Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

San Francisco

San Francisco - miasto w USA w stanie Kalifornia położone nad Oceanem Spokojnym. Obszar wodny, przy którym znajduje się Zatoka San Francisco. Pod półwyspem, na którym leży SF, biegnie uskok tektoniczny, przez co San Francisco często jest nawiedzane przez trzęsienie ziemi.

San Francisco bywa nazywane Miastem nad zatoką lub Miastem Mgły

Miasto ma 777 tys. mieszkańców. Aglomeracja San Francisco Bay Area ma około 7 mln mieszkańców.

Położenie

San Francisco położone jest na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych na półwyspie San Francisco nad Oceanem Spokojnym i Zatoką San Francisco. Wokół miasta rozciąga się kilka wysp m.in. Alcatraz. Miasto leży na 48 wzgórzach, z których część ma wysokie strome stoki, co utrudnia komunikację. Osią miasta jest Market Street. Za historyczne centrum uważa się okolice placu Union Square.

Klimat

San Francisco znajduje się w strefie klimatu śródziemnomorskiego, który charakteryzuje wybrzeże Kalifornii. Lata są suche, a zimy deszczowe (80% opadów przypada na okres między listopadem a marcem). Temperatury rejestrowane w San Francisco są niższe niż w pozostałej części Kalifornii, co związane jest z relatywnie chłodnymi wodami Pacyfiku, które otaczają miasto z trzech stron. W lipcu średnie temperatury wahają się między 12°C, a 18°C, a w styczniu średnia temperatura wynosi od 7°C do 13°C. Charakterystyczne dla San Francisco, szczególnie dla dzielnic nadbrzeżnych, są gęste mgły. Zróżnicowanie pogodowe w obrębie miasta to jego charakterystyczna cecha.

Historia

Zatoka San Francisco została odkryta w 1769 roku. Ze względu na zagrożenie północnych kresów posiadłości hiszpańskich w Ameryce przez rosyjskich żeglarzy i kupców z Alaski zbudowano tu wiele misji franciszkańskich i fortów wojskowych, wyznaczających zasięg wpływów Hiszpanii. W 1776 franciszkanie hiszpańscy założyli misję pod nazwą Yerba Buena i Dolores (w dzisiejszym centrum San Francisco) oraz Santa Clara de Asis u południowego krańca zatoki (obecnie San Jose), a także forty wojskowe Presidio i Castillo de San Joaquin. Przybycie w 1775 roku do zatoki flotylli hiszpańskiej z franciszkanami na pokładzie doprowadziło do założenia rok później miasta San Francisco i zapoczątkowało jego rozwój jako najważniejszego portu na północno-wschodnim wybrzeżu Oceanu Spokojnego. Zatoka nosiła miano Francisa Drake`a, sławnego żeglarza i korsarza czasów królowej Elżbiety, który tu przebywał (1579) uważany przez Indian za boga, obdarzony koroną z piór i zielem zwanym tobak "tabaka, tytoń".[potrzebne źródło] W 1821 roku San Francisco wraz z całą Kalifornią weszło w skład niepodległego Meksyku, a po wojnie amerykańsko-meksykańskiej w 1848 roku do Stanów Zjednoczonych.

Gwałtowny rozwój przypadł na lata 1848-1860, po odkryciu aluwianych złóż złota w dolinie Sacramento. Port w San Francisco stał się główną bazą zaopatrzeniową złotonośnego zagłębia oraz miejscem wymiany wydobytego złota na gotówkę i potrzebne produkty. Liczba mieszkańców miasta w tym czasie szybko wzrosła z 800 osób w 1848 r. do 35 000 w 1850 r. W 1850 r. San Francisco uzyskało prawa miejskie.

Ważnym etapem w rozwoju miasta było ukończenie w 1869 r. budowy kolei transkontynentalnej, łączącej San Francisco z metropoliami Wschodniego Wybrzeża.

W drugiej połowie XIX wieku San Francisco słynęło m.in. z mieszkającego tam Nortona I, samozwańczego cesarza Stanów Zjednoczonych. W tym okresie nastąpił szybki rozwój i wzrost zamożności miasta, które stało się najważniejszą metropolią na zachód od Missisipi oraz wielkim ośrodkiem przemysłu, handlu i kultury. Zgromadzone środki pozwoliły na budowę wzdłuż szerokich bulwarów reprezentacyjnych gmachów i okazałych rezydencji w stylu wiktoriańskim.

Przełomową datą w dziejach miasta stanowi 18 kwietnia 1906 roku, kiedy to trwające niespełna minutę silne trzęsienie ziemi oraz szalejące przez 3 dni pożary zniszczyły doszczętnie San Francisco i spowodowały śmierć 700 (być może nawet 3000) ludzi. Skutki zniszczeń usunięto bardzo szybko i w ciągu 9 lat miasto odbudowano w nowym układzie urbanistycznym. Nawiedzające miasto trzęsienia ziemi związane są z przecinającym miasto uskokiem San Andreas.

Zamożne San Francisco stało się pod koniec XIX w. kulturalną stolicą Zachodniego Wybrzeża. Miasto słynęło z licznych teatrów i sal koncertowych. W 1911 r. powstała orkiestra symfoniczna The San Francisco Symphony, a w 1915 r. konserwatorium. W 1914 r. otwarto oceanarium.

W drugiej połowie lat 60. miasto stanowiło centrum ruchu hippisowskiego, w latach 70. stało się centrum ruchu LGBT.


Inne hasła zawierające informacje o "San Francisco":

II wiek ...

Brescia ...

Linz ...

XVI wiek ...

1972 ...

Półwysep Antarktyczny ...

Ziemia Ognista (archipelag) ...

1986 ...

Bernardo Bellotto ...

Mantua ...


Inne lekcje zawierające informacje o "San Francisco":

221. Przemiany powojenne na bliskim i dalekim wschodzie (plansza 15) ...

214a II Wojna Światowa. Działania zbrojne w latach 1939 - 1941 r. (plansza 4) ...

Wody powierzchniowe w Polsce (plansza 18) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie