Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Siedem sztuk wyzwolonych

Siedem sztuk wyzwolonych

Siedem sztuk wyzwolonych z Hortus deliciarum Herrady z Landsbergu (ok. 1180)
Siedem sztuk wyzwolonych, gobelin , ok. 1675

Siedem sztuk wyzwolonych ( łac. septem artes liberales, właściwie siedem umiejętności godnych człowieka wolnego) – podstawa wykształcenia w okresie późnej starożytności oraz średniowiecza . Owe siedem sztuk dzielone było na dwie mniejsze grupy – trivium i quadrivium.

Kanwą tego podziału było monumentalne, encyklopedyczne dzieło Marka Terencjusz Warrona , zatytułowane Disciplinarum libri IX (Dziewięć ksiąg naukowych).

Termin pochodzi od Marcjanusa Kapelli , który w V wieku stworzył podręcznik wszystkich wykładanych w szkole nauk (składający się z siedmiu ksiąg) i nazwał je siedmioma sztukami wyzwolonymi. Kasjodor w VI wieku w swoich Institutiones dostosował podręcznik Kapelli na użytek Kościoła. W średniowieczu uzyskanie tytułu magistra siedmiu sztuk wyzwolonych stanowiło podstawę do dalszych studiów uniwersyteckich na kierunkach prawa , medycyny lub teologii .

Trivium

Trivium obejmowało gramatykę , co w owym czasie oznaczało biegłość w łacinie , dialektykę , czyli logikę oraz retorykę , czyli sztukę układania mów. Trivium było na ogół wstępem do kolejnego etapu nauki.

Od słowa trivium pochodzą współcześnie używane:

  • triwia – konkurs zagadek
  • trywialne – pospolite, oczywiste

Quadrivium

Na średniowiecznych uniwersytetach quadrivium uważane było za przygotowanie do studiów filozofii i teologii . Obejmowało ono geometrię , arytmetykę , astronomię i muzykę . Quadrivium można traktować jako naukę o liczbach: czystych (arytmetyka), rozważanych w przestrzeni (geometria), w czasie (muzyka), ruchu i przestrzeni (astronomia).


Inne hasła zawierające informacje o "Siedem sztuk wyzwolonych":

Sztuka ...

Tapiseria ...

Uniwersytet Witolda Wielkiego ...

Klemens Maria Hofbauer ...

Eunectes ...

Stanisław Hozjusz ...

Taylor Swift ...

Paź ...

John Dryden ...

Romeo i Julia (film 1996) ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Siedem sztuk wyzwolonych":

Teatr grecki (plansza 10) ...

Struktura i rozmieszczenie produkcji rolnej (plansza 19) ...

012. Nicienie (plansza 10) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie