Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Rogownica alpejska

Rogownica alpejska

Rogownica alpejska
Systematyka wg Reveala
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Podkrólestwo naczyniowe
Nadgromada nasienne
Gromada okrytonasienne
Klasa Rosopsida
Rząd goździkowce
Rodzina goździkowate
Rodzaj rogownica
Gatunek rogownica alpejska
Nazwa systematyczna
Cerastium alpinum L.
Sp. pl. 1:438. 1753
Status ochronny
Kategoria zagrożenia w Polsce ( CzK )
EXEWCRENVULR

Kategoria: krytycznie zagrożony
Kępa rogownicy w szczelinie skalnej

Rogownica alpejska (Cerastium alpinum L.) – gatunek rośliny należący do rodziny goździkowatych . Gatunek arktyczno-alpejski o zasięgu wokółbiegunowym. Występuje w północnej części Europy i Ameryki Północnej, gdzie ma zwarty zasięg[1]. Ponadto w Europie występuje w górach od Hiszpanii do Grecji[2]. W Polsce jedyne jej stanowiska znajdują się na Babiej Górze [2]. Jest też uprawiana jako roślina ozdobna [3]

Spis treści

Morfologia

Tworzy luźne darnie. Pędy gęsto owłosione, wiotkie i płożące się o długości do 30 cm[2]. Przyziemne różyczki liściowe nie posiadają tak puszystego owłosienia, jak pozostała część rośliny, nie są jednak całkiem nagie[4]. Na szczycie pędów wyrasta pojedynczy kwiat, czasami dwa, rzadko trzy. Mają one szerokie płatki, purpurowo nabiegłe w gardzieli. Owocem jest torebka o długości 10-11 mm.

Biologia i ekologia

Bylina , chamefit . Występuje głównie w murawach na podłożu kwaśnym. Na Babiej Górze występuje w piętrze kosówki , na wysokości 1500-1724 m n.p.m., na obszarze o powierzchni ok. 20 ha[2]. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Jest rośliną jednopienną , kwiaty są albo zapylane przez owady ( zapylenie krzyżowe ), albo zapylają się same[2]. U okazów rosnących na Babiej Górze jedna torebka nasienna zawiera przeciętnie 21 nasion[2]. Rozsiewają się one w najbliższym otoczeniu rośliny. Rogownica alpejska może też rozmnażać się wegetatywnie.

Zagrożenia i ochrona

Kategorie zagrożenia gatunku:

Wszystkie stanowiska rogownicy alpejskiej w Polsce znajdują się na obszarze Babiogórskiego Parku Narodowego . Gatunek jest też uprawiany w Ogrodzie Roślin Babiogórskich w Zawoi-Barańcowej oraz w Ogrodzie Botanicznym w Warszawie [2].

Zastosowanie i uprawa

  • Zastosowanie. Nadaje się szczególnie do ogródków skalnych , gdzie może być uprawiana na skarpach, murkach i w szczelinach między kamieniami.
  • Uprawa. Najlepiej rośnie na próchnicznej, gliniasto-żwirowej i średnio wilgotnej ziemi ubogiej w wapń[3]. Rozmnaża się ją przez podział lub przez ukorzeniania płonych pędów w lipcu-sierpniu[3]. Rośnie powoli.

Przypisy

  1. Germplasm Resources Information Network (GRIN) . [dostęp 2010-02-05].
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 Zbigniew Mirek, Halina Piękoś-Mirkowa: Czerwona księga Karpat Polskich. Kraków: Instytut Botaniki PAN, 2008. . 
  3. 3,0 3,1 3,2 Eugeniusz Radziul: Skalniaki. Warszawa: PWRiL, 2007. . 
  4. Władysław Szafer, Stanisław Kulczyński: Rośliny polskie. Warszawa: PWN, 1953. 
  5. Red list of plants and fungi in Poland. Czerwona lista roślin i grzybów Polski. Zbigniew Mirek, Kazimierz Zarzycki, Władysław Wojewoda, Zbigniew Szeląg (red.). Kraków: Instytut Botaniki im. W. Szafera, Polska Akademia Nauk, 2006. . 


Inne hasła zawierające informacje o "Rogownica alpejska":

Úpská Jáma ...

Kocioł Wielkiego Stawu ...

Czarny Kocioł Jagniątkowski ...

Śnieżne Kotły ...

Polska Czerwona Księga Roślin marunowy podejźrzon pojedynczy podejźrzon wirginijski ponikło maleńkie poryblin kolczasty przetacznik wczesny przewiercień cienki przymiotno alpejskie przytulia sudecka rdestnica błyszcząca rdestnica gęsta rdestnica nitkowata rdestnica podługowata Rogownica alpejska rozrzutka alpejska rozrzutka brunatna rozchodnik owłosiony różanecznik żółty rzeżucha rezedolistna saussurea wielkogłowa selery węzłobaldachowe sierpik różnolistny skalnica śnieżna storczyk błotny storzan ...

Orogeneza alpejska ...

Beskid Żywiecki ...

Kenia ...

Geografia Islandii ...

Góry Dynarskie ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Rogownica alpejska":

211. Kształtowanie się szaty roślinnej Polski (plansza 7) ...

013. Niszcząca i budująca działalność sił endogenicznych (plansza 14) ...

Groza gór wysokich w poezji Kazimierza Przerwy - Tetmajera (plansza 28) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie