Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Sinan

Sinan

Sinan

Sinan, Hoca Mimar (ur. 15 kwietnia 1489 , zm. 17 lipca 1588 ) – turecki architekt, nadworny architekt pięciu sułtanów Turcji, twórca prawie 400 budowli. Uczył się w szkole dla janczarów w Stambule .

Spis treści

Młodość

Sinan urodził się w chrześcijańskiej rodzinie w Anatolii , w miejscowości Ağırnas, koło Kayseri , jako Grek lub Ormianin o imieniu Józef[1]. W 1511 trafił w wyniku branki na dwór sułtana i przez 19 lat służył w korpusach janczarów. Zamieszkał w Stambule zmieniając wiarę na islam i przyjmując imię Sinan. W 1514 Sinan dostał się do oddziału inżynierów. W czasie wojny w Persji w 1535 budował dla armii i pomógł jej pokonać jezioro Wan .

Praca

W 1538 [1] został architektem nadwornym kolejnych sułtanów Turcji: Sulejmana Wspaniałego , Selima II , Murada III , Mehmeda III . Pierwszym dziełem Sinana był meczet Şehzade, wybudowany w 1548 . Budowę Meczetu Sulejmana zaczął w 1550 , kończąc w siedem lat później.

Pracował w okolicach Stambułu, budując meczety, m.in. Meczet Selima ( Selimiye ) w Edirne . Wiele z jego budowli znajduje się obecnie poza granicami Turcji: medresa w Mekce , meczet w Budapeszcie .

Budowle

W trakcie pełnienia funkcji architekta pod rządami pięciu sułtanów, w ciągu 50 lat stworzył prawie 400 budowli. Sinan jest uważany za twórcę:

Przypisy

  1. 1,0 1,1 Najsłynniejsze miejsca i budowle świata. Warszawa: Hachette Livre Polska sp. z o.o., 2005, s. 242. . 

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Sinan":

Meczet Rüstema Paszy ...

Nowy Meczet w Stambule ...

Sinan SinanSinan, Hoca Mimar (ur. 15 kwietnia 1489 , zm. 17 lipca 1588 ) – ...

Meczet Sulejmana ...

Muzeum Morskie w Stambule ...

Błękitny Meczet ...

Hagia Sofia w meczet . Turcy nie zniszczyli wnętrza, lecz wszystkie elementy chrześcijańskie zatynkowali. Architekt Sinan[] dodał wówczas minarety , mihrab i minbar . Wszystko jednak było odchylone o ...

Janczarzy ...

Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii 1984 Veselin Đuranović , V 1984 – V 1985 Radovan Vlajković , V 1985 – V 1986 Sinan Hasani , V 1986 – V 1987 Lazar Mojsov , V 1987 – V ...

Stambuł ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Sinan":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie