Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Bitwa koło wyspy Savo

Bitwa koło wyspy Savo

Bitwa koło wyspy Savo
II wojna światowa , Wojna na Pacyfiku

USS Quincy w smudze reflektora japońskiego krążownika
Data 9 sierpnia 1942
Miejscewody przybrzeżne wyspy Savo, pomiędzy Guadalcanalem a Floridą, archipelag Wysp Salomona
Przyczynaprzeciwdziałanie amerykańskiemu lądowaniu na Guadalcanalu
Wynikzdecydowane taktyczne zwycięstwo japońskie
Terytorium Pacyfik
Strony konfliktu
  Japonia   Stany Zjednoczone
  Australia
Dowódcy
Gun'ichi Mikawa Richmond Turner
Siły
5 ciężkich krążowników
2 lekkie krążowniki
1 niszczyciel
6 ciężkich krążowników
2 lekkie krążowniki
9 niszczycieli
Straty
lekkie uszkodzenia
38 zabitych
4 krążowniki zatopione
1 krążownik uszkodzony
2 niszczyciele uszkodzone
1023 zabitych

Bitwa koło wyspy Savo - pierwsze ze starć morskich podczas walk o Guadalcanal w czasie II wojny światowej , stoczone w nocy 9 sierpnia 1942 pomiędzy okrętami japońskimi a alianckimi ( amerykańskimi i australijskimi ).

Spis treści

Przed bitwą

O świcie 7 sierpnia oddziały amerykańskie, wspierane przez marynarkę wojenną, wylądowały na uprzednio zajętej przez Japończyków wyspie Guadalcanal w archipelagu Wysp Salomona , spychając oddziały japońskie w głąb wyspy. Dowództwo japońskiej 8. Floty natychmiast podjęło decyzję kontrakcji. W dniach 7-8 sierpnia okręty amerykańskie były atakowane przez lotnictwo z bazy Rabaul, które zatopiło transportowiec USS "George F. Elliot" i uszkodziło niszczyciel "Jarvis". Japończycy stracili 36 samolotów, Amerykanie 19, w tym 14 myśliwców pokładowych.

Już po południu 7 sierpnia zespół okrętów japońskich, pod dowództwem samego dowódcy 8. Floty, wiceadmirała Gunichi Mikawy , wypłynął z bazy w Rabaulu . Zespół składał się z 5 krążowników ciężkich : flagowego " Chokai ", uzbrojonego w 10 dział kalibru 203 mm oraz 4 mniejszych " Furutaka ", " Kako ", " Aoba " i "Kinugasa" z 6 działami 203 mm każdy. W skład zespołu wchodziły też 2 krążowniki lekkie : " Yūbari " i "Tenryū" i 1 niszczyciel "Yunagi". W sumie wiceadmirał Mikawa rozporządzał 34 działami 203-milimetrowymi, 10 działami 140-milimetrowymi, 27 działami 127-milimetrowymi i 120-milimetrowymi oraz ponad 60 wyrzutniami torpedowymi, z czego 48 stanowiły wyrzutnie największego kalibru 609 mm.

Amerykanie w tym czasie w dalszym ciągu prowadzili wyładunek oddziałów i sprzętu ze statków transportowych, osłanianych bezpośrednio przez zespół okrętów Task Force TF-62 kontradmirała Richmonda Turnera . Zespół ten składał się z 6 krążowników ciężkich, 2 lekkich oraz kilkunastu niszczycieli, z czego 3 krążowniki były australijskie. W dalszej osłonie znajdowały się między innymi pancernik i 3 lotniskowce . Amerykanie dowiedzieli się od samolotu rozpoznawczego o zbliżającym się zespole nieprzyjaciela już wieczorem 8 sierpnia, jednak przypuszczali, że Japończycy zaatakują dopiero rano za pomocą lotnictwa, zwłaszcza, że z błędnego meldunku samolotu wynikało, że w zespole znajdują się także transportowce wodnosamolotów. W obawie, żeby nieprzyjaciel nie zagroził najcenniejszym lotniskowcom, admirał Frank Jack Fletcher wycofał amerykańskie lotniskowce na południe.

Bitwa

Admirał Mikawa, zbliżając się z dużą szybkością od zachodu, postanowił zaatakować natychmiast w nocy, obawiając się amerykańskiego lotnictwa w dzień. Niezauważeni przez dwa amerykańskie dozorujące niszczyciele, Japończycy w szyku torowym wpłynęli w przesmyk pomiędzy Guadalcanalem a małą wysepką Savo.

Po minięciu Savo z lewej burty, około godziny 1.37 w nocy 9 sierpnia, Japończycy natknęli się w odległości 4,5 km na południowy zespół patrolujących alianckich okrętów, w składzie dwóch ciężkich krążowników i dwóch niszczycieli. Japończycy, wciąż niedostrzeżeni, wystrzelili torpedy, które okazały się jednak niecelne, po czym ok. godziny 1.42 otwarli ogień. W ciągu 2 minut wyłączony został z walki australijski krążownik HMAS "Canberra", trafiony 24 pociskami. Trafienie w mostek zabiło między innymi dowódcę okrętu kmdr. F.E. Gettinga, trafienie w maszynownię zatrzymało płonący okręt i odcięło dopływ prądu. Działa "Canberry", pomimo, że zostały zwrócone na burtę, nie zdążyły otworzyć ognia - oddano tylko jeden strzał[1]. Ostrzał japońskich okrętów podjął natomiast od razu niszczyciel USS "Patterson", który dostrzegł je jako pierwszy, lecz nie zdołał odpalić torped, a sam został uszkodzony przez lekkie krążowniki "Yubari" i "Tenryu". Uszkodził jednak lekko krążownik "Kinugasa"[1]. Niszczyciel USS "Bagley" zdołał odpalić 4 torpedy, które nie miały jednak szans trafić japońskich okrętów (nie jest jednak wykluczone, że część tej salwy trafiła krążownik "Canberra)[1]. Japoński zespół podążał dalej, natykając się na płynący w pewnej odległości za "Canberrą" i prawie niezaalarmowany krążownik USS "Chicago". Po wymanewrowaniu kilku zauważonych torped, około 1.47 kolejna torpeda (najprawdopodobniej z niszczyciela "Yunagi") trafiła z lewej burty i urwała krążownikowi część dziobu , jeszcze jedna trafiła, lecz nie wybuchła[1]. Uszkodzony okręt, ostrzelany dodatkowo przez japońskie krążowniki, starał się kontynuować bój, oddając kilka mało skutecznych strzałów do zauważonego w świetle reflektorów ostatniego w szyku niszczyciela, lecz japoński zespół już wówczas odpłynął na północ. Zaskoczony i nie do końca zorientowany w sytuacji dowódca "Chicago" komandor Howard Bode popełnił następnie błąd, nie alarmując o ataku pozostałych okrętów.

Tymczasem amerykański północny zespół, składający się z 3 ciężkich krążowników typu New Orleans: USS "Astoria", "Quincy" i "Vincennes", patrolował pomiędzy Savo a północną wyspą Florida. Amerykanie wprawdzie usłyszeli w oddali wystrzały i wybuchy podwodne, lecz zignorowali je jako odgłosy artylerii przeciwlotniczej lub wybuchów bomb głębinowych. Około godziny 1.53, japoński zespół, płynąc na północ, zauważył amerykańskie okręty i oświetlając reflektorami kompletnie zaskoczonego przeciwnika, otworzył do nich ogień. W ciągu kilkunastu minut wszystkie trzy krążowniki amerykańskie zmieniły się w płonące wraki. "Quincy" i "Vincennes" zostały ponadto trafione torpedami i oba zatonęły przed godziną 3. "Quincy" zdołał przy tym uszkodzić lekko krążownik " Chokai ".

Podsumowanie

Amerykańskie niszczyciele zdejmują załogę z uszkodzonej "Canberry"

Po godzinie 2 zespół japoński opuścił bez strat pole boju, odpływając na zachód i uszkadzając jeszcze patrolujący niszczyciel USS "Ralph Talbot". Następnego dnia zatonęły ciężko uszkodzone "Astoria" i "Canberra", ten ostatni musiał być dobity torpedami. Na skutek bitwy zginęło 1023 marynarzy amerykańskich i australijskich (709 zostało rannych) oraz 38 japońskich (33 rannych). Zatopione zostały 4 krążowniki alianckie, a jeden uszkodzony oraz uszkodzono dwa niszczyciele.

Wśród przyczyn amerykańskiej klęski były zaniedbania w komunikacji między okrętami, zlekceważenie zbliżania się wykrytego japońskiego zespołu, niedocenienie możliwości i umiejętności przeciwnika, a także znużenie załóg, połączone ze świetnym wyszkoleniem w nocnych walkach i śmiałym dowodzeniem po stronie japońskiej.

Błyskotliwy sukces japoński nie został jednak wykorzystany, gdyż Japończycy, chcąc ujść spod ewentualnych ataków lotnictwa, nie zniszczyli bezbronnych już statków transportowych u brzegów Guadalcanalu. 9 sierpnia w dzień japońskie lotnictwo zatopiło uszkodzony wcześniej niszczyciel USS "Jarvis". Z kolei podczas powrotu japońskich okrętów do bazy, 10 sierpnia krążownik " Kako " został zatopiony przez amerykański okręt podwodny S-44 (zginęło 34 marynarzy, 48 rannych).

W nocy z 11 - 12 października doszło na tym samym akwenie do bitwy koło przylądka Esperance .

Zestawienie sił

 • † - okręty zatopione
 • # - okręty uszkodzone, ## - poważnie
 • kursywa - okręty, które nie brały żadnego udziału w starciu

Japończycy - 8. Flota

Dowódca - wadm. Gunichi Mikawa

 • krążownik ciężki " Chokai "# (okręt flagowy)
 • 6. dywizjon krążowników (kadm. Aritomo Goto)
  • krążowniki ciężkie: " Aoba " (okręt flagowy), " Furutaka ", " Kako ", "Kinugasa"#
 • 18. dywizjon krążowników (kadm. Mitsuharu Matsuyama)
  • krążowniki lekkie: "Tenryū" (okręt flagowy), " Yūbari "
 • osłona - niszczyciel "Yunagi" (typ Kamikaze)

Alianci - Task Force 62

Dowódca - kadm. Richmond Turner

 • Task Group 62.6 - osłona zachodnia (kadm. Victor Crutchley)
  • Dozór radarowy
   • niszczyciele: USS "Blue", "Ralph Talbot"
  • Grupa południowa (kadm. Victor Crutchley)
   • krążowniki ciężkie: HMAS "Australia" (okręt flagowy), HMAS "Canberra"†, USS "Chicago"#
   • niszczyciele: USS "Bagley", "Patterson"#
  • Grupa północna (kmdr Frederick Riefkohl)
   • krążowniki ciężkie: USS "Vincennes"† (okręt flagowy), "Astoria"†, "Quincy"†
   • niszczyciele: USS "Helm", "Wilson"
 • Task Group 62.4 - osłona wschodnia (kadm. Norman Scott)
  • krążownik przeciwlotniczy USS "San Juan" (okręt flagowy)
  • krążownik lekki HMAS "Hobart"
  • niszczyciele: USS "Monssen", "Buchanan"
 • bez przydziału (uszkodzony)
  • niszczyciel USS "Jarvis"

Przypisy

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Michał Kopacz, Tajemnica bitwy po Savo w: Morze, Statki i Okręty styczeń 2009, s. 30-39

Bibliografia


Inne hasła zawierające informacje o "Bitwa koło wyspy Savo":

Rodzimy Kościół Polski ...

Ren ...

Biegun południowy ...

Biegun północny ...

Wag ...

Mieszko II Lambert ...

Odense ...

Linköping ...

Bitwa pod Breitenfeld ...

Brno ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Bitwa koło wyspy Savo":

02c Pojęcia podstawowe - część 3 (plansza 12) ...

06 Jazda w ruchu okrężnym (plansza 1) ...

01 Znaki drogowe - znaki nakazu (plansza 12) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie