Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Woodrow Wilson

Woodrow Wilson

Thomas Woodrow Wilson
Data urodzenia 28 grudnia 1856
Data śmierci 3 lutego 1924
28. Prezydent Stanów Zjednoczonych
Okres urzędowaniaod 4 marca 1913
do 4 marca 1921
Przynależność polityczna Partia Demokratyczna
Pierwsza Dama Ellen Wilson , Edith Wilson
Poprzednik William Taft
Następca Warren Harding
34. Gubernator stanu New Jersey
Okres urzędowaniaod 17 stycznia 1911
do 1 marca 1913
PoprzednikHorace Baker
NastępcaJames F. Fielder
Rektor Uniwersytetu Princeton
Okres urzędowaniaod 1902
do 1910
PoprzednikFrancis L. Patton
NastępcaJohn G. Hibben


Thomas Woodrow Wilson (ur. 28 grudnia 1856 w Staunton, Wirginia , zm. 3 lutego 1924 w Waszyngtonie , Dystrykt Kolumbii) – dwudziesty ósmy prezydent USA ( 1913 - 1921 ).

Wilson, urodzony w rodzinie prezbiteriańskiego pastora i wykładowcy uniwersyteckiego, ukończył Uniwersytet Princeton oraz Wydział Prawa na uniwersytecie w Wirginii . Zrobił doktorat na Johns Hopkins University i rozpoczął karierę naukową. Jest to także pierwszy amerykański politolog .

Bardzo szybko piął się w górę i w roku 1902 został rektorem Uniwersytetu Princeton .

Wilson stawał się coraz bardziej znany, co skłoniło konserwatywne kręgi wewnątrz Partii Demokratycznej do rozważenia jego kandydatury na prezydenta kraju. Najpierw jednak wystartował, w 1910 , w wyborach na gubernatora New Jersey . W 1912 demokraci nominowali go na prezydenta.

Mimo iż zdobył jedynie 42% głosów obywateli, to zadecydowała miażdżąca przewaga głosów elektorskich.

Już na początku swej prezydentury Wilson przeprowadził przez Kongres trzy ważne ustawy. Jedna z nich – Underwood Act – przewidywała obniżenie stawek celnych, druga – Federal Reserve Act – pozwalała na bardziej elastyczne gospodarowanie skarbem państwa, trzecia z kolei powoływała do życia Federalną Komisję Handlu (Federal Trade Commission), której zadaniem było zwalczanie nieuczciwych praktyk w biznesie. Jego program, znany jako New Freedom, dawał obywatelom prawo do swobodnego zrzeszania się oraz do strajku .

W 1913 Wilson wziął udział w pierwszej oficjalnej prezydenckiej konferencji prasowej w historii Stanów Zjednoczonych. Kontakty z prasą traktował jako środek do zdobycia poparcia dla swego programu[1].

4 sierpnia 1914 prezydent ogłosił neutralność USA w I wojnie światowej .

Na kolejne zmiany nie trzeba było długo czekać. W 1916 administracja Wilsona zakazała zatrudniania dzieci oraz ograniczyła czas pracy robotników kolejowych do ośmiu godzin dziennie. Te zmiany, oraz hasło "on trzyma nas z dala od wojny" (chodziło o toczącą się wówczas wojnę w Europie), pozwoliły Wilsonowi wygrać kolejne wybory, w których uzyskał 51,67% głosów.

Wkrótce po nich prezydent stwierdził, że Ameryka nie może pozostać neutralna w obliczu wojny światowej. 2 kwietnia 1917 Wilson poprosił Kongres o wypowiedzenie wojny Niemcom .

Przyłączenie się USA z wolna przeważało losy wojny na korzyść aliantów. W styczniu 1918 prezydent przedstawił przed Kongresem cele, które USA chcą osiągnąć w tej wojnie. Są one znane jako 14 punktów Wilsona i stały się podstawą traktatu wersalskiego .

Po podpisaniu przez Niemcy kapitulacji, Wilson wyjechał do Paryża , gdzie pracował na rzecz zapewnienia światu stałego pokoju. Następnie prezentował traktat wersalski przed Kongresem. Jednak po wyborach w 1918 demokraci utracili większość i Kongres, przewagą siedmiu głosów, traktat odrzucił.

Wilson, wbrew ostrzeżeniom lekarzy, zaczął podróżować po kraju i przekonywać współobywateli do traktatu. Wyczerpany doznał ciężkiego udaru, który omal go nie zabił.

W 1919 przyczynił się do założenia Ligi Narodów , za co otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla .

Prezydent zmarł w 1924 . Był żonaty dwukrotnie: najpierw z Ellen Wilson , a po jej śmierci z Edith Wilson .

Jego portret występuje na, nieznajdującym się w powszechnym obiegu , banknocie stutysięcznodolarowym .

Był przyjacielem polskiego pianisty i działacza Ignacego Jana Paderewskiego . Paderewski ufundował mu pomnik , który w 1931 roku został odsłonięty w poznańskim Parku Wilsona . Autorem rzeźby był Gutzon Borglum - autor twarzy Jerzego Waszyngtona wyrzeźbionej w zboczu góry Rushmore.

Honorowe obywatelstwa

Przypisy

  1. The President and the Press . ( ang. ). [dostęp 2010-06-08]
  2. Citrag.it: Boys' Towns of Italy, Inc. ( ang. ). [dostęp 2 kwietnia 2010].

Zobacz też

Poprzednik
Francis L. Patton
Rektor Uniwersytetu Princeton
1902 - 1910
Następca
John G. Hibben
Poprzednik
John Franklin Fort
Gubernator stanu New Jersey
1911 - 1913
Następca
James F. Fielder
tymczasowo
Poprzednik
William Jennings Bryan
Kandydat Demokratów na urząd Prezydenta USA, 1912 (zwycięstwo) Następca
James M. Cox
Poprzednik
William Howard Taft
Prezydent USA
1913 - 1921
Następca
Warren Harding
Poprzednik
Grover Cleveland
Demokratyczny Prezydent USA Następca
Franklin Delano Roosevelt


Inne hasła zawierające informacje o "Woodrow Wilson":

1986 ...

Bóbr europejski ...

Order Orła Białego Relander Reza Szach Pahlawi , 1927 cesarz Yoshihito , 1923 Benito Mussolini , 1923 Hajle Sellasje , 1930 Per Svinhufvud , 1935 Thomas Woodrow Wilson , 1922 Alexandre Millerand , 1921 Gaston Doumergue , 1924 Albert Lebrun , 1932 Tomasz Masaryk , 1925 kardynał Pietro ...

1932 ...

1969 ...

Balet ...

1983 ...

1933 ...

1929 ...

Partia Demokratyczna (USA) konserwatyści jak Andrew Johnson czy Grover Cleveland , a także do pewnego stopnia Woodrow Wilson . Konkurencyjni republikanie są programowo i jeżeli idzie o większość ich ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Woodrow Wilson":

202 System wersalski. Europa po I Wojnie Światowej (plansza 5) Był paktem powszechnej organizacji narodowej, którego inicjatorem był prezydent Stanów Zjednoczonych Thomas Woodrow Wilson, stworzonym w celu zapewnienia bezpieczeństwa i pokoju na świecie, jednak ...

204 Traktat wersalski (plansza 9) ...

204 Traktat wersalski (plansza 13) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie