Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Secesja (politologia)

Secesja (politologia)

Secesja ( łac. secessio = oddzielenie się) – odłączenie się, zerwanie z czymś, wyodrębnienie się nowego państwa bez upadku dotychczasowego. W znaczeniu historycznym , w starożytnym Rzymie (w VIII w. p.n.e.) – wielokrotne opuszczanie Rzymu przez plebejuszy jako demonstracja przeciwko patrycjuszom . W dziejach Stanów Zjednoczonych – w latach 18601861wystąpienie 11 stanów południowych, które utworzyły Skonfederowane Stany Ameryki , co spowodowało tzw. wojnę secesyjną 18611865 . W historii Polski w 1920 Litwa Środkowa dokonała secesji z Litwy , by w 1922 Sejm Wileński włączył Wileńszczyznę do II Rzeczypospolitej . W 2006 secesji od Serbii po referendum niepodległościowym dokonała Czarnogóra . W roku 2008 secesję ogłosiło Kosowo .

Pojęcie to jest związane z prawem międzynarodowym publicznym (patrz: cesja , dekolonizacja, zawojowanie , rozbiór, zjednoczenie , inkorporacja ).

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Secesja (politologia)":

Wiktor Sukiennicki ...

Adolf Hitler ...

1951 ...

William-Adolphe Bouguereau ...

Instytucja ...

Lata 90. XX wieku ...

Friedrich Hayek ...

Toruń ...

1970 ...

Konstytucja ZSRR ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Secesja (politologia)":

138. Nowe idee w nowym społeczeństwie (plansza 12) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie