Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Santa Fe (prowincja)

Santa Fe (prowincja)

Prowincja Santa Fe
Herb
Herb prowincjiFlaga prowincji
Położenie na mapie Argentyny

Położenie na mapie Argentyny
Stolica Santa Fe
Powierzchnia 133 007 km²
Populacja (2001)
 - liczba ludności
 - gęstość

3 000 701
22,56 osób/km²
Gubernator Jorge Obeid
ISO 3166-2AR-S

Santa Fe jest jedną prowincji z Argentyny . Leży na północy z kraju. Sąsiednie prowincje to: Chaco , Corrientes , Entre Ríos , Buenos Aires , Córdoba i Santiago del Estero .

Ważniejsze miasta prowincji to: Rosario (908 000 mieszkańców), Santa Fe (369 000), Rafaela (83 000), Villa Gobernador Gálvez (74 000), Venado Tuerto (69 000), Reconquista (66 000) i Santo Tomé (58 000). Analfabetyzm wynosi 3,7%.

Spis treści

Historia

Przed przybyciem konkwistadorów ziemie te zamieszkiwane były przez plemiona: Tobas, Timbúes, Mocovíes, Pilagás, Guaycurúes i Guaraníes. Wiodły one koczowniczy tryb życia, żyły z polowania, rybołówstwa i zbioru owoców.

Pierwsze europejskie osadnictwo miało miejsce w 1527 roku, u zbiegu rzek Paraná i Carcarañá, kiedy Sebastián Gaboto podążając na północ, ufundował fort nazwany Sancti Spiritus. Fort ten jednak został 2 lata później zniszczony przez tubylców.

W 1573 Juan de Garay założył miasto Santa Fe w pobliżu obecnego miasta Cayastá, przeniesione w 1651 , a następnie w 1660 roku do swojej obecnej lokalizacji.

W 1812 prawnik Manuel Belgrano stworzył i wywiesił flagę Argentyny , w pobliżu Rosario , 160 km na południe od Santa Fe .

Po organizacji państwa, prowincja weszła w erę pokoju i dobrobytu; od 1872 założono linie kolejowe , linie telegraficzne, a w 1889 został założony uniwersytet - Universidad de Santa Fe .

Polityczna hegemonia konserwatystów została przełamana przez nowe idee przywiezione przez europejskich imigrantów. Powołano partie: Unión Cívica Radical (UCR) i Partido Demócrata Progresista (PDP), oraz utworzono Federación Agraria Argentina ("Argentyńską Federację Agrarną").

Po wyborach z 1912 roku Roque Sáenz Peńa stał się członkiem rządu, aż do 1930 . W 1919 został założony Universidad Nacional del Litoral.

Znaczenie prowincji wzrosło, jako ważnego producenta rolniczego, a Rosario stało się jednym najważniejszych portów Argentyny.

Geografia

Santa Fe

Większa część prowincji składa się z zielonej równiny, część z wilgotnej Pampy , graniczącej na północy z Gran Chaco . Na zachodzie znajdują sie niskie sierry. Na północy panują wyższe temperatury ze średnią roczną ok. 21 °C, opady atmosferyczne do 1 100 mm na wschodzie, zmniejszając na zachód, gdzie jest charakterystyczna pora sucha podczas zimy. Na południu temperatury są niższe, a opady nieco mniejsze.

Główna rzeka to Parana wpadająca do Zatoki La Plata . W 2003 na północy i w centrum miała miejsce katastrofalna powódź, powodując poważne straty w gospodarce prowincji.

Gospodarka

Santa Fe jest jedną z najważniejszych prowincji w kraju. Dwadzieścia jeden procent ziem uprawnych Argentyny leży w Santa Fe. Uprawia się tu soję (główny krajowy producent), słonecznik , kukurydzę , pszenicę i ryż . W mniejszej skali truskawki , miód (300 000 uli) i bawełnę . Pozyskuje się też drewno.

Podział administracyjny

Prowincja jest podzielona na 19 departamentów ( hiszp. departamentos), które z kolei dzielą się na okręgi, miejskie lub wiejskie (te pierwsze liczą powyżej 10 000 mieszkańców).

Department (Stolica)

 • Belgrano (Las Rosas)
 • Caseros (Casilda)
 • Castellanos (Rafaela)
 • Constitución (Villa Constitución)
 • Garay (Helvecia)
 • General López (Melincué)
 • General Obligado (Reconquista)
 • Iriondo (Cañada de Gómez)
 • La Capital (Santa Fe)
 • Las Colonias (Esperanza)
 • Nueve de Julio (Tostado)
 • Rosario (Rosario)
 • San Cristóbal (San Cristóbal)
 • San Javier (San Javier)
 • San Jerónimo (Coronda)
 • San Justo (San Justo)
 • San Lorenzo (San Lorenzo)
 • San Martín (Sastre)
 • Vera (Vera)

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Santa Fe (prowincja)":

II wiek ...

Cava de' Tirreni ...

Brescia ...

Canelli ...

Xiamen ...

Tampere ...

I wiek ...

Uznam ...

Aurora ...

1884 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Santa Fe (prowincja)":

Regiony fizycznogeograficzne Polski (plansza 4) ...

Australia - zagadnienia przyrodnicze (plansza 19) ...

022 Źródła pisane z czasów średniowiecza (plansza 4) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie