Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Rak nerki

Rak nerki

Nowotwór złośliwy nerki z wyjątkiem miedniczki nerkowej
carcinoma renis
ICD-10 C64
Rak nerki
Obraz histologiczny raka jasnokomórkowego nerki

Rak nerkowokomórkowy (rak nerki, łac. carcinoma renis, ang. renal cell carcinoma, RCC) – nowotwór złośliwy wywodzący się najczęściej z komórek nabłonka cewek krętych bliższych. Ze względu na fakt, że nabłonek cewek nerkowych wywodzi się z mezodermy , a nie jak w innych narządach z ektodermy , nie należy on do grupy gruczolakoraków .

Pod względem histopatologicznym rozróżnia się pięć typów raka nerkowokomórkowego:

  • rak jasnokomórkowy, stanowiący 65–75% przypadków raka nerkowokomórkowego. Dawna historyczna nazwa raka jasnokomórkowego nerki to nadnerczak lub guz Grawitza – sądzono, że rozwija się on z wtrętów nadnerczowych w miąższu nerki[1].
  • rak brodawkowaty, zwany także chromofilnym (10–15% przypadków)
  • rak chromofobny (5% przypadków).
  • rak z cewek zbiorczych
  • rak sarkomatoidalny

Rak nerkowokomórkowy stanowi 3,6% wszystkich przypadków nowotworów złośliwych u mężczyzn i 2,6% u kobiet. Rak nerkowokomórkowy występuje dwukrotnie częściej u płci męskiej, średni wiek wystąpienia tego nowotworu szacuje się na 60 lat.

Spis treści

Etiologia

Etiologia nie jest znana, a w jego rozwoju postuluje się następujące czynniki:

Objawy i przebieg

W 5% przypadków stwierdza się klasyczne objawy zwane triadą Virchowa :

Zwykle towarzyszą im objawy ogólne, pod postacią osłabienia, utraty masy ciała, częste gorączki lub stany podgorączkowe. Inne niespecyficzne objawy to:

W badaniach dodatkowych stwierdza się następujące odchylenia:

Potwierdzenie rozpoznania uzyskuje się wykonując badania obrazowe, takie jak USG , urografia , tomografia komputerowa , rezonans magnetyczny , scyntygrafia , angiografia nerkowa. Należy dodać, że w 60% przypadków rozpoznanie guza nerki następuje przypadkowo, podczas badania USG jamy brzusznej.

Leczenie

Podstawowym sposobem leczenia jest wykonanie nefrektomii radykalnej czyli wycięcia nerki łącznie z torebką tłuszczową, nadnerczem , regionalnymi węzłami chłonnymi oraz blaszkami powięzi nerkowej. W niektórych przypadkach (gdy chory posiada już tylko jedną nerkę, guz ma wymiar poniżej 4 centymetrów i jest zlokalizowany w obrębie bieguna nerki) możliwe jest usunięcie tylko samej masy guza z pozostawieniem miąższu nerki.

Stosowana jest również selektywna embolizacja tętnicy nerkowej , ale zgodnie z wytycznymi Europejskiego Towarzystwa Urologicznego nie ma ona znaczenia w leczeniu radykalnym raka nerki a jedynie jako leczenie paliatywne, w przypadku masywnego krwiomoczu [1] .

W leczeniu skojarzonym stosowana jest chemioterapia, immunoterapia, oraz leczenie celowane za pomoca nowych, zarejestrowanych niedawno leków. Chemioterapia jest zwykle nieskuteczna, a znaczenie mają jedynie pochodne 5-fluorouraculu. W immunoterapi używane sa 2 związki- Interferon alfa oraz Interleukina 2. Do 2008 roku Interferon był podastawowym lekiem pierwszego rzutu w rozsianym raku nerkowokomórkowym. Jednakże od roku 2009 według zaleceń Europejskiego Towarzystwa Urologicznego jaoko lek 1-go rzutu w leczeniu pacjentów o niskim ryzyku stosowany jest Sunitinib (Sutent), lub bevacizumab z Interferonem alfa. U pacjentów z wysokim ryzykiem jako lek 1-go rzutu stosuje się tensirolimus. W leczeniu 2-go rzutu stosowany jest Sorafenib (Nexavar) jako lek stosowany po wcześniejszym leczeniu cytokinami, bądź Everolimus po leczeniu Sunitinibem, i bavacizumabem.

Rokowanie

5-letnie przeżycie osiąga około 60% chorych. W przypadku stwierdzenia przerzutów liczba ta spada do 20%.

Przypisy

  1. Tuchendler T. Wpływ wybranych czynników rokowniczych na przeżywalność po leczeniu operacyjnym u chorych na raka nerki (RCC) w materiale własnym Urologia Polska 2006; 59: 4

Bibliografia

  • Choroby wewnętrzne" pod red. A. Szczeklika, str. 1349–1352
  • Patologia znaczy słowo o chorobie. / T. 2 cz. 1, Patologia narządowa / Jerzy Stachura, Wenancjusz Domagała ; [aut. t. 2 Maria Chosia et al.], Kraków 2005,
  • Wytyczne Europejskiego Towarzystwa Urologicznego- http://www.uroweb.org/fileadmin/tx_eauguidelines/2009/Full/RCC.pdf

Przeczytaj !


Inne hasła zawierające informacje o "Rak nerki":

Rak języka ...

Nadciśnienie tętnicze ...

Torebka kłębuszka nerkowego ...

Ciałko nerkowe ...

Krwioplucie ...

Stepan Bandera ...

Hemodializa ...

Przeszczepianie narządów ...

Wrocław ...

1966 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Rak nerki":

Zanieczyszczenia atmosfery (plansza 15) ...

014. Mięczaki - silnie wyspecjalizowane bezkręgowce (plansza 16) ...

Układ moczowy (plansza 14) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie