Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Socjonika

Socjonika

Socjonika (słowo powstałe z połączenia ang. society - społeczeństwo i bionics - bionika ) - teoria międzyludzkich stosunków psychologicznych, rozumianych jako wymiana informacji i działań.

U jej podstaw leży przede wszystkim klasyfikacja typów psychologicznych, bazująca na pracy Psychological Types Carl Gustav Jung , ale także freudowska teoria świadomości, przedświadomości i nieświadomości, oraz koncepcja metabolizmu energetyczno-informacyjnego Antoniego Kępińskiego . Twórcą socjoniki jest litewska socjolog Aušra Augustinavičiūtė ; teoria powstała w latach 70. XX wieku .

Kluczowym pojęciem socjoniki jest typ informacyjnego metabolizmu (socjotyp). Jest to o sposób wymiany informacji pomiędzy człowiekiem i jego otoczeniem. Jest on niezmienny, uwarunkowany genetycznie. Charakteryzuje się on specyficznym układem 4 funkcji opisanych przez Junga, zmienionych przez Augustinavičiūtė. Wyróżnia się więc opozycje:

  • logiczno-etyczną,
  • intuicyjno-sensoryczną,
  • racjonalistyczno-irracjonalistyczną,
  • ekstrawertyczno-introwertyczną.

Typów powstałych przez dobór tych czterech funkcji jest 16. Pomimo dużej ilości ewentualnych kombinacji pomiędzy dwoma typami, tylko 8 par uznanych jest za komplementarne, uzupełniające się. Przykładowe typy:

  • Żukow (SLE) - typ logiczny, sensoryczny, ekstrawertyczny, irracjonalny,
  • Dostojewski (EII) - typ etyczny, intuicyjny, introwertyczny, racjonalny.

W 1991 założono w Kijowie Międzynarodowy Instytut Socjoniki. Socjonika nie jest uznawana za naukę, niektórzy uznają ją za gałąź psychologii, inni - za pseudonaukę [].

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Socjonika":

Carl Gustav Jung ...

Socjonika Socjonika (słowo powstałe z połączenia ang. society - społeczeństwo i bionics - ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Socjonika":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie