Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Somalia

Somalia

Jamhuuriyadda Soomaaliya
جمهورية الصومال

Republika Somalijska
Flaga Somalii
Herb Somalii
Flaga Somalii Herb Somalii
Hymn : Soomaaliyeey toosoo
Położenie Somalii
Język urzędowy somalijski , arabski , włoski , angielski
Stolica Mogadiszu [1]
Ustrój polityczny republika
Głowa państwa prezydent Sharif Sheikh Ahmed
Szef rządu premier Mohamed Abdullahi Mohamed
Powierzchnia
 • całkowita
 • wody śródlądowe
42. na świecie
637 700 km²
1,6%
Liczba ludności  ( 2008 )
 • całkowita 
 •  gęstość zaludnienia
85. na świecie
9 559 000 [2]
15 osób/km²
Jednostka monetarna szyling somalijski (SOS)
Niepodległość od Wielkiej Brytanii i Włoch
1 lipca 1960
Strefa czasowa UTC +3
Kod ISO 3166 SO
Domena internetowa .so [3]
Kod samochodowy SO
Kod telefoniczny +252
Mapa Somalii
1  Stolica oficjalna, faktyczną siedzibą władz i parlamentu są miasta Baidoa i Jowhar
2  Dane szacunkowe na lipiec 2008 roku, podane za CIA The World Factbook (Źródło:CIA) ( ang. )
3  Nieużywana

Somalia ( som. Soomaaliya; arab. As-Sumal, Aş-Şūmāl), Republika Somalijska – państwo w północno-wschodniej części Afryki położone na Półwyspie Somalijskim (zwanym „Rogiem Afryki”). Przylega do Oceanu Indyjskiego i Zatoki Adeńskiej . Na północnym zachodzie graniczy z Dżibuti , na zachodzie z Etiopią , zaś na południowym zachodzie z Kenią .

W 2009 Somalia zajęła 1. miejsce (drugi rok z rzędu) w rankingu państw o najtrudniejszych warunkach do życia[1].

Północna część kraju w 1991 ogłosiła niezależność jako Somaliland , obecnie kraj jest w stanie faktycznego rozpadu.

Spis treści

Geografia

Ukształtowanie powierzchni

Kraj nizinny na południu i na wybrzeżu. Na północy wyżynny, ze skalistymi górami do wysokości 2400 m n.p.m. Na północy wyżyny poprzecinane są suchymi dolinami i wyschniętymi korytami rzek. Linia brzegowa jest mało urozmaicona. Jej długość wynosi 3025 km.

Klimat

Pomimo położenia w pobliżu równika, w Somalii panuje stosunkowo suchy klimat. Na południu występuje klimat podrównikowy suchy z niewielkimi opadami deszczu, a na północy zwrotnikowy suchy prawie bez opadów. Monsuny wiejące znad Oceanu Indyjskiego nie przynoszą opadów. W kraju występują dwie dwumiesięczne pory deszczowe. Na południu spada 700 mm deszczu rocznie. Na północy panuje typowa dla pustynnego klimatu susza – roczne opady dochodzą zaledwie do 50 mm. Sprawia to, że Somalia cierpi na niedobór wody pitnej. Przez cały rok utrzymują się w miarę stałe temperatury powyżej 24 stopni Celsjusza (temp. średnia dobowa). Średnia temperatura roczna to 28 stopni. Amplitudy jednak wzrastają w kierunku północnym. W Somalilandzie w dzień dochodzi ona do 34 stopni Celsjusza. W nocy mogą panować niskie temperatury. Somalia nie jest nawiedzana w zasadzie przez żadne ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak trąby powietrzne czy huragany , zdarzają się jednak katastrofalne susze . Padające deszcze mogą być gwałtowne w południowej części kraju, choć zwykle są wtedy krótkotrwałe.

Struktura etniczna

Somalijczycy, ludność pochodzenia kuszyckiego , stanowią 98% mieszkańców kraju (1983). Podzieleni są na sześć zespołów rodowych: Dir, Darod, Issak, Hawija, Digil, Rahanwejn. Pierwsze cztery rody należą do Samaale, ludności pasterskiej, pozostałe dwa do Saab, ludów rolniczych o niższej randze społecznej w stosunku do pasterzy. Zespoły rodowe dzielą się na rody, a te z kolei na lineaże. Wszelkie przeszłe i współczesne konflikty Somalii przebiegają na styku rodów, lineaży, itd. (często nazywanych plemionami), których struktura jest bardzo skomplikowana. Oprócz Somalijczyków społeczność kraju tworzy ludność bantuidalna , Bantu zsomalizowani oraz Arabowie .

Religia

Historia

  • W VII - X wiek wzdłuż wybrzeży Zatoki Adeńskiej i Oceanu Indyjskiego powstały pierwsze arabskie i perskie faktorie handlowe (np. Mogadiszu, Merka, Zejla, Berbera).
  • VIIIXII wiek – napływ somalijskich nomadów, którzy szybko ulegli islamizacji.
  • XIIIXVI wiek – walki muzułmańskich sułtanatów z wybrzeża z chrześcijańską Etiopią (przy wsparciu ze strony Somalijczyków)
  • XVI wiek – wybrzeża Somalii zajęli Portugalczycy .
  • XVIIXVIII wiek Portugalczycy wyparci przez Arabów z Omanu (ze stolicą w Zanzibarze).
  • XIX wiek – północne wybrzeża kraju znajdują się pod kontrolą Egiptu , południowa część pod zwierzchnictwem sułtana Zanzibaru .
  • W drugiej połowie XIX w. rozpoczęła się penetracja państw europejskich i podział posiadłości kolonialnych pomiędzy Wielką Brytanię, Francję i Włochy.
  • W 1960 z połączenia Somalii Brytyjskiej i Somalii Włoskiej powstała niepodległa Republika Somalijska. Pierwszym prezydentem Somalii był Aden Abdullah Osman Daar (1960–67). Jego następcą był Abdirashid Ali Shermarke , zamordowany w 1969.
  • 21 października 1969 miał miejsce zamach stanu. Władzę przejął generał Mohammed Siad Barre . Zmieniono nazwę państwa na Somalijską Republikę Demokratyczną. W 1970 Somalię ogłoszono państwem socjalistycznym (poszły za tym stosowne reformy społeczno-gospodarcze oraz ścisła współpraca z ZSRR ).
  • 1977 – nieudana próba anektowania etiopskiego Ogadenu . ZSRR wspiera w konflikcie Etiopię i w rezultacie następuje zerwanie stosunków z Moskwą i przeorientowanie polityki na współpracę z USA .
  • Lata 80. XX wieku: pogłębiający się kryzys gospodarczy. Przełom lat 1989–1990 – USA wycofuje się z pomocy dla Somalii.
  • 1991 – Siad Barre zostaje obalony; wybuchła wojna domowa. Interwencja wojsk ONZ (w większości sił USA, ale także Polacy)
  • 1993 – 3 października Operacja w Mogadiszu mająca na celu schwytanie adiutantów Mohameda Aidida przez Delta Force i Rangersów zakończona śmiercią 19 żołnierzy amerykańskich i jednego malezyjskiego (w ramach sił pokojowych ONZ ) oraz według szacunków ponad 1000 Somalijczyków (większość to cywile).
  • 2006 – W czerwcu władzę przejmują umiarkowani fundamentaliści islamscy z Unii Trybunałów Islamskich
  • 24 grudnia 2006 Premier Etiopii w orędziu do narodu ogłosił, że jego kraj został zmuszony do wojny z Somalią[2]. Na skutek ofensywy wojsk etiopskich wspieranych przez wojska rządu somalijskiego wyzwolono Mogadiszu i większość terytoriów będących w rękach Unii Trybunałów Islamskich.

Obecnie sytuacja polityczna w Somalii jest niejasna, rząd tymczasowy kontroluje jedynie mały fragment centralnej części kraju. W obecnej chwili na obszarze Somalii de facto funkcjonują jeszcze 3 państwa: Somaliland , Puntland (gdzie znajdują się główne bazy piratów ) i Galmudug . Duża część kraju znajduje się poza kontrolą jakiegokolwiek rządu, tereny te w większości opanowało fundamentalistyczne ugrupowanie al-Shabaab, powiązane z al Kaidą .

Państwa powstałe na terenie Somalii podczas wojny domowej od 1991

Od obalenia rządu Siad-Barre w 1991 w Somalii trwa wojna domowa pomiędzy klanami. Trwająca od 1991 próba przywrócenia pokoju przez wojska ONZ nie przyniosła rezultatu, wskutek czego ONZ podjęło decyzję o wycofaniu się z Somalii w 1995.

Wskutek wojny domowej nastąpił de facto rozpad Somalii. Powstało kilka niezależnych państewek, zaś reszta kraju pogrążyła się w walkach pomiędzy klanami.

Obecna sytuacja polityczna w Somalii. Kolorem niebieskim zaznaczono terytoria pod kontrolą rządu tymczasowego.

Republika Somalilandu

Po obaleniu w 1991 dyktatora Siada-Barre na północnym wybrzeżu Somalii (nad Zatoką Adeńską), na terenach, które niegdyś stanowiły kolonię brytyjską Somaliland , Issowie rozpoczęli powstanie i w efekcie przejęli tam całkowitą władzę. W maju 1991 Somalijski Ruch Narodowy (SNM) ogłosił niezależność tych terenów. Tak powstała Republika Somaliland, której jednak nie uznała do tej pory społeczność międzynarodowa i ONZ . Pierwszym prezydentem Somalilandu został A. Ahmed Ali (obecnym prezydentem jest Ahmed M. Mahamoud Silanyo , zwycięzca wyborów w 2010 r.).

Obecnie na terenie Somalilandu panuje najbardziej stabilna sytuacja i w porównaniu z resztą regionu jedynie tam można mówić o względnie mocnej strukturze państwowej. W maju 2001 obywatele Republiki Somalilandu opowiedzieli się w referendum za niepodległością.

Puntland

W 1998 region Puntland ogłosił niezależność. Obecnie posiada status republiki autonomicznej.

Galmudug

14 sierpnia 2006 secesję ogłosił kolejny region – Galmudug . Obecnie posiada status republiki autonomicznej.

Unia Trybunałów Islamskich

Na przełomie czerwca i lipca 2006 armia Unii Trybunałów Islamskich zajęła większość centralnej i południowej części Somalii, w tym stolicę w Mogadiszu . Na skutek ofensywy etiopskiej w grudniu 2006, fundamentaliści islamscy musieli wycofać się z zajmowanych terytoriów i przejść do walki partyzanckiej. W 2008 doprowadzili do ustąpienia prezydenta Abdullahiego Yusufa . Nowym prezydentem został Sharif Sheikh Ahmed wywodzący się z Unii Trybunałów Islamskich. Wojnę wypowiedziały mu radykalne islamistyczne bojówki Al-Shabaab oraz Hizbul Islam .

Państewka obecnie nieistniejące

  • W 1998 region Jubaland ogłosił secesję. W 2001 region powrócił pod władzę rządu federalnego.
  • Od 2002 południowo-zachodni region Somalii znajdował się poza kontrolą rządu. W 2006 na mocy porozumienia lokalni przywódcy uznali na powrót władzę tymczasowego rządu somalijskiego.
  • 1 lipca 2007 północna część regionu spornego pomiędzy Puntlandem a Somalilandem , Maakhir , ogłosiła niezależność. W 2009 roku przyłączył się do Puntlandu.

Zobacz też

Bibliografia

  • Encyklopedia Geograficzna Świata: Afryka. Wydawnictwo OPRESS Kraków 1997

Przypisy

  1. National Geographic France, Wrzesień 2009
  2. Gazeta.pl


Inne hasła zawierające informacje o "Somalia":

1977 ...

Tablica rejestracyjna Marino (RSM) Senegal (SN)Serbia (SRB)Serbia i Czarnogóra (SCG)Seszele (SY)Sierra Leone (WAL)Singapur (SGP) Słowacja (SK) Słowenia (SLO)Somalia (SO)SomalilandSri Lanka (CL)Stany Zjednoczone Ameryki (USA)Suazi (SD)Sudan (SUD)Surinam (SME)Syria (SYR) Szwajcaria (CH) Szwecja ...

Świadkowie Jehowy ...

1960 ...

2006 ...

Przywódcy polityczni i religijni na świecie ...

Państwa świata według kontynentów ...

Mengystu Hajle Marjam ...

1992 ...

Cywilizacja Suahili ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Somalia":

136. Konflikty zbrojne w Afryce, walka z terroryzmem i oś Północ-Południe (plansza 7) ...

238. Nowa mapa polityczna świata (plansza 10) ...

125. Społeczno-gospodarczy podział państw (plansza 6) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie