Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Plac Trzech Krzyży w Warszawie

Plac Trzech Krzyży w Warszawie

Na mapach: 52°13'44.24″N 21°01'20.5″E / 52.2289556, 21.022361

Warszawa
plac
Trzech Krzyży
Śródmieście
Plac Trzech Krzyży

Plac Trzech Krzyży
Widok placu około 1900 r.
Panorama placu

Plac Trzech Krzyży w Warszawieplac w Warszawie , w Śródmieściu , w ciągu Traktu Królewskiego , u wylotu Nowego Światu , ul. Książęcej, Bolesława Prusa, Wiejskiej , Alej Ujazdowskich , ul. Mokotowskiej , Hożej , Brackiej i Żurawiej ; dawny plac rozdrożny na trakcie ze Starej Warszawy do Solca , Ujazdowa , Rakowca i Grzybowa .

Historia

W latach 17241731 z polecenia króla Augusta II , wytyczona została tzw. Droga Kalwaryjska, zaczynająca się od dwóch złotych krzyży, wzniesionych na miejscu obecnego placu, wiodąca do Grobu Chrystusa niedaleko Zamku Ujazdowskiego . Trakt ten stał się zaczątkiem dzisiejszych Alej Ujazdowskich. Na pamiątkę zakończenia brukowania warszawskich ulic w 1752 marszałek wielki koronny Franciszek Bieliński wzniósł na placu posąg świętego Jana Nepomucena , trzymającego w rękach krzyż. W XVIII wieku plac ten nazywano Rozdrożem Złotych Krzyży.

Na placu stoi od 1818 r. klasycystyczny kościół św. Aleksandra (początkowo również plac nosił imię tego świętego), a na wschodniej stronie również zabytkowy budynek Instytutu Głuchoniemych . Ponadto wokół placu zachowała się częściowo przedwojenna zabudowa miasta. Na południowym krańcu placu stoi pomnik Wincentego Witosa .

W czasie powstania styczniowego 30 września 1863 rozstrzelano na tym placu żandarma narodowego Leopolda Zelnera w ramach represji rosyjskich za zamachy wykonywane przez sztyletników na szpiegów i oficerów policji[1].

Z placem styka się aż 9 ulic. Poza wymienionymi są to Bolesława Prusa (z hotelem Sheraton), Wiejska (prowadząca do Sejmu ), Mokotowska (prowadząca do placu Zbawiciela ), Hoża, Żurawia, Bracka (prowadząca do nieodległej Polskiej Agencji Prasowej ) oraz schodząca w dół skarpy Książęca.

Obecnie północna pierzeja placu wraz z najbliższymi odcinkami sąsiednich ulic jest jednym z popularniejszych miejsc rozrywkowych miasta, ze względu na skupienie w jednym miejscu kilkunastu klubów, pubów, kawiarni i restauracji, m.in. obok siebie znajdują się tu trzy lokale o podobnych nazwach: "Szpilka" (w budynku byłej redakcji znanego satyrycznego czasopisma o tej samej nazwie), "Szparka" i "Szpulka", ale także szereg innych, z których warto wymienić reaktywowaną w 2005 r. sławną w międzywojennej Warszawie "Melodię".

W powojennej Warszawie przez wiele lat północna część placu była głównym miejscem spotkań mężczyzn o orientacji homoseksualnej.

Pierzeję zachodnią zajmują budynki Ministerstwa Gospodarki. Zostały wzniesione w latach czterdziestych XX wieku jako siedziba Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego według projektu architektów Stanisława Bieńkuńskiego i Stanisława Rychłowskiego. Wkrótce po wybudowaniu warszawiacy nadali budynkom żartobliwą nazwę "Mincówki" od nazwiska wpływowego szefa PKPG, Hilarego Minca .

Aktualnie plac staje się lokalizacją dla drogich domów towarowych. W jego pobliżu znajdują się sklepy Hugo Boss , Hugo Boss Orange Shop, Burberry , Church's, Ermenegildo Zegna, Max Mara, Coccinelle, W. Kruk , JM Weston, Franscesco Biasa, Escada, MAX & Co., Kenzo , Lacoste i Emporio Armani . W tym samym miejscu ma powstać również sklep marki Donna Karan New York. Nowy budynek przy ulicy Brackiej, biegnącej od Placu Trzech Krzyży, jest natomiast jedną z proponowanych lokalizacji pierwszego w Polsce sklepu marki Louis Vuitton . W okolicy znajduje się także siedziba Giełdy Papierów Wartościowych , Hotel Sheraton oraz jeden z pierwszych w Polsce oddziałów banku HSBC i pierwszy w Polsce salon Ferrari.

Przypisy

  1. S. Kieniewicz , Warszawa w powstaniu styczniowym, Warszawa 1983, s. 185.

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Plac Trzech Krzyży w Warszawie":

Most Konstantinasa Čiurlionisa w Kownie ...

Biskup ...

Brescia ...

Mieszko II Lambert ...

Wincenty Okołowicz ...

Adwentyzm ...

Oddychanie komórkowe ...

Linz ...

Tampere ...

Wiktor Sukiennicki ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Plac Trzech Krzyży w Warszawie":

06 Jazda w ruchu okrężnym (plansza 8) ...

Pochwała przyjaźni i hartu ducha w opowiadaniu ˝Stary człowiek i morze˝ (plansza 13) ...

Budowa komórki eukariotycznej - część I (plansza 12) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie