Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Vision for Space Exploration

Vision for Space Exploration

Vision for Space Exploration (VSE, Wizja Eksploracji Kosmosu) to amerykański program badań kosmosu , ogłoszony 14 stycznia 2004 przez prezydenta Stanów Zjednoczonych George'a W. Busha . Postrzegana jest jako odpowiedź na katastrofę promu Columbia , stan lotów załogowych w NASA i jako sposób na przywrócenie w społeczeństwie entuzjazmu dla eksploracji przestrzeni kosmicznej.

Spis treści

Założenia

Dwie konfiguracje planowane do wykorzystania podczas powrotu na Księżyc: Ares V (po lewej) i Ares I (po prawej)

Główne założenia VSE to:

  • Dokończenie budowy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS do 2010 roku
  • Zakończenie programu lotów promów kosmicznych do 2010 roku
  • Budowa statku kosmicznego Orion (wcześniej znanego jako Crew Exploration Vehicle) do 2008 i przeprowadzenie pierwszej załogowej misji z jego udziałem do 2014 roku
  • Opracowanie rakiet nośnych opartych na komponentach promu kosmicznego
  • Badania Księżyca za pomocą automatycznych próbników od 2008 roku i księżycowa misja załogowa do 2020 roku
  • Eksploracja Marsa i dalszych obiektów za pomocą misji automatycznych i załogowych

Opinie

Kiedy VSE została ogłoszona, w amerykańskim Kongresie i w środowisku naukowym pojawiły się głosy popierające inicjatywę, jak i jej przeciwne. Na przykład republikanin Dave Weldon powiedział: "Myślę, że to najlepsza rzecz jaka przydarzyła się programowi kosmicznemu w ciągu ostatnich dekad", z kolei fizyk i znany przeciwnik lotów załogowych Robert L. Park powiedział, że statki bezzałogowe "sprawują się tak dobrze, że trudno będzie usprawiedliwić wysyłanie ludzi"[1].

Inni, jak np. organizacja Mars Society argumentowali, że więcej sensu od ponownego lądowania na Księżycu, ma skupienie się przede wszystkim na eksploracji Marsa[2].

Finansowanie

Projekt budżetu NASA pokazujący wzrost wydatków na VSE

W 2004 roku nie było jasne czy kongresmeni zgodzą się na zatwierdzenie i finansowanie VSE. Jednak w listopadzie 2004 roku, kongres przyznał NASA 16,2 mld dolarów, sumę, która wg prezydenta była potrzebna na rozpoczęcie realizacji wizji. Ówczesny szef NASA, Sean O'Keefe powiedział, że akt uchwalony wtedy przez kongres "był silniejszym poparciem [dla VSE], niż ktokolwiek z nas mógł sobie wyobrazić."[3] W 2005 roku przyjął uchwałę, która wprost popiera VSE.[4] Plan finansowy zakłada, że wraz z uwolnieniem środków potrzebnych obecnie na obsługę promu kosmicznego, a później także z zaprzestaniem wydatków na ISS, sumy pieniędzy przeznaczonych na projekty związane z VSE będą rosnąć, mimo braku znacznego wzrostu budżetu NASA.

Stan obecny

Szef NASA Michael Griffin , który objął stanowisko w kwietniu 2005 roku, był wielkim zwolennikiem VSE, ale zmodyfikował nieco program, mówiąc, że chce zredukować czteroletnią przerwę w amerykańskich lotach załogowych, która nastąpi po uziemieniu promów kosmicznych i przed pierwszym startem Oriona z ludźmi na pokładzie[5].

Obecnie większość prac dotyczących wizji skupia się w NASA wokół projektu Constellation - programu załogowych lotów na Księżyc. Opracowywane są dwie rakiety nośne - Ares I mająca wynosić statek Orion, oraz ciężka Ares V , która na pokład ma zabrać lądownik księżycowy i moduł podróżny. Trwają też prace nad samym statkiem Orion. W ramach bezzałogowych badań Księżyca, do startu przygotowuje się sonda Lunar Reconnaissance Orbiter .

Także decyzja o zakończeniu lotów promów kosmicznych w 2010 została już podjęta i trwają przygotowania do przebudowy stanowisk startowych w Kennedy Space Center na Florydzie , aby dostosować je do potrzeb nowych rakiet.

Zobacz także

Przypisy

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Vision for Space Exploration":

Włosi ...

Jagniątków ...

Jarząb pospolity ...

Wierzba śląska ...

XXI wiek ...

Wielkopolska Droga św. Jakuba ...

Salwinia pływająca ...

Długosz królewski ...

Wielkie Księstwo Moskiewskie ...

Sputnik 1 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Vision for Space Exploration":

Owady i pajęczaki (plansza 4) ...

Czasowniki Frazowe - Phrasal verbs, część 2 (plansza 17) ...

Drugi okres warunkowy - the second conditional (plansza 8) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie