Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Bonanza (serial telewizyjny)

Bonanza (serial telewizyjny)

Bonanza
Oryginalny tytułBonanza
Gatunek western
Kraj produkcji   Stany Zjednoczone
Oryginalny język angielski
Główne role Dan Blocker
Lorne Greene
Michael Landon
Pernell Roberts
Liczba odcinków430
Liczba serii14
Nagrody Emmy ( 1971 ) za Najlepszą muzykę w serialu dla Davida Rose
Produkcja
ProdukcjaRepublic Pictures
Paramount Television
ScenariuszDavid Dortort
MuzykaRay Evans (temat)
Jay Livingston (temat)
David Rose (ilustracyjna)
Czas trwania odcinka51 min.
Emisja
Stacja telewizyjna NBC
TVP1
Lata emisji 1959 - 1973
Data premiery 1959
Od latdozwolone od 12 lat ( wg KRRiT )
Bonanza  na IMDb
Bonanza  na TV.com
Bonanza  na filmweb.pl
Bonanza  na fdb.pl

Bonanzaamerykański westernowy serial telewizyjny wyprodukowany przez telewizję NBC , opowiadający o życiu farmera Bena Cartwrighta i jego trzech synów.

Fabuła

Akcja rozgrywa się na ranchu Ponderosa, położonym w stanie Nevada nad jeziorem Tahoe , po wojnie secesyjnej . Każdy z synów Bena miał inną matkę, ale wszystkie zmarły, a wychowaniem synów musiał się zająć samotny ojciec. Bonanza to klasyczny western obyczajowy - bohaterowie, czterej mężczyźni żyjący na samotnym ranchu na Dzikim Zachodzie , mają liczne przygody i napotykają wiele problemów, które dzielnie przezwyciężają. W swym postępowaniu kierują się niezłomnymi zasadami moralnymi, hołdując tradycyjnym wartościom : rodzinie , przyjaźni , uczciwości.

Historia serialu

Serial był emitowany w latach 1959 - 1973 (data emisji pierwszego odcinka 12 września 1959 r., data emisji ostatniego odcinka 16 stycznia 1973 r.). W sumie pokazano 430 sześćdziesięciominutowych odcinków (2. miejsce na liście wszech czasów ). W 1964 r. Bonanza była nominowana do nagrody Złotego Globu .

Serial cieszył się ogromną popularnością w Stanach Zjednoczonych, a potem także w wielu innych krajach, również w Polsce – gdzie był emitowany w latach 60. i 70. , a następnie 90. Od 4 stycznia 2010 serial był ponownie emitowany w polskiej telewizji, na antenie TVP1 ale z nieznanych powodów został zdjęty z ramówki 17 maja 2010 . Wybrane odcinki wydane zostały na płytach DVD .

Bardzo znana jest melodia towarzysząca czołówce filmu, autorstwa Jaya Livingstona i Raya Evansa, często wykorzystywana jako motyw muzyczny – podobnie jak konstrukcja samej czołówki: płonąca mapa, ze środka której wyjeżdżają konno główni bohaterowie.

Kilka odcinków w latach 60. wyreżyserował Robert Altman , natomiast 336. odcinek ("The Silence at Stillwater" z 1969 r.) – przedwojenny polski reżyser Józef Lejtes (Joseph Lejtes).

Spośród aktorów grających w serialu właściwie tylko Michael Landon zrobił karierę. Po zakończeniu emisji Bonanzy grał m.in. w serialach Domek na prerii i Autostrada do nieba .

Po latach nakręcono filmy bazujące na popularności serialu: Bonanza: następne pokolenie (1988), Bonanza: powrót (1994), Bonanza: pod ostrzałem (1995).

Podstawowa obsada

W epizodach zagrali m.in.:


Inne hasła zawierające informacje o "Bonanza (serial telewizyjny)":

Podróżnik ...

Adwentyzm ...

1972 ...

Ekranizacje dzieł Williama Szekspira ...

Taylor Swift ...

1977 ...

Czarna Góra (Czeski Grzbiet) ...

1932 ...

1951 ...

1969 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Bonanza (serial telewizyjny)":

242. Przemiany w kulturze i obyczajowości (plansza 11) ...

217 Nauka i technika (plansza 10) ...

127. Charakterystyka państw intensywnie rozwijających się na podstawie Chin, Indii, Arabii Saudyjskiej i Brazylii (plansza 4) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie