Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Siły Zbrojne Południa Rosji

Siły Zbrojne Południa Rosji

Plakat rekrutacyjny
Plakat rekrutacyjny

Siły Zbrojne Południa Rosji ( ros. Вооружённые силы Юга России) – antybolszewicka armia rosyjska, powstała pod koniec 1917 . Nazwa funkcjonująca od stycznia 1919, gdy doszło do zjednoczenia Armii Ochotniczej z Armią Dońską do których przyłączyły się inne związki operacyjne białych Rosjan.[1]

Zorganizowali ją generałowie rosyjscy: Anton Denikin , Ławr Korniłow i Michaił Aleksiejew . Początkowo dowódcą Armii był Korniłow (do swej śmierci 13 kwietnia 1918 ), następnie gen. Anton Denikin .

Wiosną 1919 armia rozpoczęła natarcie z Północnego Kaukazu w kierunku Moskwy , w czerwcu zajmując Donbas i Charków , a następnie Kijów . Na zdobytych ziemiach ukraińskich głoszono ideę jedynej i niepodzielnej Rosji, niszczono ukraińskie szkoły i organizacje kulturalne, wprowadzano masowe represje wobec ukraińskiej inteligencji.[2] 31 sierpnia 1919 opuściła Kijów, który został zajęty przez armię URL i wspomagające ją oddziały UHA . Walki pomiędzy Armią Ochotniczą a wojskami ukraińskimi trwały przez wrzesień i październik 1919. Z powodu ciężkiej sytuacji (epidemia tyfusu , brak amunicji) Komenda Główna UHA była zmuszona podpisać 6 listopada 1919 (oficjalnie 17 listopada) umowę o wejściu UHA w skład Armii Ochotniczej. Na wypełnienie tej umowy nie wyraził zgody dyktator ZURL Jewhen Petruszewycz , zresztą i tak nie zrealizowano jej z powodu szybkich sukcesów wojsk bolszewickich rozpoczynających walkę przeciw AO i jej szybkiego odwrotu.

Resztki rozbitej Armii Ochotniczej wycofały się na Krym , i na przełomie marca i kwietnia 1920 weszły w skład armii gen. Wrangla .

Dowódcy Armii Ochotniczej

Przypisy

  1. Wojciech Materski "Na widecie", Warszawa 2005, s. 51.
  2. "W sierpniu 1919 zaczął Denikin na zajętych przez siebie obszarach brutalnie dusić wszelkie przejawy życia narodowego Ukraińców ( zamknięcie szkół , zlikwidowanie prasy, barbarzyńskie palenie na placach miejskich księgozbiorów i w ogóle wszelkich druków ukraińskich) w dodatku odbierając chłopom zagarnięte przez nich obszary dworskie." : Władysław Pobóg-Malinowski "Najnowsza historia polityczna Polski" t.2 cz.1 Londyn 1956 s. 170, por też s. 207 i passim.


Inne hasła zawierające informacje o "Siły Zbrojne Południa Rosji":

Wszystkich Świętych ...

Dziady (zwyczaj) ...

Mieszko II Lambert ...

Tiumeń ...

Oddychanie komórkowe ...

Ukaz ...

Iwan IV Groźny ...

Dwudziestolecie międzywojenne na świecie ...

Sejm grodzieński (1793) ...

Szlezwik ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Siły Zbrojne Południa Rosji":

221. Przemiany powojenne na bliskim i dalekim wschodzie (plansza 20) ...

215a Działania zbrojne w latach 1941-1945 (plansza 5) ...

224 Konflikty zbrojne po II wojnie światowej (plansza 9) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie