Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Stanisław Narutowicz

Stanisław Narutowicz

Stanisław Narutowicz

Stanisław Narutowicz
Urodzony 2 września 1862
Brewiki
Zmarł 31 grudnia 1932
Kowno
Akt niepodległości Litwy , podpis Stanisława Narutowicza, w prawej kolumnie, trzeci od dołu

Stanisław Narutowicz herbu własnego , lit. Stanislovas Narutavičius (ur. 2 września 1862 w Brewikach , zm. 31 grudnia 1932 w Kownie ) – polski prawnik , ziemianin żmudzki , litewski działacz polityczny, członek Taryby , sygnatariusz aktu niepodległości Litwy , brat prezydenta Rzeczypospolitej Gabriela Narutowicza .

Spis treści

Biografia

Pochodził z rodziny szlacheckiej osiadłej od pokoleń na Żmudzi , ojciec Jan Narutowicz był uczestnikiem powstania 1863 roku. Po ukończeniu gimnazjum w Lipawie , studiował prawo w Petersburgu , gdzie włączył się w polskie życie studenckie. Zajmował się również dziennikarstwem, wydając w 1890 roku pismo "Tygodnik Powszechny".

Po powrocie na Żmudź prowadził pracę oświatową i kulturalną wśród litewskich chłopów. Od września 1917 roku uczestnik Taryby (Rady Litewskiej), był sygnatariuszem aktu niepodległości Litwy ( 16 lutego 1918 ). Wystąpił z Rady na znak protestu przeciw jej uległości wobec Niemców. W latach 191931 był radnym gminy Telsze .

Poglądy polityczne

W latach międzywojennych działał na rzecz pokojowego rozwiązania sporu polsko-litewskiego. Był z jednej strony rzecznikiem niezależności Litwy, a z drugiej uważał się za przedstawiciela narodowości polskiej lojalnego wobec państwa litewskiego. Do końca życia nie wyrzekł się kultury polskiej ani języka polskiego. Jednak prolitewska orientacja Stanisława Narutowicza została wykorzystana w Polsce przez endecję przeciwko rodzonemu bratu Stanisława – Gabrielowi i wpłynęła na nastroje ludności polskiej, co w efekcie współtworzyło atmosferę przed zamachem na pierwszego polskiego prezydenta.

Śmierć

Stanisław Narutowicz, popełnił samobójstwo w Kownie 31 grudnia 1932 roku, rozczarowany kłótliwością i nieprzejednaniem Polaków oraz polityką rządu litewskiego wobec Polaków na Litwie. Historycy litewscy wskazują dziś na kłopoty prywatne i zdrowotne Stanisława Narutowicza, jako przyczyny samobójstwa ważniejsze niż niepowodzenie jego zamiarów politycznych. Jego syn Kazimierz Narutowicz ( lit. Kazimieras Narutavičius; ( 19041987 ), próbował aż do wybuchu wojny kontynuować dzieło ojca.

Pochowany został na cmentarzu w miasteczku Olsiady .

Rodzina

Stanisław Narutowicz był żonaty z Joanną Billewicz ( 18681948 ) – kuzynką Józefa Piłsudskiego . Mieli oni syna Kazimierza .


Inne hasła zawierające informacje o "Stanisław Narutowicz":

Oddychanie komórkowe ...

Wiktor Sukiennicki ...

1972 ...

Stanisław Narutowicz Stanisław NarutowiczStanisław NarutowiczUrodzony 2 września 1862 Brewiki Zmarł 31 grudnia 1932 Kowno Akt niepodległości Litwy , podpis ...

1884 ...

Klemens Maria Hofbauer ...

Jura ...

Tomasz Zan (poeta) ...

Stanisław Hozjusz ...

Stanisław Poniatowski ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Stanisław Narutowicz":

219 Kultura, nauka i oświata w okresie II wojny światowej (plansza 3) ...

213 Polska kultura, sztuka i nauka dwudziestolecia międzywojennego (plansza 12) ...

Tworzenie wyrażeń algebraicznych (plansza 1) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie