować (m.in poprzez dwie kobiety, z których jedna opowiadała, że ma z księdzem romans, a druga, że jest matką jego dziecka)[]. Zachowane dokumenty w archiwach IPN wskazują, że od 1985 roku w białostockiej SB działała kilkuosobowa grupa funkcjonariuszy zajmująca się nękaniem kapłana[].

Okoliczności śmierci

30 stycznia 1989 ciało zamordowanego wikarego odnaleziono w jego mieszkaniu na plebanii . Sekcja zwłok wykazała, że zgon nastąpił pomiędzy 2 a 4 w nocy, na skutek zatrucia tlenkiem węgla , spowodowanego pożarem niesprawnego pieca. Prokuratura uznała, że pies księdza również zatruł się czadem. Dochodzenie zakończyło się po kilku miesiącach umorzeniem z powodu "braku znamion wskazujących na udział osób trzecich w zainicjowaniu pożaru".

W 1992 roku rozpoczęto w tej sprawie nowe śledztwo. Gospodyni parafii na Dojlidach zeznała, że w nocy z 29/30 stycznia 1989 widziała na plebanii 3 nieznane osoby: dwóch mężczyzn i kobietę. Słyszała ich przyciszone szepty i rozmowy. Około północy jako ostatnia widziała księdza żywego. Z ekspertyzy przeprowadzonej przez biegłych sądowych wynika, że w drewnianej podłodze wybito dziurę, przez którą od strony piwnicy wlano łatwopalną substancję. Jeden ze strażaków w śledztwie zeznał, że "w lewym dolnym rogu szyby okiennej widać było dziurę powstałą wskutek uderzenia ciężkim przedmiotem". Biegli weterynarze, zapoznając się ze zdjęciami z miejsca zbrodni, zauważyli, że z pyska psa ciekła krew. Ich zdaniem oznaczało to, że zwierzę zostało zatrute lub zabite. Białostocka prokuratura ogłosiła we wrześniu 1992, że przyczyną pożaru w mieszkaniu, a w konsekwencji powodem śmierci księdza Stanisława Suchowolca, było podpalenie. W sierpniu 1993 roku z powodu nie ustalenia sprawców postępowanie umorzono[2].

30 stycznia 2006 prokuratorzy z lubelskiego IPN oświadczyli, że ich zdaniem ponad wszelką wątpliwość ksiądz Stanisław Suchowolec został zamordowany wskutek działania Służby Bezpieczeństwa. Obecnie toczy się kolejne śledztwo w sprawie śmierci księdza[3][4].

Pamięć

Przy kościele w Suchowoli znajduje się jego symboliczny grób[1].

Przypisy

  1. 1,0 1,1 Katarzyna Woynarowska, No to Polsko, mamy Błogosławionego! (w:) Niedziela z dnia 6 czerwca 2010 roku, nr 23, s. 6-9.
  2. 19. rocznica śmierci ks. Suchowolca - kapelana "Solidarności" - PAP , 3 lutego 2008.
  3. Mija 20 lat od zabójstwa ks. Stanisława Suchowolca . Kurier Poranny, 31 stycznia 2009.
  4. IPN: Mamy nowe dowody w sprawie śmierci ks. Suchowolca - Gazeta Wyborcza , 3 lutego 2008.


Inne hasła zawierające informacje o "Stanisław Suchowolec":

Oddychanie komórkowe ...

Wiktor Sukiennicki ...

1972 ...

Stanisław Narutowicz ...

1884 ...

Klemens Maria Hofbauer ...

Jura ...

Tomasz Zan (poeta) ...

Stanisław Hozjusz ...

Stanisław Poniatowski ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Stanisław Suchowolec":

219 Kultura, nauka i oświata w okresie II wojny światowej (plansza 3) ...

213 Polska kultura, sztuka i nauka dwudziestolecia międzywojennego (plansza 12) ...

Tworzenie wyrażeń algebraicznych (plansza 1) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie