Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Spółdzielnia Mieszkaniowa Kopernik (Toruń)

Spółdzielnia Mieszkaniowa Kopernik (Toruń)

Spółdzielnia Mieszkaniowa Kopernik w Toruniu – to jedna z najstarsza w regionie i w Polsce Spółdzielni Mieszkaniowych , istniejąca od 1902 .

Historia

Została założona 4 października 1902 jako Stowarzyszenie Urzędników dla Budowy Domów i Mieszkań w Toruniu. Walne zgromadzenie urzędników miało miejsce w toruńskim Dworze Artusa . Uczestniczyło w nim 65 członków-założycieli, głównie urzędników miejskich i kolejarzy.

Już w 1905 wybudowano pierwszych siedem kamienic. Pierwszymi domami, który wybudowała, były kamienice przy Rybaki 38, Mickiewicza 52-56, Batorego 9 i 11 oraz Kujota 6. Znajdowało się w nich 68 mieszkań. Kolejną była kamienica przy ul. Konopnickiej na Bydgoskim Przedmieściu . Budynki miały wysoki standard, w niektórych zainstalowano nawet windy do wwożenia węgla na górę (dla ochrony chodników przed zanieczyszczeniem).

W okresie międzywojennym wybudowano tylko dwa bloki, w Chełmży przy dzisiejszej ulicy Marchlewskiego. Od 1945 działa pod nazwą "Spółdzielnia Mieszkaniowa Kopernik w Toruniu ". Aż do lat 60. zajmowała się tylko administracją budynków, później zaczęła budować dalsze bloki. Nadal buduje domy wielorodzinne. Łącznie wybudowała już ponad 17 tysięcy mieszkań w Toruniu .

Dzisiaj

Spółdzielnia administruje dzisiaj 169 budynkami m.in. na Bielanach (Osiedle Gagarina), Bydgoskim Przedmieściu , Osiedlu Bema i Koniuchach. Dziś ma ponad 8,4 tysiąca lokali, zamieszkanych przez 18.000 spółdzielców.

Spółdzielnia posiada własny stadion. Co roku organizuje konkursy na najbardziej ukwiecony balkon. Prezesem jest Czesław Degórski.

Linki zewnętrzne

Strona internetowa Spółdzielni Kopernik


Inne hasła zawierające informacje o "Spółdzielnia Mieszkaniowa Kopernik (Toruń)":

XVI wiek ...

1972 ...

Astrolabium ...

Diakon ...

Pokój toruński 1411 ...

Dzielnica miasta ...

Akcja (prawo) ...

Stanisław Hozjusz ...

Wojciech Brudzewski ...

Polskie Towarzystwo Limnologiczne ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Spółdzielnia Mieszkaniowa Kopernik (Toruń)":

203 Okres międzywojenny na świecie. Postęp techniczny i kryzys gospodarczy (plansza 10) ...

232. Stalinizm (plansza 3) ...

113 Reformacja i kontrreformacja w Polsce (plansza 3) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie