Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Saladyn

Saladyn, Al-Malik an-Nasir Salah ad-Din Jusuf Abu al-Muzzafar ibn Ajjub - w skrócie Salah ad-Din al-Ajjubi (ur. 1137 lub 1138 w Tikricie w Mezopotamii, zm. 4 marca 1193 w Damaszku) – wódz i polityk muzułmański pochodzenia kurdyjskiego, sułtan Egiptu, władca imperium rozciągającego się od Sudanu po Syrię, od Jemenu przez Półwysep Arabski, północny Irak do wschodniej Turcji (Diyarbakır), uważany za założyciela dynastii Ajjubidów.

W nocy narodzin Saladyna, jego ojciec, Nadżm ad-Din Ajjub, zebrał całą swoją rodzinę i przeprowadził się do Aleppo, wstępując na służbę u władcy Syrii, Nur ad-Dina. Saladyn dorastał w Baalbeku i Damaszku.

W 1152 r. wstąpił na służbę do Nur ad-Dina. Początkowo został wysłany wraz ze swoim stryjem Asad ad-Dinem Szirkuhem, by bronić Egiptu i dynastii Fatymidów przed najazdem krzyżowców. Po śmierci stryja w 1169 został wezyrem Fatymidów, a po obaleniu ostatniego z nich przejął władzę w Egipcie. W 1171 ogłosił się sułtanem Egiptu. Po śmierci Nur ad-Dina przejął władzę w Syrii: w 1174 r. zdobył Damaszek, a w 1183 r. – Aleppo. Po pokonaniu przeciwników w obozie muzułmańskim skierował się przeciw Królestwu Jerozolimskiemu. W bitwie pod Hittin 4 lipca 1187 rozbił wojska frankijskie, a 2 października zdobył Jerozolimę, wypierając chrześcijan z niemal całego obszaru Ziemi Świętej. Reakcją na wydarzenia w Ziemi Świętej była III krucjata. W 1192 zawarł z krzyżowcami traktat kończący oblężenie Akki.

Saladyn zasłynął jako zręczny polityk i wódz, a przy tym mecenas sztuki i nauki (zwłaszcza medycyny), człowiek wspaniałomyślny, prawy i rycerski. Jego postać została uwieczniona przez Torquata Tassa w Jerozolimie wyzwolonej.


Inne hasła zawierające informacje o "Saladyn":

Wyprawy krzyżowe ...

III wyprawa krzyżowa ...

Strefa Gazy ...

Księstwo Antiochii ...

Bramy Jerozolimy ...

Saladyn SaladynSaladyn, Al-Malik an-Nasir Salah ad-Dunja wa-ad-Din Abu al-Muzzafar Jusuf ibn Ajjub ibn ...

1187 ...

Tel Awiw-Jafa ...

Getsemani ...

Mojżesz Majmonides ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Saladyn":

015. Wyprawy krzyżowe (plansza 6) Saladyn Wyprawy krzyżowe W Europie zaczęto organizować właściwą krucjatę złożoną z ...

030b Wyprawy Krzyżowe (plansza 7) ...

030b Wyprawy Krzyżowe (plansza 8) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie