Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Ikona Matki Bożej "Znak"


Jedna z wersji ikony Matki Bożej "Znak" znajdująca się w ikonostasie cerkwi Przemienienia Pańskiego w Kiżach


Abałacka Ikona Matki Bożej, wariant ikony "Znak

Ikona Matki Bożej "Znak" - jedna z prawosławnych ikon Matki Bożej typu Oranta, szczególnie czczona w Rosyjskim Kościele Prawosławnym. Ikona przedstawia Matkę Bożą z wzniesionymi w geście modlitewnym dłońmi, w pozycji siedzącej lub stojącej, z wyobrażeniem Jezusa Chrystusa jako dziecka na wysokości piersi.

Historia

Ikona Matki Bożej "Znak" zyskała opinię cudownej po oblężeniu Nowogrodu przez wojska księcia Andrzeja I Bogolubskiego. Mieszkańcy miasta, widząc przewagę liczebną przeciwnika zaczęli według legendy błagać Boga o cud. Trzy dni później, nocą, arcybiskup nowogrodzki usłyszał głos z niebios, nakazujący mu wynieść z cerkwi Przemienienia Pańskiego ikonę Matki Bożej i przejść z nią wokół murów miejskich. W czasie pochodu, do którego przyłączyli się mieszkańcy miasta, strzała napastnika trafiła w ikonę. Wówczas z oczu Matki Bożej miały popłynąć łzy, a przerażeni cudem wojowie Bogolubskiego porzucili broń i oddalili się od miasta. W 1356 cudowna ikona została przeniesiona do specjalnie na ten cel wzniesionej cerkwi - pierwszej na świecie cerkwi pod wezwaniem Ikony Matki Bożej "Znak". W późniejszym okresie powstał przy niej monaster pod tym samym wezwaniem.

Sława ikony sprawiła, że na Rusi zaczęły powstawać jej kopie. Niektóre z nich zyskały opinię cudownych niezależnie od pierwowzoru. Dla odróżnienia od pierwszej ikony "Znak" otrzymały one dodatkowe nazwy pochodzące od miast ich przechowywania, np. Abałacka, Kursko-Korzenna, Serafino-Ponietajewska. Na terenie Polski obiektem lokalnego kultu jest wariant ikony znajdujący się w cerkwi w Wólce Wygonowskiej.

Bibliografia


Inne hasła zawierające informacje o "Ikona Matki Bożej "Znak"":

Wszystkich Świętych ...

Rodzimy Kościół Polski ...

Mieszko II Lambert ...

Koszykówka ...

Stanisław Narutowicz ...

Wskaźnik ...

Klemens Maria Hofbauer ...

Rekatolicyzacja ...

Stanisław Konarski ...

Samuel Johnson ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Ikona Matki Bożej "Znak"":

01 Znaki drogowe - informacyjne - część 1 (plansza 21) ...

01 Znaki drogowe - informacyjne - część 1 (plansza 20) ...

01 Znaki drogowe - informacyjne - część 1 (plansza 10) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie