Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Sporty wodne

Sporty wodne

Sportami wodnymi potocznie nazywa się dyscypliny sportowe, których uprawianie ma miejsce w otoczeniu zbiorników wodnych i jest bezpośrednio z nimi związane.

Spis treści

Akweny

Niektóre ze sportów wodnych, ze względu na ich charakter, są ściśle związane z określonym typem akwenów . Najczęściej jednak mamy do czynienia z kilkoma odmianami poszczególnych dyscyplin, dostosowanymi do różnych typów środowisk wodnych. Dotyczy to w szczególności sportów, których idea oparta jest na sprzęcie wodnym. Dostosowuje się więc parametry sprzętu, do panujących na akwenach warunków, tworząc tym samym różne odmiany danej dyscypliny. Przykładowo: pod względem wymaganego sprzętu, jak i zasobu wiedzy i doświadczenia, inaczej wygląda żeglarstwo pełnomorskie, a inaczej śródlądowe; mimo że obie odmiany oparte są na tych samych podstawach. Ze względu na typ wyróżnimy więc akweny otwarte i zamknięte (wśród nich znajdziemy naturalne i sztuczne):

  • morza i oceany,
  • jeziora i zalewy,
  • rzeki i kanały,
  • baseny i aquaparki.

Sporty wodne w większości oparte są na dogodnych warunkach termicznych. Wykorzystujemy do ich uprawiania najczęściej ciepłe, letnie miesiące, ciesząc się wysoką temperaturą powierza i wody. Jednak do takich warunków, sporty wodne się nie ograniczają. Najczęściej ich "zimniejsze" odmiany nazywane są ekstremalnymi. Faktem jest jednak, że sport uprawiany jest w środowisku wodnym przez cały rok, nie tylko latem, ale również w chłodniejszych miesiącach wiosennych, jesiennych oraz zimowych. Niektóre z dyscyplin, wręcz wymagają bardziej srogich warunków niż palące słońce i ciepła woda. Przykładowo: do uprawiania windsurfingu potrzebny jest dość silny wiatr (od 3 do 8 stopni w Skali Beauforta ). Jest on niezbędny do uprawiania tego sportu. Mniejsze natomiast znaczenie ma temperatura powietrza i wody, która może osiągać wartości poniżej 10 °C. Istotą niektórych odmian tego sportu jest duże zafalowanie powierzchni wody. Natomiast w przypadku kajakarstwa górskiego istotą akwenu jest jego spadzistość i duży pęd wody. W przeciwieństwie do większości sportów wodnych, nurkowanie odbywa się pod jej powierzchnią. Kluczowymi cechami w przypadku tego sportu jest czystość wody oraz atrakcyjność fauny , flory i dna zbiornika wodnego. Podsumowując - w zależności od dyscypliny i odmiany sportu, istotnymi cechami akwenów dla sportów wodnych są:

  • temperatura powietrza i wody,
  • wietrzność,
  • zafalowanie lub jego brak,
  • spadzistość i nurt wody,
  • czystość środowiska,
  • atrakcyjność krajobrazowa.

Wyposażenie

Praktycznie żadna dyscyplina sportów wodnych nie obywa się bez specjalnego wyposażenia - osprzętu. Relatywnie najmniejszego zaangażowania sprzętu wymagają sporty pływackie, chociaż i tu w wersji wyczynowej oprócz stroju kąpielowego przyda się parę akcesoriów: czepek, okulary pływackie, kremy zmniejszające tarcie, osprzęt pomiarowy. Nie bez znaczenia pozostaje również w tym przypadku profesjonalnie wyposażony basen. Większość sportów wodnych wymaga jednak sporej ilości sprzętu, głównie w postaci jednostek pływających: łodzie, żaglówki , katamarany , deski, kajaki , pontony . Ich częściami składowymi są elementy napędowe (silniki, pędniki , wiosła , latawce) oraz wyposażenia dodatkowego. W poszczególnych dyscyplinach, niezbędnymi składnikami są również elementy wyposażenia osobistego: pianka neoprenowa, suchy kombinezon, kask, kamizelka asekuracyjna , płetwy , maska .

Wyczyn i rekreacja

Dyscypliny

Poniższa lista podzielona została na kategorie bazujące na ich relacji z wodą:

Uprawiane w wodzie

Uprawiane pod wodą

Uprawiane nad wodą


Inne hasła zawierające informacje o "Sporty wodne":

Zambezi ...

Grzyby ...

Staw (akwen) ...

Bełdany ...

Małże ...

Mazurski Park Krajobrazowy ...

Sporty wodne nich znajdziemy naturalne i sztuczne):morza i oceany,jeziora i zalewy,rzeki i kanały,baseny i aquaparki.Sporty wodne w większości oparte są na dogodnych warunkach termicznych. Wykorzystujemy do ...

Parzydełkowce ...

Bocian czarny ...

Łabędź niemy ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Sporty wodne":

203 Okres międzywojenny na świecie. Postęp techniczny i kryzys gospodarczy (plansza 6) ...

016. Stawonogi – najliczniejszy szczep zwierząt na Ziemi (plansza 22) ...

Wody powierzchniowe w Polsce (plansza 18) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie