Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Klub włóczykijów

Klub włóczykijów

Klub włóczykijów – powieść Edmunda Niziurskiego , opublikowana po raz pierwszy w 1970 roku. Jest luźną kontynuacją powieści Niewiarygodne przygody Marka Piegusa - postacie drugoplanowe z tamtej, są pierwszoplanowymi tu.

Fabuła

Kornel, jeden z głównych bohaterów powieści, dostał poprawkę z geografii i w wakacje musi się uczyć. Tymczasem jego wuj, Dionizy Kiwajłło, archiwariusz, dokonuje odkrycia, które zmusza go do opuszczenia archiwum i wyruszenia w Polskę. Razem z Kornelem, jego kolegą Pirydionem i jego bratem Pirydionem Starszym (Politechnicznym) oraz Joanną, korepetytorką Kornela, wyruszają na poszukiwanie skarbu – pamiątek po powstańcach 1863-go roku. W poszukiwaniach próbują im przeszkodzić dwaj przestępcy: Bogumił Kadryll i Wieńczysław Nieszczególny. Akcja rozgrywa się w Warszawie , Pułtusku , na Kurpiach oraz w Górach Świętokrzyskich .

Bohaterowie

  • Kornel Kiwajłło – nastolatek, mający problemy z nauką geografii.
  • Dionizy Kiwajłło – wuj Kornela, archiwariusz (archiwista), mężczyzna potężnej budowy, pasjonat historii.
  • Maciej Pirydion – kolega Kornela, harcerz – detektyw. Znany czytelnikom z książki Niewiarygodne przygody Marka Piegusa .
  • Maciej Pirydion Starszy (zwany też Pirydionem Politechnicznym) – brat przyrodni Pirydiona, genialny wynalazca i pechowiec.
  • Joanna (Zielona Niedojrzała) – korepetytorka Kornela, następnie wybranka serca Pirydiona Politechnicznego.
  • Bogumił Kadryll – przestępca na wakacjach, oficjalnie doktor medycyny, miłośnik wytwornych ubiorów, mający słabość do wody kolońskiej o zapachu jaśminu. Znany czytelnikom z książki Niewiarygodne przygody Marka Piegusa .
  • Wieńczysław Nieszczególny – przestępca o szerokich zainteresowaniach naukowych. Charakteryzuje go zapach waleriany, którą zażywa przed każdą akcją. Znany czytelnikom z książki Niewiarygodne przygody Marka Piegusa .


Inne hasła zawierające informacje o "Klub włóczykijów":

Cava de' Tirreni ...

Tiumeń ...

Linköping ...

Tampere ...

Brno ...

Władysław Komar ...

Žalgiris Kowno ...

Sobieski ...

Insurekcja kościuszkowska ...

Wołowa Góra ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Klub włóczykijów":

16. Organy władzy Rzeczypospolitej Polskiej ? sejm i senat (plansza 12) ...

127. Sprawność i higiena układu ruchu człowieka (plansza 2) ...

Sklepy (plansza 9) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie