Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Sekwencja (pieśń)

Sekwencja (pieśń)

Sekwencja - w chrześcijaństwie rodzaj religijnej kompozycji wokalnej zbliżonej do hymnu , popularnej w średniowieczu . Wykonuje się ją unisono , zaś jej tekst, nie pochodzący z Biblii , układano po łacinie . Wykonywana była po Alleluja ( Aklamacji przed Ewangelią ).

Cechą charakterystyczną budowy sekwencji jest sukcesywne powtarzanie melodii kolejnych wersów. W praktyce najczęściej po dwa kolejne wersy miały taką samą melodię.

Spis treści

Historia sekwencji

Mimo licznych badań, dokładna geneza sekwencji pozostaje niejasna. Wynalezienie sekwencji przypisuje się najczęściej Notkerowi Balbulusowi (ok. 840-912), mnichowi z opactwa w Sankt Gallen . Jedna z teorii wywodzi sekwencje z opatrywania tekstem melizmatów Alleluja. Solista wykonywał tekst na tle chóru, który śpiewał wokalizę ostatniego "a" ze słowa Alleluja. Rozwój sekwencji nastąpił od IX do XVI wieku, w dwóch okresach:

  • IX-XI wiek, w zakonach benedyktyńskich Francji i Szwajcarii
  • XII-XVI wiek, główny ośrodek w Paryżu, doskonalsze formy

Dziś znanych jest około 5 tysięcy tekstów sekwencji. Najstarsze polskie sekwencje, spośród około 150 zachowanych (tekstów) łączą się z kultem Św. Wojciecha i pochodzą z XI wieku (16 przykładów sekwencji ku jego czci, m. in.: Hac festa die ). Kolejne tworzone były z okazji kanonizacji Św. Stanisława (1253) - 12 sekwencji, Św. Jadwigi (1267) - 7 utworów. Z muzycznego punktu widzenia, polskie sekwencje w większości przypadków były oparte na znanych melodiach, powszechnie używanych, bądź twórczo dostosowanych. Niektóre opracowano wielogłosowo. Głównymi ośrodkami twórczości był Kraków , Gniezno , Poznań i Śląsk .

Forma nadzwyczajna rytu rzymskiego

Zreformowany Mszał Piusa V z 1570 roku, na mocy Soboru Trydenckiego pozostawił 4 sekwencje:

Do tego zestawu dołączona została w 1727 roku

Forma zwyczajna rytu rzymskiego

Po Soborze Watykańskim II w liturgii kościoła katolickiego , sekwencję wykonuje się obowiązkowo podczas dwóch uroczystości w roku: w Niedzielę Zmartwychwstania ( Victimae Paschali laudes ) oraz w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego . ( Veni Sancte Spiritus ). Dopuszcza się wykonanie Ad libitum sekwencji Victimae Paschali laudes w Oktawie Wielkiej Nocy , Lauda Sion w "Boże Ciało" (w całości, bądź od słów Ecce Panis) oraz Stabat Mater (całą lub od słów Sancte Mater, istud agas)[5]

Została przeniesiona przed Aklamację przed Ewangelią . Co prawda Ogólne Wprowadzenie do Mszału Rzymskiego z 2000 roku przywróciło ją na pierwotne miejsce - po Alleluja , zmiana jednak przetrwała jedynie do publikacji nowego wydania w 2002. W Polsce Sekwencje wykonuje się najczęściej w polskim przekładzie. Sekwencję można opuścić (nie z wygody, czy lenistwa), podobnie jak werset przed Ewangelią, jeśli nie jest śpiewana.

W czasie wykonywania sekwencji obowiązuje postawa stojąca[6], choć często nie jest to przestrzegane.

Przypisy

  1. J. Pikulik. Sekwencje Polskie w: Musica Medii Aevi. T. 4. Kraków 1973 . s. 70.
  2. J. Pikulik. Sekwencje Polskie w: Musica Medii Aevi. T. 4. Kraków 1973 . s. 66.
  3. J. Pikulik. Sekwencje Polskie w: Musica Medii Aevi. T. 4. Kraków 1973 . s. 65.
  4. W. Apel. Gregorian Chant. Bloomington 1958 .
  5. Ordo lectionum missae.
  6. Dyskusja wokół "Ceremoniału wspólnoty parafialnej" 332c

Linki zewnętrzne

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Sekwencja (pieśń)":

Mieszko II Lambert ...

Elegia ...

1408 ...

Kornel Ujejski ...

Stanisław Moniuszko ...

William Blake ...

Ewolucja ...

1932 ...

Tadeusz Boy-Żeleński ...

Andrzej Lam ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Sekwencja (pieśń)":

010c. Rzym (plansza 3) ...

Jak przygotować prezentację maturalną z języka polskiego (plansza 19) ...

11 LISTOPADA (plansza 1) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie