Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Księga Rut

Księga Rut

Księga Rut [Rt] – jedna z ksiąg biblijnych wchodząca w skład Starego Testamentu . Składa się z 4 rozdziałów (85 wersetów). Opisuje wydarzenia z epoki sędziów. W Septuagincie i jej przekładach znajduje się bezpośrednio po Księdze Sędziów , ponieważ fabuła obu tych ksiąg rozgrywa się mniej więcej w tym samym okresie.

Podczas klęski głodu rodzina Elimeleka opuszcza Betlejem w Judei i przenosi się do zamieszkanego przez pogan Moabu . Tam umiera Elimelek, a dwaj jego synowie, Machlon i Kilion żenią się z Moabitkami . Kiedy i oni umierają, Noemi , ich osamotniona matka, postanawia powrócić do ojczyzny. Jedna z synowych, Rut , decyduje się opuścić swój kraj i jej towarzyszyć. W Betlejem Rut wykazuje się dużą pracowitością i zwraca na siebie uwagę Booza , bogatego właściciela ziemskiego. Okazuje się, że jest on krewnym Noemi i obowiązuje go prawo lewiratu . Za radą Noemi Rut powołuje się na to prawo. Booz akceptuje ją, pojmuje za żonę i wprowadza do swego domu. Z ich związku rodzi się syn Obed. Noemi zostaje jego piastunką. Końcowe wersety księgi podają genealogię Dawida , największego króla Izraela , w której Obed jest jego dziadkiem.

Tradycja żydowsko-chrześcijańska uważa, że Księgę Rut napisał ostatni sędzia Starożytnego Izraela , Samuel []. Ponieważ Księga opisuje dzieje rodu Dawida, możliwe jest, że powstała w okresie rządów założonej przez niego dynastii. Zaliczenie Księgi do Pism w Biblii Hebrajskiej oraz wpływy języka aramajskiego uważa się jednak często za przesłankę do uznania jej późniejszego powstania[1]. Istnieje pogląd, że samo opowiadanie powstało w okresie królewskim, natomiast Księga została zredagowana już po powrocie z niewoli babilońskiej , w V lub IV w p.n.e.[2] Inni wskazują, że w świetle bezwzględnej walki z małżeństwami mieszanymi w okresie powygnaniowym, tak późne powstanie księgi jest nieprawdopodobne[3].

Przypisy

  1. Fritz Rienecker, Gerhard Maier: Leksykon biblijny. Waldemar Chrostowski (red.). Warszawa: Oficyna wydawnicza "Vocatio" , 2001, s. 403, seria: Prymasowska Seria Biblijna. . 
  2. Stanisław Kur , Wstęp do Księgi Rut w IV wydaniu Biblii Tysiąclecia .
  3. Stanisław Stańczyk, Wstęp do Księgi Rut w Biblii Poznańskiej (wydanie jednotomowe, Poznań 2004).

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Księga Rut":

Mieszko II Lambert ...

Bereza (Białoruś) ...

Akcja (prawo) ...

Stanisław Hozjusz ...

Wojciech Bogusławski ...

Głowacz białopłetwy ...

Jarząb pospolity ...

Turzyca patagońska ...

Herodot ...

William Blake ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Księga Rut":

104 Kontrreformacja w Europie (plansza 5) ...

001. Paprotniki (plansza 21) ...

Zabytki języka polskiego (plansza 8) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie