Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Sawa (rzeka)

Sawa (rzeka)

Sawa
Sawa

Sawa
Lokalizacja Europa
  Słowenia
  Chorwacja
  Bośnia i Hercegowina
  Serbia
Źródło   Słowenia
1222 m n.p.m.
Ujście Dunaj
w Belgradzie
73 m n.p.m.
Długość 940 km
Powierzchnia zlewni 95 719 km²
Średni przepływ 1722 m³/s u ujścia
Europa
Jedno ze źródeł Sawy w Słowenii
Sawa koło Kranj w Słowenii
Ujście Sawy do Dunaju w Belgradzie

Sawa ( słoweń. , chorw. , bośn. Sava, niem. Save, węg. Száva, łac. Savus) – rzeka na granicy Europy Zachodniej ( Kotliny Panońskiej ) i Europy Południowej ( Półwyspu Bałkańskiego ). Największy prawy dopływ Dunaju w zlewisku Morza Czarnego . Długość - 940 km, powierzchnia zlewni - 95719 km², średni przepływ - 255 m³/s w Zagrzebiu , 1722 m³/s u ujścia w Belgradzie .

Źródła Sawy znajdują się w Alpach Julijskich , nieopodal zbiegu granic Austrii , Słowenii i Włoch . Płynie w ogólnym kierunku południowo-wschodnim. Przepływa między innymi przez stolicę Słowenii Lublanę i przez stolicę Chorwacji Zagrzeb . W przybliżeniu od okolic Zagrzebia nabiera charakteru rzeki nizinnej - z powolnym nurtem, szeroką doliną i licznymi meandrami . W dolnym biegu dolina Sawy jest miejscami zabagniona. Uchodzi do Dunaju w stolicy Serbii Belgradzie, gdzie oddziela od centrum miasta dzielnicę Zemun , niegdyś odrębne miasto.

Sawa płynie przez terytoria Słowenii , Chorwacji i Serbii , a w środkowym biegu stanowi północną granicę Bośni i Hercegowiny . Bieg Kupy , Sawy i Dunaju jest uważany za północną granicę Półwyspu Bałkańskiego .

Sawa jest drugim co do długości (po Cisie ), a najdłuższym z prawobrzeżnych dopływów Dunaju . Jest najbogatszym w wodę dopływem Dunaju. Na całej swej długości Sawa zbiera liczne i obfite dopływy - prawe głównie z Gór Dynarskich , lewe głównie z panońskich gór wyspowych w Slawonii . Dorzecze Sawy wykazuje znaczną asymetrię - jego prawobrzeżna część jest dużo większa, również pięć najdłuższych dopływów Sawy - Kupa , Una , Vrbas , Bosna i Drina to dopływy prawostronne.

Sawa jest żeglowna od ujścia Kupy w mieście Sisak .


Inne hasła zawierające informacje o "Sawa (rzeka)":

Zambezi ...

Ren ...

Wag ...

Grenoble ...

Brno ...

Uznam ...

Berezyna ...

Wittenberga ...

Wilia (dopływ Niemna) ...

Strzebielino ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Sawa (rzeka)":

Wody powierzchniowe w Polsce (plansza 18) ...

Geneza Syzyfowych prac (plansza 7) ...

042. Himalaje (plansza 4) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie