Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

siły specjalne

siły specjalne, jednostki specjalne, komandosi to określenia elitarnych formacji wojskowych lub policyjnych. Jednostki wojskowe przystosowane są do wykonywania zadań niekonwencjonalnych, nadzwyczaj trudnych, w czasie pokoju oraz wojny: antyterrorystycznych, rozpoznawczych (głównie rozpoznanie głębokie, bądź rozpoznanie specjalne) itp. Zwykle składają się z małych wyselekcjonowanych grup żołnierzy, świetnie wyszkolonych i nadzwyczajnie wytrzymałych psycho-fizycznie, używających wyspecjalizowanego uzbrojenia i wyposażenia. Działają na lądzie, wodzie i z powietrza. Gwałtowny rozwój sił specjalnych nastąpił podczas II wojny światowej. Obecnie jednostki tego typu wchodzą w skład sił zbrojnych lub policyjnych większości państw świata.

Określenie "komandos" pochodzi od portugalskiego słowa comando (rozkaz). Swoje współczesne znaczenie wywodzi od burskich konnych oddziałów o charakterze milicyjnym zwanych kommando, które wsławiły się walkami partyzanckimi z armią brytyjską podczas wojen burskich. Słowo to zostało następnie zaczerpnięte przez Brytyjczyków podczas II wojny światowej, którzy mianem Commando nazywali tworzone od 1940 roku oddziały przeznaczone do działań rajdowych na terenach okupowanych przez wroga .


Inne hasła zawierające informacje o "siły specjalne":

Dziady (zwyczaj) ...

Mieszko II Lambert ...

Oddychanie komórkowe ...

Diakon ...

Akcja (prawo) ...

Nowa Anglia ...

Rekatolicyzacja ...

Zawał mięśnia sercowego ...

Związek organiczny ...

Restauracja Stuartów ...


Inne lekcje zawierające informacje o "siły specjalne":

221. Przemiany powojenne na bliskim i dalekim wschodzie (plansza 20) ...

Idealny rycerz - Roland (plansza 10) ...

144 I wojna światowa. Rewolucja w Rosji (plansza 4) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie