Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Gorący jowisz

Gorący jowisz

Gwiazda HD 209458 oraz okrążająca ją planeta HD 209458 b – wizja artysty.

Gorący jowisz – klasa planet pozasłonecznych , gazowych olbrzymów , których orbita położona jest blisko macierzystej gwiazdy . Inna stosowana nazwa to planeta klasy Pegaza - ( ang. Pegasean planets), która wywodzi się od gwiazdozbioru Pegaza , w którym odkryto jednego z pierwszych gorących jowiszy 51 Pegasi b [1].

Charakterystyka

Większość odkrytych do tej pory gorących jowiszów krąży po orbitach znacznie ciaśniejszych niż orbita Merkurego . Szacowany promień orbity niektórych z nich to około 0,05 j.a. Ze względu na krótki okres orbitalny , planety tego typu znacznie łatwiej dostrzec podczas ich tranzytu na tle gwiazdy, niż ciała krążące w większej odległości. Ich orbity mają bardzo mały mimośród , a prawdopodobnie wiele spośród planet wykazuje obrót synchroniczny i zwraca się stale jedną stroną w kierunku gwiazdy. Taka sytuacja powoduje powstanie "plamy gorąca" na stronie dziennej planety i determinuje układ wiatrów w atmosferze . Zjawisko to stwierdzono po raz pierwszy na powierzchni Ypsilon Andromedae b [2].

Drugą charakterystyczną cechą gorących jowiszów jest ich niska gęstość , która jest wynikiem wysokiej temperatury oraz wiatru słonecznego rozdmuchującego zewnętrzne warstwy atmosfery. Niektóre spośród tych planet doświadczają zjawiska parowania atmosfer - promieniowanie gwiazdy intensywnie "zdmuchuje" wodór i hel z wyższych warstw atmosfery[3]. Powoduje to powstanie gazowej otoczki, rozciągającej się w warkocz, przypominający gigantyczny warkocz kometarny . Zjawisko to zaobserwowano w przypadku tranzytującej planety HD 209458 b . Uważa się, że proces ten może po bardzo długim czasie całkowicie pozbawić planetę atmosfery, pozostawiając nagie jądro, pod wieloma względami podobne do planety skalistej .

Pochodzenie

Teoria planetogenezy sugeruje, że planety-olbrzymy tworzą się poza tzw. linią śniegu, w zewnętrznej części dysku protoplanetarnego . Uważa się, że także gorące jowisze nie powstały w swoim obecnym położeniu, lecz na skutek oddziaływań z dyskiem - procesu migracji II typu , już uformowane przywędrowały w pobliże swoich macierzystych gwiazd.

Do utworzenia planet olbrzymów, jak również do zajścia zjawiska migracji, niezbędna jest obecność gazu w mgławicy, z której tworzy się układ planetarny. To oznacza, że muszą one powstać w czasie rzędu kilku milionów lat, póki gaz nie zostanie rozproszony przez promieniowanie gwiazdy. Planety skaliste formują się w znacznie dłuższym czasie, ~30-100 mln lat. Ostatnie symulacje wskazują, że w układach planetarnych z gorącym jowiszem, planety typu ziemskiego mogą powstać w obrębie ekosfery po zakończeniu wędrówki olbrzyma[4]. Co więcej, proces migracji prowadzi do przemieszczenia bliżej gwiazdy zamrożonych substancji lotnych ("lodów"), co oznacza, że powstała planeta może być bogata w wodę.

Przypisy

  1. Michel Mayor, Didier Queloz. A Jupiter-mass companion to a solar-type star. „Nature”. Jan;12. 378, ss. 355-359 (23 November 1995). doi:doi:10.1038/378355a0 . 
  2. NASA's Spitzer Sees Day and Night on Exotic World . 12.10.2006.
  3. European astronomers observe first evaporating planet
  4. Martyn J. Fogg, Richard P. Nelson. On the formation of terrestrial planets in hot-Jupiter systems . „Astronomy&Astrophysics”. A&A 461, 1195-1208 (2007) (9 października 2006) ( ang. ). 


Inne hasła zawierające informacje o "Gorący jowisz":

Piętra roślinności ...

Almagest ...

Sztuczny satelita ...

Lata 90. XX wieku ...

1979 ...

Antoni Lange ...

National Aeronautics and Space Administration ...

Katastrofa elektrowni jądrowej w Czarnobylu ...

Termopile ...

Teoria geocentryczna ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Gorący jowisz":

22 Eksploatacja i obsługa pojazdu (plansza 13) ...

010b. Rzym (plansza 12) ...

017. Dorobek kultury Rzymu (plansza 5) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie