Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Siarkowodór

Siarkowodór

Siarkowodór
Ogólne informacje
Nomenklatura systematyczna ( IUPAC ):
siarkowodór, siarczek wodoru, sulfan
Wzór sumarycznyH2S
Masa molowa 34,08 g / mol
WyglądBezbarwny gaz o silnym zapachu zepsutych jaj
Identyfikacja
Numer CAS 7783-06-4
Niebezpieczeństwa
Zagrożenia
Skrajnie łatwopalny
Silnie toksyczny
Groźny dla środowiska
Skrajnie
łatwopalny
(F+)
Silnie
toksyczny
(T+)
Groźny dla
środowiska
(N)
NFPA 704

4
3
2
 
Zwroty ryzyka R12, R26, R50
Zwroty bezpieczeństwa S(1/2), S9, S16, S36, S38, S45, S61
Podobne związki
Podobne związki woda , selenowodór
Jeżeli nie podano inaczej, dane dotyczą
warunków standardowych (25 °C, 1000 hPa)
Osad siarki na skale powstający przy wydobywaniu się siarkowodoru z wnętrza wulkanu

Siarkowodór, sulfan, H2S - nieorganiczny związek chemiczny ; w warunkach normalnych jest to bezbarwny, palny gaz , którego silny, charakterystyczny zapach zgniłych jaj jest wyczuwalny w bardzo niewielkich stężeniach . Próg wyczuwalności siarkowodoru w powietrzu to od 0.0007 do 0,2 mg/m³. Powyżej 4 mg/m³ zapach jest odczuwany jako bardzo silny, jednak przy jeszcze wyższych stężeniach, przekraczających 300 mg/m³ staje się niewyczuwalny z powodu natychmiastowego porażenia nerwu węchowego. Siarkowodór jest silnie trujący. Jako stężenie niebezpieczne dla zdrowia przyjmuje się 6 mg/m³. Stężenie 100 mg/m³ powoduje uszkodzenie wzroku, natomiast przy stężeniu powyżej 1 g/m³ śmierć może nastąpić już w wyniku zaczerpnięcia jednego oddechu. Niebezpieczeństwo zatrucia siarkowodorem zachodzi m.in. podczas prac związanych z opróżnianiem szamba, wierceniem i kopaniem studni, wchodzeniem do studni, studzienek kanalizacyjnych lub niewentylowanych korytarzy podziemnych[1].

Siarkowodór jest odczynnikiem charakterystycznym dla II grupy kationów w analizie jakościowej związków nieorganicznych.

Jako pierwszy polską nazwę - siarkowodór - zaproponował Filip Walter .

Spis treści

Właściwości

Dość dobrze rozpuszcza się w wodzie , a jego wodny roztwór zwany jest wodą siarkowodorową, która jest bardzo słabym kwasem beztlenowym (pKa1 = 6.89). Siarkowodór spala się w powietrzu do tlenku siarki(IV) (SO2) lub wolnej siarki (w niskiej temperaturze i przy niedostatecznym dopływie tlenu).

Otrzymywanie i źródła

Metody otrzymywania siarkowodoru[2][3]:

FeS + 2HCl → FeCl2 + H2S↑
Al2S3 + 6H2O → 2Al(OH)3 + 3H2S↑

W naturze występuje w wyniku rozkładu beztlenowego białek , w niektórych wodach mineralnych oraz w gazach wulkanicznych, towarzyszy także złożom ropy naftowej . Brak życia na dnie mórz i oceanów jest spowodowany również dużym stężeniem siarkowodoru, choć w miejscach występowania siarkowodoru występują bakterie , których procesy metaboliczne są oparte na wchłanianiu siarkowodoru zamiast tlenu. Siarkowodór zalega także nad powierzchnią szamba , w kanałach zbiornikach odpadowych, co stało się przyczyną wielu śmiertelnych wypadków z udziałem osób nieświadomych trujących właściwości siarkowodoru[1]. Siarkowodór powstaje w niewielkich ilościach w przewodzie pokarmowym w wyniku rozkładu białek zawierających siarkę i jest jedną z przyczyn nieprzyjemnego zapachu gazów jelitowych .

Wpływ na organizm

Niewielkie ilości siarkowodoru powstają także w żywych komórkach. Spowalnia metabolizm komórkowy , uruchamiając mechanizmy prowadzące do stanów przypominających hibernację .

Ze środowiska zewnętrznego wchłania się głównie przez płuca i nieznacznie przez skórę. Wydala się częściowo w stanie niezmienionym tą samą drogą, a częściowo jest przekształcany do tlenków siarki oraz kwasu siarkowego i w tych postaciach wydalany z moczem.

Działanie toksyczne polega na porażaniu oddychania komórkowego przez blokowanie oksydazy cytochromowej , prowadzi to do ciężkiego niedotlenienia. Hamuje też działanie innych enzymów zawierających metale oraz wiąże hemoglobinę , zakłócając transport tlenu[4]. Siarkowodór działa bezpośrednio toksycznie na komórki nerwowe .

Objawy i mechanizm ostrego zatrucia są zbliżone do zatrucia cyjanowodorem . Przy dużych stężeniach gazu jego przebieg jest gwałtowny - następuje nagłe zatrzymanie oddechu i utrata przytomności. Śmierć przez uduszenie następuje w ciągu kilku minut.

Lżejsze zatrucia objawiają się drapaniem w gardle, kaszlem, podrażnieniem spojówek, mdłościami i wymiotami.

Skutkami długotrwałego narażenia na małe ilości siarkowodoru mogą być: bóle i zawroty głowy, łatwe męczenie się, nudności. Często występują zmiany zapalne układu oddechowego.

Przypisy

  1. 1,0 1,1 Centrum Zarządzania Kryzysowego: Zatrucia drogą oddechową . [dostęp 5 grudnia 2009].
  2. Włodzimierz Trzebiatowski Chemia nieorganiczna, wyd. VIII, PWN , Warszawa 1978
  3. Philip John Durrant, Bryl Durrant, Zarys współczesnej chemii nieorganicznej, PWN, Warszawa 1965
  4. Jack D. Thrasher: Toxicology of Hydrogen Sulfide ( ang. ). [dostęp 2009-12-08].

Bibliografia

  • Witold Seńczuk red.: Toksykologia. Podręcznik dla studentów, lekarzy i farmaceutów Wydanie IV. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2002. 

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Siarkowodór":

Wody gruntowe ...

Avatar (film) ...

Gaz wulkaniczny ...

Źródło ...

Oksydaza cytochromu c ...

Oksydaza alternatywna ...

Dwutlenek węgla ...

Siarkowodór SiarkowodórOgólne informacjeNomenklatura systematyczna ( IUPAC ):Siarkowodór, siarczek wodoru, sulfanWzór sumarycznyH2S Masa molowa 34,08 g / mol WyglądBezbarwny gaz o ...

Bakterie siarkowe ...

Gaz koksowniczy ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Siarkowodór":

202. Historia geologiczna i budowa Polski. Rozmieszczenie zasobów mineralnych (plansza 10) ...

Chrom i jego związki (plansza 18) zakwaszonych. Chrom ze stopnia utlenienia VI redukuje się do chromu III. Przykłady: Utleniają one Siarkowodór do wolnej siarki, węgiel do dwutlenku węgla, itp., Cr2O72- + 3H2S ...

013. Niszcząca i budująca działalność sił endogenicznych (plansza 9) (większe odłamki zastygłej lawy) i gazy wulkaniczne (zawierające dwutlenek węgla, parę wodną, Siarkowodór, dwutlenek siarki). Szczególnie niebezpieczny jest dwutlenek węgla zawarty w gazach wulkanicznych. ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie