Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Zębowa wróżka

Zębowa wróżka

Zębowa wróżka (lub wróżka-zębuszka, wróżka zębinka ang. Tooth fairy) – baśniowa postać, która daje dzieciom pieniądze (lub drobny podarek), w zamian za ich zęby mleczne, schowane pod poduszką lub wrzucone pod szafę.

Mit zębowej wróżki rozwinięty jest głównie w krajach kultury zachodniej, jak choćby w Stanach Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii . W krajach hiszpańskojęzycznych zębowa wróżka występuje pod postacią małej myszki Ratoncito Pérez.

Zębowa wróżka jest przykładem legendy , którą dorośli przedstawiają dzieciom jako fakt .

Przykładami innych podobnych zjawisk są Święty Mikołaj i Zajączek Wielkanocny . Odkrycie prawdy o zębowej wróżce jest częścią procesu emocjonalnego dojrzewania dziecka.

Wróżka Zębuszka pojawia się również w książce Wiedźmikołaj Terry'ego Pratchetta , w której przedstawicielka zawodu wróżek jest jedną z bohaterek oraz wypowiedzi Linusa Torvaldsa , który na oskarżenie, że nie jest autorem jądra Linux odpowiedział: To prawda, że nie jestem autorem Linuksa – reprezentuję tylko prawdziwych autorów, zębową wróżkę i Świętego Mikołaja.

Mit został przeniesiony także i na polski grunt, pojawia się również w polskiej literaturze dziecięcej przełomu XX i XXI wieku, np. w Dynastii Miziołków Joanny Olech .


Inne hasła zawierające informacje o "Zębowa wróżka":

Wróżka Chrzestna (ang. Fairy Godmother) - postać z filmu Shrek 2 Zobacz też czarodziejka czarownica wiedźma Befana Ragana Zielona Wróżka Zębowa wróżka Pixie ...

Piotruś Pan (powieść) ...

Dzwoneczek ...

Shrek 2 ...

Czarownica ...

Befana ...

Ragana ...

Absynt ...

Zębowa wróżka Zębowa wróżka (lub wróżka-zębuszka, wróżka zębinka ang. Tooth fairy) – baśniowa postać, ...

Pixie ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Zębowa wróżka":

Higiena żywienia i żywności (plansza 7) ...

027a. Ssaki – sukces złożoności (plansza 17) ...

027a. Ssaki – sukces złożoności (plansza 5) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie