Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Sidney Poitier

Sidney Poitier

Sidney Poitier
Sidney Poitier (pierwszy po lewej), w towarzystwie Harry'ego Belafonte i Charltona Hestona w czasie Marszu na Waszyngton ( 1963 )
Data i miejsce
urodzenia
20 lutego 1927
Miami , Floryda , USA
Profil w bazie IMDb
Profil w bazie Filmweb.pl
Profil w bazie Stopklatka.pl

Sidney Poitier (ur. 20 lutego 1927 w Miami , Floryda ), amerykański aktor i reżyser filmowy, a także dyplomata . Pierwszy w historii czarnoskóry laureat Oscara i pierwszy prawdziwie sławny i znany czarnoskóry aktor ( gwiazda ) kina światowego.

Spis treści

Biografia

Jego rodzice pochodzili z Bahamów , gdzie prowadzili farmę. Poitier, choć urodził się na Florydzie , dorastał na archipelagu, a do Stanów wrócił jako nastolatek. Pierwsze aktorskie kroki stawiał na deskach murzyńskich teatrów Nowego Jorku. W filmie debiutował na początku lat 50 u Josepha Mankiewicza w No Way Out . Dzięki talentowi szybko zdobył sobie uznanie i w połowie dekady zagrał pierwsze ważne role w swej karierze, w dramatach Szkolna dżungla ( 1955 ) oraz Ucieczka w kajdanach ( 1958 ). Kreacja w drugim z tych filmów przyniosła mu pierwszą nominację do Oscara. Zagrał uciekiniera z więzienia skutego łańcuchem z nienawidzącym go białym ( Tony Curtis ).

W latach 60. , poprzez swoje role stał się jednym z symboli walki z dyskryminacją rasową. Stworzył cały cały poczet kreacji czarnych inteligentów dominujących moralnie nad białymi. W 1964 zdobył Oscara za pierwszoplanową rolę w Polne lilie. Swoją najgłośniejszą kreację - agenta FBI przybywającego do miasteczka na Południu USA i pomagającego miejscowej policji w śledztwie w sprawie zabójstwa - stworzył w 1967 w dramacie kryminalnym W upalną noc . Film został nagrodzony Oscarem. W tym samym roku zagrał także narzeczonego białej dziewczyny z dobrego domu w Zgadnij, kto przyjdzie na obiad . Oba dzieła uznaje się za przełomowe dla wizerunku Murzynów na ekranie.

Od 1997 jest ambasadorem Bahamów w Japonii . W 2002 odebrał Honorowego Oscara za całokształt kariery. W 2009 prezydent Barack Obama nagrodził go Prezydenckim Medalem Wolności .

Wybrana filmografia

Zobacz też

Bibliografia

  • Jan Słodowski, Andrzej Roman: Gwiazdy światowego kina. Leksykon. Warszawa: Editions Spotkania, 1992. . 


Inne hasła zawierające informacje o "Sidney Poitier":

1972 ...

1925 ...

1702 ...

André Breton ...

George Hamilton-Gordon, 4. hrabia Aberdeen ...

I Zarząd Główny KGB ...

Polak ...

1989 ...

1927 włoski duchowny katolicki, kardynał 18 lutego - John Warner , amerykański polityk 20 lutego - Sidney Poitier , amerykański aktor 1 marca - Harry Belafonte , amerykański piosenkarz 3 marca - ...

Międzynarodowy Trybunał Wojskowy w Norymberdze ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Sidney Poitier":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie