Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Sardela europejska

Sardela europejska

Sardela europejska, chamsa (Engraulis encrasicolus) – ławicowa ryba morska z rodziny sardelowatych , gatunek o dużym znaczeniu gospodarczym.

Spis treści

Występowanie

Wody pelagialne wschodniego Atlantyku , od Norwegii do południowych krańców Afryki . Z racji swego upodobania do ciepłej wody (ok. 12-18 °C ) jest rzadko spotykana w Bałtyku . Najczęściej pojawia się w basenie Morza Śródziemnego , Czarnego , Oceanu Atlantyckiego (wybrzeża Maroka , Hiszpanii i Portugalii ).

Morfologia

Niewielka, dość oścista ryba osiągającą długość około 15 cm, czasem do 20 cm. Bardzo wydłużone i bocznie ścieśnione ciało, niepiłkowana krawędź brzucha. Otwór gębowy w położeniu dolnym, bardzo szeroki, sięgający tylnej krawędzi oka. Górna szczęka - długa i spiczasta. Brak powiek tłuszczowych na oku i linii bocznej . Płetwa grzbietowa z 15-18 miękkimi promieniami, zaczyna się pośrodku odległości pomiędzy końcem pyska, a nasadą płetwy ogonowej. W płetwie odbytowej 20-26 promieni miękkich. Nasada płetw brzusznych wysunięta przed płetwę grzbietową. Na nasadzie trzona ogonowego dwie duże łuski . Grzbiet zielony lub zielononiebieski, boki i strona brzuszna jasnosrebrzysta. Wzdłuż boków biegnie długa, szaroniebieska, srebrzyście lśniąca wstęga zanikająca z wiekiem ryby.

Tryb życia

Stadna ryba strefy otwartej wody , ciągnąca latem w pobliże wybrzeży, skąd okresowo wchodzi również do wód słonawych. W Atlantyku podejmuje późną wiosną wędrówkę pokarmową na północ, w kierunku wybrzeży, powracając jesienią na południe, gdzie zimuje prawdopodobnie w głębszych warstwach wody.

Dojrzałość płciową uzyskuje w wieku 2 lat przy długości 9-12 cm. Tarło , zależnie od zamieszkiwanego rejonu, odbywa się w różnych porach: od czerwca do września ( Morze Śródziemne ), od maja do sierpnia ( Morze Czarne ). Owalna, swobodnie unosząca się w wodzie ikra składana jest porcjami w czasie długo ciągnącego się tarła. Maksymalna liczba składanych przez samicę jaj wynosi 20 000 sztuk. Po 2-4 dniach od złożenia wylęgają się larwy długości ok. 3 mm.

Bibliografia

  1. Engraulis encrasicolus. ( ang. ) w: Froese, R. & D. Pauly. FishBase. World Wide Web electronic publication. www.fishbase.org [dostęp 22 marca 2009]
  2. Engraulis encrasicolus. w: Integrated Taxonomic Information System ( ang. ) [dostęp 22 marca 2009]
  3. Mały słownik zoologiczny: ryby. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1976. 
  4. Fritz Terofal, Claus Militz: Ryby morskie. Warszawa: GeoCenter, 1996. . 

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Sardela europejska":

Nadciśnienie tętnicze ...

1986 ...

Romeo i Julia (film 1996) ...

Bocian czarny ...

Integracja ...

Rocznik statystyczny ...

Przeszczepianie narządów ...

Małopolska Droga św. Jakuba ...

Lata 90. XX wieku ...

Lata 50. XX wieku ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Sardela europejska":

226 Procesy integracyjne w Europie Zachodniej (plansza 13) ...

226 Procesy integracyjne w Europie Zachodniej (plansza 7) ...

226 Procesy integracyjne w Europie Zachodniej (plansza 8) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie