Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Roman Kotlarz

Roman Kotlarz

Tablica pamiątkowa poświęcona ks. R.Kotlarzowi umieszczona w centrum Koniemłot
Kościół Świętej Trójcy
w Radomiu , z którego schodów ks. Roman Kotlarz błogosławił protestujących robotników w 1976
Msza trydencka w kościele farnym w Szydłowcu odprawiana 20 lipca 2008 w intencji księdza Romana Kotlarza

Roman Kotlarz (ur. 17 października 1928 w Koniemłotach k. Staszowa , zm. 18 sierpnia 1976 w Radomiu) – Sługa Boży Kościoła katolickiego, polski ksiądz katolicki , działacz opozycji demokratycznej w PRL .

Życiorys

Urodził się w Koniemłotach koło Staszowa jako najmłodsze dziecko z sześciorga rodzeństwa Szczepana i Walerii. Po ukończeniu szkoły podstawowej uczęszczał do liceum w Staszowie. Po zdaniu matury wstąpił do seminarium duchownego. Formację kapłańską otrzymał w Krakowie i Sandomierzu . Święcenia kapłańskie przyjął 30 maja 1954. Był wikariuszem w parafiach: Szydłowiec , Żarnów , Koprzywnica , Mirzec , Kunów i Nowa Słupia , od 26 sierpnia 1961 był proboszczem parafii pw. MB Częstochowskiej w Pelagowie koło Radomia.

Znajdował się pod stałą obserwacją i inwigilacją funkcjonariuszy i tajnych współpracowników SB. W swoim kościele wygłaszał kazania patriotyczne, nagrywane i analizowane przez bezpiekę.

W czasie wydarzeń radomskiego czerwca znalazł się 25 czerwca 1976 wśród strajkujących z Zakładów Metalowych "Łucznik" w Radomiu. Ze schodów jezuickiego kościoła pw. Świętej Trójcy w Radomiu błogosławił protestujących robotników w czasie manifestacji. Po brutalnej pacyfikacji dokonanej przez oddziały ZOMO i MO , w swej parafii wraz z wiernymi modlił się za pobitych, aresztowanych i usuwanych z pracy robotników. W swych kazaniach domagał się szacunku dla człowieka i jego pracy, piętnował kłamstwo i niesprawiedliwość.

Został zaliczony przez władze komunistyczne w poczet "radomskich bandytów" i poddany represjom. Wzywany na przesłuchania, przeszedł tzw. ścieżki zdrowia . Kilkakrotnie został brutalnie pobity przez funkcjonariuszy SB. 15 sierpnia 1976 zasłabł podczas odprawianego nabożeństwa. Dzień później przyjęto go do Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej w Krychnowicach . Zmarł 18 sierpnia tego samego roku w niewyjaśnionych okolicznościach.

Władze komunistyczne zakazały pochowania księdza na cmentarzu radomskim. Jego pogrzeb, który odbył się 20 sierpnia 1976, przerodził się w manifestację patriotyczną. Został pochowany w Koniemłotach.

W roku 1990 prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski pośmiertnie odznaczył ks. Kotlarza Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami „Za ofiarę życia w walce z komunistami o niepodległą Polskę”.

3 maja 2009 odznaczony pośmiertnie przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski .

Źródła


Inne hasła zawierające informacje o "Roman Kotlarz":

Mieszko II Lambert ...

Brno ...

Ekranizacje dzieł Williama Szekspira ...

Benedykt Dybowski ...

Michałowice (powiat jeleniogórski) ...

Klaudiusz Ptolemeusz ...

1977 ...

1908 ...

Jezioro karowe ...

Duma ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Roman Kotlarz":

144 I wojna światowa. Rewolucja w Rosji (plansza 15) ...

Z wizytą w Szczebrzeszynie (plansza 5) ...

Twierdzenie Pitagorasa (plansza 1) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie