Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Claude E. Shannon

Claude E. Shannon

Claude Elwood Shannon (urodzony 30 kwietnia 1916 - zmarł 24 lutego 2001 po długotrwałych zmaganiach z chorobą Alzheimera ) - amerykański matematyk i inżynier, profesor MIT . Jeden z twórców teorii informacji . Jako jeden z pierwszych pojął doniosłość kodu binarnego i już jako młody człowiek proroczo twierdził, że ciągami zer i jedynek da się opisać tekst, obraz i dźwięk .

Stworzył modele procesu komunikacyjnego wykorzystywane później przez psychologów. Jego najsłynniejsze dzieło to "Matematyczna teoria komunikacji" [1] opublikowana w 1948 roku, która położyła podwaliny pod teorię informacji i kodowania . Braki wspomnianej teorii, czyli niemożliwość wytłumaczenia wartości (cenności) informacji próbowali później uzupełnić inni autorzy.

Shannon zafascynowany był maszynami liczącymi i urządzeniami, które dziś określilibyśmy mianem gadżetów - zaprojektował np. pianino odtwarzające w kolejności losowej zaprogramowane uprzednio utwory muzyczne, czy samouczącą się mysz (znajdowała drogę przez labirynt , na którego końcu Shannon kładł kawałek sera). Pracował także nad sztuczną inteligencją , rozwijając koncepcje maszyn Turinga , czego efektem było m.in. stworzenie w 1956 r. komputera szachowego MANIAC 1 . Zafascynowany algebrą Boole'a starał się znaleźć jej zastosowanie w programowaniu przełączników obwodów elektrycznych. W wyniku tego zafascynowania w 1938 roku opracował metodę szybkiego przetwarzania danych które zostało wykorzystane do sterowania elektronicznymi przekaźnikami.

W roku 1948 , zajmując się zagadnieniem przepustowości linii telefonicznych, Shannon opracował wiele ważnych do dziś formuł matematycznych, które stanowią podstawę nowoczesnej teorii informacji. Jego twierdzenia nabrały szczególnego znaczenia praktycznego po wynalezieniu układów scalonych . Bez przesady można powiedzieć, że teorie tego wielkiego naukowca leżą u podstaw współczesnej ekspansji komputerów i Internetu .

"Rewolucja cyfrowa zaczęła się od niego" powiedział na wieść o śmierci wielkiego uczonego słynny amerykański informatyk Neil Sloane , wydawca i redaktor dzieł zebranych Shannona. "Był to jeden z największych umysłów minionego stulecia - dodał - bez niego nie istniałyby dziś najważniejsze zdobycze naszej cywilizacji".

Shannon urodził się w Michigan i w University of Michigan uzyskał dyplomy w dziedzinie matematyki i inżynierii elektrycznej. Doktorat obronił w Massachusetts Institute of Technology w roku 1940 ; od roku 1958 był tam profesorem. W latach 1936-40 pracował w MIT, gdzie współpracował przy budowie mechanicznego analizatora dyferencjałów opracowanego przez Vannevera Busha . W latach 1941 - 1972 pracował również w słynnych Laboratoriach Bella . Na emeryturę przeszedł w roku 1978 .

Claude Shannon znany był z tego, że uprawianie nauki było dla niego nie tylko poważnym zajęciem, ale również radością i zabawą. Dla czystej zabawy na przykład skonstruował dziwaczną maszynę o nazwie THROBAC-I, która liczyła, wykorzystując... rzymski zapis liczb .

Shannon opracował zasady wyspecjalizowanego komputera do gry w szachy na blisko pół wieku przed głośnym meczem Garriego Kasparowa z komputerem Deep Blue .

Zobacz też

Przypisy

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Claude E. Shannon":

XVI wiek ...

1908 ...

William Turner ...

Ekologia ...

1933 ...

1925 ...

Lata 50. XX wieku ...

1974 ...

1971 ...

1970 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Claude E. Shannon":

Kompresja danych (plansza 2) chodzi o wyrażenie tego samego zestawu informacji, lecz za pomocą mniejszej liczby bitów. Claude E. Shannon1916 - 2001 Jest stosowana głównie ze względu na ograniczenie prędkości ...

135 Nauka, technika i kultura przełomu XIX i XX wieku (plansza 16) ...

Rozwiązywanie układów równań metodą graficzną (plansza 1) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie