Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Shaul Mofaz

Shaul Mofaz

Shaul Mofaz
Data i miejsce urodzenia 1948
Teheran
Minister transportu, wicepremier
Okres urzędowaniaod 4 maja 2006
do 31 marca 2009
Przynależność polityczna Kadima
Poprzednik Meir Sheetrit

Shaul Mofaz ( hebr. שאול מופז, ur. 1948 w Teheranie ) - izraelski polityk, były minister obrony, wicepremier i minister transportu w rządzie Ehuda Olmerta . Był szesnastym szefem sztabu generalnego izraelskiej armii, pierwszym Żydem o irańskich korzeniach, który zajmował to stanowisko.

Mofaz pełnił swe funkcje pod trzema premierami - mianował go Beniamin Netanjahu w 1998 roku, później zastąpił go Ehud Barak , a w 2002 roku na stanowisko ministra obrony powołał go Ariel Szaron , który ufał mu bezgranicznie w sprawach związanych z wojskowością.

Życiorys

Urodzony, w Iranie , Mofaz wyemigrował z rodzicami do Izraela w 1957 roku. Po ukończeniu szkoły średniej, wstąpił do armii w 1966 i służył m.in. w elitarnej jednostce piechoty Sayeret Matkal . Uczestniczył w Wojnie Sześciodniowej , Wojnie Jom Kippur , konflikcie w Libanie i operacji wyzwolenia porwanych przez terrorystów pasażerów samolotu w Entebbe .

Był dowódcą brygady piechoty podczas konfliktu w Libanie w 1982 roku. Po tem ukończył szkołę US Marines w Quantico, w Wirginii. Po powrocie został mianowany szefem szkoły oficerskiej. Wrócił jednak do czynnej służby w 1986 roku.

Osiągnął stopień generała brygady w 1988 roku. W 1993 roku został dowódcą sił armii izraelskiej na Zachodnim Brzegu . W 1994 roku został generałem-majorem i dowódcą południowych oddziałów armii. W 1997 roku został wiceszefem, a w 1998 roku szefem sztabu generalnego.

Na okres jego kadencji przypada czas modernizacji i reform w izraelskiej armii, ale również takich wydarzeń jak Druga Intifada . Pomimo wsparcia opinii publicznej w Izraelu, jego poczynania były krytykowane na całym świecie. Chodzi tutaj głównie o głośne sprawy ofensywy w Dżeninie , odwetów w Strefie Gazy i izolacji Jasera Arafata . W związku z powyższym zaczęła narastać wewnętrzna krytyka, zwłaszcza stosowana przez grupy lewicowe (sprzeciwiali się zwłaszcza niszczeniu palestyńskich domów przez wojskowe buldożery).

W 2000 roku, w wyniku kryzysu gabinetowego, Mofaz został mianowany przez Ariela Szarona ministrem obrony.

Po odejściu z armii, Mofaz przyłączył się do partii Likud . Pomimo tego, iż wspierał ideę porozumienia z Palestyńczykami , opowiadał się także za "zlikwidowaniem" Arafata i otwartą walką z organizacjami takimi jak Hamas , Islamski Dżihad i Brygady Męczenników Al-Aksa .

21 listopada 2005 roku Mofaz odmówił Szaronowi przyłączenia się do tworzonej przez niego partii Kadima i obwieścił kandydowanie na lidera Likudu. Jednakże 11 grudnia 2005 zmienił zdanie i wstąpił w szeregi Kadimy.

Po wyborach z 28 marca 2006 roku dostał się do siedemnastego Knessetu, a Kadima wygrała wybory. Ugrupowanie Olmerta pragnęło zachować dla siebie takie resorty jak finansów czy skarbu, tak więc miejsce Mofaza zajął Amir Peretz z Partii Pracy , wchodzącej w skład koalicji rządowej. W zamian za to Mofaz otrzymał tekę ministra transportu i stanowiska wicepremiera.

30 lipca 2008 roku premier Olmert zakomunikował, że nie będzie się ubiegał o kolejną kadencję na stanowisku przewodniczącego partii[1]. Swoje kandydatury w wewnątrzpartyjnych wyborach, zgłosili za to: Cipi Liwni , Shaul Mofaz, Avi Dichter i Meir Sheetrit [2]. 17 września 2008 nową przewodniczącą partii została wybrana Liwni, która otrzymała 43,1 proc. głosów. Drugi był Mofaz, który zapewnił sobie 42 proc. głosów. W wewnątrzpatyjnych wyborach wzięło udział 55 proc. członków partii, a Liwni zwyciężyła przewagą tylko 431 głosów (1,1 proc.)[3]. Po tej porażce Mofaz oświadczył, że wycofuje się z polityki. Stwierdził, że nie chce otrzymać stanowiska ministerialnego w nowym rządzie, choć zdecydował się zachować mandat deputowanego do Knessetu oraz członkostwo w partii[4].

Przypisy

  1. Jillian York: Israel: Olmet to Resign Following Kadima Party ( ang. ). Global Voices Online, 31 lipca 2008. [dostęp 31 sierpnia 2008].
  2. Hillel Fendel: Kadima Primaries: HaNegbi Supports Livni ( ang. ). Arutz Sheva, 13 sierpnia 2008. [dostęp 31 sierpnia 2008].
  3. Victorious Livni: I will approach this job with 'great reverence' ( ang. ). Haaretz, 17 września 2008. [dostęp 18 września 2008].
  4. Maayana Miskin: Mofaz Announces: I'm Leaving Politics ( ang. ). Arutz Sheva, 18 września 2008. [dostęp 18 września 2008].

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Shaul Mofaz":

Ehud Olmert ...

Kadima przewodniczącego partii[11]. Swoje kandydatury w wewnątrzpartyjnych wyborach, zgłosili za to: Cypi Liwni, Shaul Mofaz, Avi Dichter i Meir Sheetrit[12]. 17 września 2008 nową przewodniczącą ...

Beitar Jerozolima ...

Deir Jassin ...

Starożytny Iran ...

Kategoria:Izraelscy generałowie Amit Yitzhak Arad B Ehud Barak D Mosze Dajan Amira Dotan E Effi Eitam Rafael Eitan (generał) Arie Eldad G Yoav Galant H Ron Huldai L Moshe Levi M Amram Mitzna Shaul Mofaz N Ido Nehosztan Meir Nitzan R Icchak Rabin S Ephraim Sneh Ariel Szaron T Israel Tal V Matan Vilnai Z Zwi Zamir Rehavam Zeevi ...

Shaul Mofaz Shaul MofazData i miejsce urodzenia 1948 Teheran Minister transportu, wicepremierOkres urzędowaniaod 4 maja 2006 do 31 ...

Meir Sheetrit przewodniczącego partii. Swoje kandydatury w wewnątrzpartyjnych wyborach, zgłosili za to: Cipi Liwni, Shaul Mofaz, Avi Dichter i Meir Sheetrit. 17 września 2008 nową przewodniczącą ...

Aliza Olmert ...

Cypi Liwni przewodniczącego partii[19]. Swoje kandydatury w wewnątrzpartyjnych wyborach, zgłosili za to: Cypi Liwni, Shaul Mofaz , Avi Dichter i Meir Sheetrit [20]. 17 września 2008 nową przewodniczącą ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Shaul Mofaz":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie