Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Gdzie serce twoje

Gdzie serce twoje

Gdzie serce twoje
Plakat z filmu
Tytuł oryginalnyWhere the Heart Is
Gatunek obyczajowy , dramat
Kraj produkcji   Stany Zjednoczone
Język angielski
Główne role Natalie Portman
Ashley Judd
Stockard Channing
Joan Cusack
James Frain
Data premieryŚwiat 28 kwietnia 2000 r.
5 stycznia 2001 r.
Czas trwania119 min.
Produkcja
ReżyseriaMatt Williams
ScenariuszBabaloo Mandel
Lowell Ganz
MuzykaMason Daring
ZdjęciaRichard Greatrex
ScenografiaPaul Peters
ProdukcjaMatt Williams
DystrybucjaVision Film Distribution
Od lat12
Nagrody
2000 : Natalie Portman – Nagroda Młodych: najlepsza aktorka (nominacja)

Gdzie serce twoje (tytuł oryg. Where the Heart Is) – amerykański film fabularny z 2000 roku w reżyserii Matta Williamsa. Film powstał na podstawie powieści Billie Letts pod tym samym tytułem.

Spis treści

Produkcja

  • Reżyseria – Matt Williams
  • Scenariusz – Babaloo Mandel, Lowell Ganz
  • Zdjęcia – Richard Greatrex
  • Muzyka – Mason Daring
  • Kraj produkcji – USA
  • Dystrybucja – Vision Film Distribution
  • Data światowej premiery – 28 kwietnia 2000 r.
  • Data polskiej premiery – 5 stycznia 2001 r.
  • Czas trwania – 119 min.

Obsada

Fabuła

Nastoletnia Novalee Nation spodziewa się dziecka. Wraz ze swoim chłopakiem, Willym Jackiem Pickensem, podróżuje do Kalifornii . Podczas postoju w niewielkim miasteczku w Oklahomie , kiedy mają zrobić zakupy, jej chłopak porzuca ją w hipermarkecie Wal-Mart. Novalee, nie mając gdzie się podziać, postanawia spędzać noce w hipermarkecie a dnie w parku. Trwa to sześć tygodni. Los sprawia, że spotyka siostrę Husband, leczącą się alkoholiczkę, oraz Forneya, miejskiego bibliotekarza i odludka, który opiekuje się chorą siostrą. Forney, idąc za Novalee, widzi, jak dziewczyna wślizguje się do Wal-Martu. Tej nocy rozpętuje się burza, a Novalee zaczyna rodzić. Forney, przeczuwając, że coś jest nie tak, wskakuje przez okno do hipermarketu. Pomaga jej przy porodzie. Wskutek nagłośnienia przez media okoliczności porodu, młoda mama i jej noworodek stają się sławne. Nowo narodzone dziecko otrzymuje charakterystyczne imię Americus. Ojciec dziecka przebywa w tym czasie w więzieniu, a po w wyjściu z niego nie szuka Novalee i dziecka; próbuje robić karierę jako piosenkarz.

Novalee występuje w telewizji, po czym niektórzy widzowie przysyłają do niej listy, głównie ze słowami otuchy, jednak także nieprzyjazne. Prezes Wal-Martu przesyła jej pięćset dolarów. W czasie pobytu w szpitalu, Novalee zaprzyjaźnia się z Lexie Coop, pielęgniarką. W szpitalu dziewczynę odwiedza długo niewidziana matka, która w przeszłości ją zaniedbywała. Matka kradnie jej pieniądze podarowane przez prezesa Wal-Martu pod pozorem poszukania dla niej mieszkania. Zawiedziona tym wydarzeniem Novalee nie wie, co z sobą i dzieckiem zrobić, jednak przyjmuje ich do swojego domu siostra Husband. Novelee i Americus otoczone zostają ciepłem i miłością przyjaciół. Forney skrycie podkochuje się w Novalee, jest też bardzo oddany jej i dziecku.

Bohaterka dostaje pracę w Wal-Marcie. Dziewczyna dąży do wymarzonego celu – zostania profesjonalnym fotografem. Kilka lat później, gdy miasto niespodziewanie nawiedza tornado , ginie siostra Husband. Pozostawia Novalee w spadku swoją ziemię, ubezpieczenie i kapitał. Dziewczyna odbudowuje zniszczony dom i przyjmuje pod swój dach będącą, po raz kolejny, w tarapatach Lexie wraz z jej dziećmi. Po śmierci siostry Forneya, bohaterka spędza z nim jedną noc. On jest w niej zakochany, lecz ona twierdzi, że nie odwzajemnia tych uczuć. Rozgoryczony bibliotekarz jedzie na wschód, by dokończyć wszczęte przed laty studia.

Novalee wygrywa konkurs fotograficzny. Dowiaduje się, że Willy Jack, będąc pod wpływem alkoholu i narkotyków, stracił nogi w wypadku kolejowym. Odwiedza go w szpitalu, a on stwierdza, że żałuje swoich wcześniejszych poczynań. Bohaterka uświadamia sobie uczucia do Forneya. Odwiedza go i wyznaje mu miłość. Oboje pobierają się w hipermarkecie Wal-Mart.

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Gdzie serce twoje":

Dziady (zwyczaj) ...

Pęcice ...

Ren ...

Biegun południowy ...

Wag ...

Mieszko II Lambert ...

Nadciśnienie tętnicze ...

Trzcina cukrowa ...

Adwentyzm ...

Oddychanie komórkowe ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Gdzie serce twoje":

09 Wymijanie (plansza 3) ...

05 Zmiana kierunku jazdy, zmiana pasa ruchu. Zawracanie (plansza 14) ...

Świat roślinny i zwierzęcy w Polsce (plansza 13) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie