Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Siergiej Kirow

Siergiej Kirow

Siergiej Kirow

Siergiej Mironowicz Kirow, Серге́й Миро́нович Ки́ров;, właśc. Kostrikow (Костриков) Kirow pseudonim partyjny, (ur. 27 marca 1886 w Urżum, zm. 1 grudnia 1934 w Leningradzie ) - działacz bolszewicki.

Urodził się w rodzinie mieszczańskiej. Wychowywał się w domu dziecka ze względu na rychłą śmierć rodziców. Uczył się w szkole miejskiej w Urżum, potem w Kazaniu szkole techniczno-mechanicznej, którą ukończył w 1904 . Po zakończeniu szkoły przeniósł się do Tomska , gdzie pracował jako kreślarz w biurze projektów miasta. Członek Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej Rosji (SDPRR) od 1904 . Od 1905 aktywny członek tomskiej organizacji partyjnej (w komitecie miejskim), zorganizował w październiku strajk na stacji kolejowej Tajga. W 1906 organizował nielegalną drukarnię, prowadził robotę partyjną wśród kolejarzy. W tym okresie kilka razy aresztowany. W lutym 1907 skazany na 1 rok i 4 miesiące pobytu w twierdzy. Po uwolnieniu w 1908 przeniósł się do Irkucka , gdzie zorganizował rozbitą przez policję organizację partyjną. Ścigany wyjechał w czerwcu 1909 do Władykaukazu . Pracował tam w organizacji partyjnej i prowadził gazetę "Terek". Tam po raz pierwszy w 1912 napisał artykuł pod pseudonimem S. Kirow. W latach 1910 - 1914 i w czasie I wojny światowej pracował na Północnym Kaukazie. Po rewolucji lutowej 1917 członek Władykaukaskiej Rady. W październiku 1917 uczestniczył w II Ogólnorosyjskim Zjeździe Rad. Kirow brał udział w rewolucji październikowej w Piotrogrodzie i wojnie domowej w Rosji w latach 1917-1920 na Kaukazie . Odpowiedzialny za sowietyzację Gruzji. W latach 1921 - 1926 pierwszy sekretarz KC partii bolszewickiej w Azerskiej SRR . Od 1926 roku pierwszy sekretarz komitetu leningradzkiego ; od 1930 członek Biura Politycznego KC WKP(b) . Zwolennik polityki Stalina .

Według niektórych relacji (m.in. Chruszczowa ) w 1934 na XVII Zjeździe WKP(b) zwrócili się do niego niektórzy wpływowi delegaci z propozycją zastąpienia Stalina na stanowisku sekretarza generalnego partii. Kirow odmówił i poinformował Stalina o tej propozycji. Według niektórych danych podczas głosowania władz partyjnych otrzymał więcej głosów niż Stalin. Podobno bardzo zazdrosnego o swoją pozycję Stalina zdenerwowało to, że przemówienie Kirowa podczas XVII Zjazdu WKP(b) poprzedziła 10-minutowa owacja (zamiast zwyczajowej 5-minutowej), która przysługiwała Stalinowi. Na zjeździe wybrany członkiem Biura Organizacyjnego i sekretarzem KC, ale 1 grudnia 1934 został zastrzelony przez bolszewika Leonida Nikołajewa . Wielu historyków uważa, że zabójstwo Kirowa było zlecone przez Stalina i zorganizowane przez NKWD . Zarzut uczestnictwa w spisku postawiono wielu dawnym działaczom podczas wielkiej czystki . Pochowany w murze Kremla , jego nazwiskiem nazwano liczne przedsiębiorstwa i miasta ( Kirow w Rosji , Kirowabad w Azerbejdżanie , Kirowohrad na Ukrainie ).


Inne hasła zawierające informacje o "Siergiej Kirow":

Tiumeń ...

1977 ...

1863 ...

Sputnik 1 ...

1925 ...

Siergiej Muchanow ...

1966 ...

Zimna wojna ...

Szaraszka ...

Masakry więzienne NKWD 1941 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Siergiej Kirow":

Historia informatyki część II (plansza 23) ...

218 Oblicza światowej kultury (plansza 13) ...

206 Kultura, nauka i sztuka okresu międzywojennego (plansza 4) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie