Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Rękawka

Rękawka

Rękawka

Współczesne Święto Rękawki odbywające się na Wzgórzu Lasoty i pod Kopcem Krakusa .
Dzieńwtorek po Wielkanocy
Kraje Kraków
Inne nazwyŚwięto Rękawki
Święto Rękawki
Tygodnik Ilustrowany 7/19 maja 1860

Rękawka – polski zwyczaj wielkanocny obchodzony w Krakowie we wtorek po Świętach Wielkanocnych .

Spis treści

Historia

Nazwa zwyczaju pochodzi od nazwy kopca , który na sztychu Matthäusa Meriana i Vischera de Jonge, z ok. 1600 roku nazwany jest Tumulus dictus Rekawka (Kopiec zwany Rękawka), a w regestrze obejmującym spis wydatków związanych z uroczystością koronacji Henryka Walezego widnieje pozycja dotycząca iluminacji kopca z tejże okazji: Chłopom co palili ogień na Rękawce na Te Deum laud. po koronacyjnej i co drwa tamże nosili, groszy 21[1].

Wiąże się go z legendą o kopcu Kraka , usypanym po śmierci króla przez lud. Tradycja podaje, że ziemię na kopiec noszono w rękawach i stąd wzięła się nazwa "Rękawka". Na podobny źródłosłów wskazuje jedna z fraszek Jana Kochanowskiego , w której "rękawka" oznacza grobowiec usypany rękami. Rękawka swoimi korzeniami niewątpliwie nawiązuje do pogańskich obrzędów związanych z Dziadami wiosennymi, przypadającymi na okres przesilenia wiosennego. Sam źródłosłów, wbrew ludowej tradycji , nie ma nic wspólnego z noszeniem ziemi, chociaż nawiązuje do kultu zmarłych.

Nazwa może pochodzić od prasłowiańskiego słowa o znaczeniu związanym z pochówkiem ( czeskie rakev, słowackie rakva – trumna, serbskie рака/raka – grób, chorwackie rakva – grób, słoweńskie raka – mary, grób, starosłowiańskie raka – grób, rosyjskie рака/raka – arka/trumna na relikwie[2], wspólne rosyjskie, białoruskie , ukraińskie рака/raka – "grobowiec z relikwiami świętego", bułgarskie рака/raka – "szkatuła z relikwiami"; Walery Leonidowicz Wasiljew wywodzi prasłowiańskie *raka ⇐ *orka ⇐ łacińskie arka[3]). Do przejawów pierwotnej czci oddawanej zmarłym należało między innymi zrzucanie ze wzgórza pokarmów i monet. Możliwe, że nastąpiło to, w oparciu o, być może jeszcze przedsłowiański, kopiec oraz połączenie wątków z legendy o Kraku z wierzeniami słowiańskimi[4].

Przypuszcza się, że budowa pochodzącego z XI lub XII wieku kościoła św. Benedykta i ustanowienie święta patrona w dniu 21 marca (pierwszy dzień wiosny), było reakcją Kościoła katolickiego na żywe słowiańskie praktyki religijne na Krzemionkach .

Historycznie rzecz ujmując, co najmniej od XVII wieku, o czym świadczą przekazy źródłowe, ze szczytu kopca w czas odpustu (we wtorek, będący kiedyś również dniem świątecznym) zamożni krakowianie zrzucali owoce, słodycze i pieniądze (w powierzchniowej warstwie odnaleziono monety z różnych okresów dziejowych), zaś biedni, żacy i dzieci zbierali je u podnóża. Do połowy XIX w. Rękawka odbywała się na samym kopcu Krakusa, jednak po przekopaniu wzgórza na potrzeby budowy linii kolejowej, przeniosła się na górę św. Benedykta w północnej części wzgórza Lasoty i połączona została z odpustem i ludową zabawą koło kościoła św. Benedykta na Krzemionkach.

W okresie zaboru austriackiego, w 1897 roku obchody zostały zakazane. Zamknięto nawet dojście na kopiec. Władze planowały w tej okolicy budowę fortu artyleryjskiego, a ponadto chciały zlikwidować tumult i przejawy agresji wśród zgromadzonych pod kopcem.

Współcześnie

Obchody Rękawki zostały wznowione w 2001 roku za sprawą Domu Kultury "Podgórze"[5].

W 2010 roku święto obchodzono pod hasłem "Życie woja i białki – od narodzin do śmierci"[6].

Zobacz też

Przypisy

  1. Roman Kiełkowski, Historie spod kopca Krakusa, Kraków 1972, s.19-20
  2. Jan Karłowicz , Słownik wyrazów obcego a mniej jasnego pochodzenia: używanych w języku polskim , Kraków 1905, s. 15, hasło: arka
  3. Валерий Леонидович Васильев, К вопросу о топонимических схождениях между русским северо-западом и Словенией [w:] "Jezykoslovni zapiski", Nr14/2, Lublana 2008, artykuł ( ros. ), całość ( słoweń. ), praca dotyczy toponimii
  4. Elżbieta Dziwisz (rozmawia z Aleksandrem Krawczukiem ), Historyk i antyczni bogowie , " Alma Mater ", Nr 65/2004
  5. Julian Zinkow, Krakowskie podania, legendy i zwyczaje, wyd. Verso, Kraków 2007.
  6. Kraków. Tradycyjne Święto Rękawki na wiadomości24.pl [opublikowano: 2010-03-27]

Źródło

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Rękawka":

Dziady (zwyczaj) ...

Jajko w kulturze ...

Wielkanoc ...

Palma wielkanocna ...

Walatka ...

Siuda Baba ...

Turki ...

Emaus (odpust) ...

Rękawka RękawkaWspółczesne Święto Rękawki odbywające się na Wzgórzu Lasoty i pod Kopcem Krakusa .Dzieńwtorek ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Rękawka":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie