Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Spalacja

Spalacja

Spalacja lub kruszenie (kruszenie jądra atomowego; ang. spallation) to w fizyce jądrowej proces, w którym ciężkie jądro atomowe emituje kilka nukleonów w wyniku zderzenia (bombardowania) protonami o bardzo dużej energii (większej od setek keV ). W wyniku tego procesu masa atomowa bombardowanego jądra zmniejsza się.

Proces spalacji przeprowadzany jest w laboratoriach, przebiega też naturalnie w atmosferze Ziemi w wyniku bombardowania atomów atmosfery przez promieniowanie kosmiczne . W podobny sposób zachodzi też na powierzchni Księżyca , komet , asteroid . Ma miejsce również we wnętrzu gwiazd. Zjawiskiem tym próbuje się wyjaśnić różnice w proporcjach występowania izotopów pierwiastków przewidywane przez procesy fizyczne tworzenia jąder atomowych, a występujących naturalnie na Ziemi i w kosmosie .

Spalacja jest proponowana jako źródło neutronów . Atomy rtęci , ołowiu lub podobne, bombardowane protonami o energii rzędu 1 GeV, wytwarzają od 20 do 30 neutronów w wyniku jednego zderzenia. Neutrony te mogą być wykorzystywane do rozszczepiania jąder atomowych pierwiastków, które nie ulegają spontanicznemu rozszczepieniu, inicjującemu reakcję łańcuchową , np. tor . Tanie źródło neutronów może pozwolić na konstrukcję reaktorów, w których paliwa jest mniej niż masa krytyczna , można też przedłużyć okres używania częściowo wypalonego paliwa . Przewiduje się użycie neutronów do redukcji niebezpiecznych promieniotwórczych jąder w odpadach elektrowni atomowych .

W Stanach Zjednoczonych budowane jest oparte na spalacji źródło neutronów (Spallation Neutron Source - SNS). Obecnie ( 2007 ) SNS jest najsilniejszym źródłem neutronów zbudowanym przez człowieka. Urządzenie to będzie wykorzystywane do celów naukowo-badawczych, w tym usprawniania wytwarzania neutronów.

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Spalacja":

Reakcja termojądrowa ...

Spalacja Spalacja lub kruszenie (kruszenie jądra atomowego; ang. spallation) to w fizyce jądrowej ...

Kategoria:Fizyka jądrowa ...

Atom ...

Nukleosynteza ...

Syntetyczny izotop promieniotwórczy ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Spalacja":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie