Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Samaria (kraina)

Samaria (kraina)

Na mapach: 32°10'N 35°17'E / 32.167, 35.283

Samaria
שומרון

Zajmowane
jednostki
administracyjne
Izrael : Dystrykt Judei i Samarii

Autonomia Palestyńska

Samaria

Samaria ( hebr. שומרון, Somaron; arab. سامريّون, Sāmariyyūn ) - kraina historyczna w środkowym Izraelu i w Autonomii Palestyńskiej , między Galileą a Judeą . Nazwa określa krainę geograficzną, historyczną i polityczną.

Według podziału administracyjnego Izraela część tych ziem należy do Dystryktu Judei i Samarii , jednak w większości te tereny należą do Autonomii Palestyńskiej . Należy się spodziewać, że w przyszłości będą należeć do państwa Palestyna .

Geografia

Na północy Samaria graniczy z Doliną Jezreel , na wschodzie z rzeką Jordan , na południu z Judeą , i na zachodzie z równiną Szaron .

Wzgórza Samarii dochodzą do wysokości 800 metrów n.p.m. Góra Gerizim wznosi się na wysokość 881 m n.p.m. Jest to święta góra judaizmu oraz jedyne święte miejsce Samarytan .

Historia

Samaria (Shomron) oznacza dosłownie "wieżę strażniczą". I faktycznie, w samym sercu gór Izraela wznosi się samotna podłużna góra, nazywana "wzgórzem Shomeron". Izraelski król Omri (876–869 p.n.e.) kupił to wzgórze za 2 talenty srebra i wybudował na nim miasto Samaria (Shomeron), które zostało nową stolicą północnego Królestwa Izraela .

W 732 p.n.e. królestwo Izraela (Samaria) zostało uzależnione, a w roku 722 p.n.e. zajęte przez Asyrię , której zmuszone było płacić wysokie daniny. Po jednym z buntów ludności Asyryjczycy uprowadzili wielu Izraelitów , a na ich miejsce osiedlili ludność z Babilonii .

Po upadku Asyrii w 609 p.n.e. na kilka lat kraje te razem z Lewantem zostały opanowane przez wojska egipskie faraona Necho II, a następnie w 586 p.n.e. zajęte przez króla Babilonu , Nabuchodonozora II . Za opór stawiany przez stolicę Judy, Jerozolimę , miasto to zostało w 586 p.n.e. złupione, zaś ludność deportowana w niewolę babilońską.

W 332 p.n.e. wojska macedońsko-greckie Aleksandra Macedońskiego podbiły Azję Mniejszą i Samarię. Po jego śmierci Samaria znalazła się pod władzą Ptolemeuszy , a od 198 p.n.e. Seleucydów . W Samarii osiedlali się wówczas greccy żołnierze, którzy zakończyli służbę wojskową.

Podczas żydowskiego powstania Machabeuszy w 108 p.n.e. Żydzi zniszczyli miasto Samarię . W 30 p.n.e. król Herod I Wielki zmienił nazwę miasta Samaria na Augustus. Miasto było stopniowo odbudowywane.

Współczesna historia Samarii rozpoczyna się, kiedy skończyło się panowanie Turków , a rozpoczęło Brytyjczyków (jako wynik I wojny światowej ).

W wyniku wojny izraelsko-arabskiej 1948 Samaria znalazła się pod okupacją Jordanii . W 1967 w wyniku Wojny sześciodniowej Samaria znalazła się pod kontrolą izraelską . Jordania nazwała te tereny Zachodnim Brzegiem Jordanu . W 1994 zawarto Porozumienia z Oslo , w wyniku których Samaria weszła w skład Autonomii Palestyńskiej .

Izrael jest krytykowany za politykę osadniczą w Samarii.

Zobacz teżInne hasła zawierające informacje o "Samaria (kraina)":

II wiek ...

I wiek ...

Maciej Słomczyński ...

79 ...

Habsburgowie ...

Herodot ...

Jezioro Mikołajskie ...

Jezioro Jagodne ...

Mikołajki ...

Kraina Węgorapy ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Samaria (kraina)":

Tęsknota za ojczyzną - ˝Moja piosnka (II)˝ Cypriana Kamila Norwida (plansza 15) ...

007. Palestyna (plansza 2) ...

212. Fauna Polski (plansza 2) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie