Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Richard Branson

Richard Branson

Richard Branson

Sir Richard Charles Nicholas Branson (ur. 18 lipca 1950 w Sharnley Green w hrabstwie Surrey ) – angielski przedsiębiorca, miliarder, twórca jednej z najlepiej rozpoznawanych marek świata[] Virgin Group .

Spis treści

Życie i kariera

Był 18 razy wyrzucany ze szkoły.

Pierwszym krokiem w biznesie młodego Bransona było założenie gazety "Student", która od razu stała się bardzo popularna wśród ówczesnej młodzieży. Gazeta powstała w 1967, na rynku obecni byli już i Beatlesi , i The Rolling Stonesi , Branson postawił więc na muzykę. Jako 20-latek założył firmę Virgin i otworzył wspólnie z kolegami sklep z płytami. Model sprzedaży wysyłkowej pozwalał oferować płyty o kilkanaście procent taniej niż zwykłe sklepy. Dziś niemal wszystkie firmy kontrolowane przez Bransona mają w nazwie słowo "Virgin". Nazwa podobno wzięła się stąd, że on i jego koledzy byli "dziewicami w biznesie". Tak właśnie został nazwany ów sklep wysyłkowy. Już wkrótce mógł otworzyć własny butik muzyczny przy prestiżowej ulicy w Londynie - Oxford Street. Następnie, na początku lat 70., pod nazwą Virgin Records wykreował i uruchomił działalność fonograficzną. Przełom nastąpił w 1973, gdy wszyscy giganci tego rynku odmówili Mike'owi Oldfieldowi wydania jego płyty, a wydania podjął się właśnie Branson. W rezultacie album Tubular Bells , rozszedł się w nakładzie 5 mln egzemplarzy, zaś wytwórnia zarobiła ponad milion funtów.

W 1977 Virgin wsławiła się nagraniem nigdzie niechcianej grupy Sex Pistols . Był to kolejny sukces - ponad 5 milionów płyt. Wytwórnia Bransona stopniowo zdobywając uznanie w branży podpisała z czasem kontrakty z m.in. The Rolling Stones , Bryanem Ferrym , Simple Minds , Paulą Abdul , Steve'em Winwoodem , Janet Jackson , Genesis , Philem Collinsem , Peterem Gabrielem i wielu innymi. Po 20 latach sukcesów, w 1992, Branson sprzedał Virgin Music Group - markę, wydawnictwo muzyczne i studia nagraniowe firmie Thorn EMI za 1 mld dolarów.

Branson był dwukrotnie żonaty. Ma dwoje pełnoletnich dzieci.

Firmy Bransona i ich strategie

Virgin Travel – luksusowe wczasy dla najbogatszych. Virgin Airlines to w części także luksusowe linie lotnicze (choć jednak głównie normalne).

Wyspa Necker - Branson w 1987 stał się właścicielem karaibskiej wysepki Necker, którą kupił za 180 tys. USD (to mała wyspa wulkaniczna ). Wynajmuje ją za 22 tys. USD za tydzień pobytu.

Branson znany jest również z niekonwencjonalnych zagrań marketingowych oraz zachowań. Gdy zależało mu, by indyjski rząd zgodził się na loty VA na tamtejszy rynek, przybył do budynku parlamentu na białym słoniu. Skutkiem tego zdarzenia było rozpoczęcie przez Virgin Atlantic regularnych lotów do Indii, co pozwoliło na rozrost firmy. Matką chrzestną jego pierwszego samolotu została księżna Diana . W 2001 sprzedał 49% udziałów w liniach Virgin Atlantic azjatyckiemu przewoźnikowi Singapore Airlines za 979 mln USD.

Porażki

Niepowodzenie spotkało Bransona gdy ubiegał się o koncesję na prowadzenie brytyjskiej loterii narodowej. Rząd podjął decyzję odmowną, co wzbudziło zaskoczenie osób, które przewidywały sukces, wskazując, iż jest on donatorem partii laburzystów . Branson faktycznie poparł Tony'ego Blaira w kampanii wyborczej w 1997.

Zamiłowanie do przygody

W 1986 na łodzi Virgin Atlantic Challenger II Richard przemierzył Ocean Atlantycki, w rekordowym wówczas czasie. Rok później znów postanowił przemierzyć Atlantyk na balonie Virgin Atlantis Flyer. To pierwsza taka udana próba balonowa w ogóle i największy wtedy balon w historii. W 1991 przebył balonem największy dystans w historii – 6700 mil, przecinając Pacyfik z Japonii do arktycznej Kanady. W następnej przygodzie z balonem omal nie zginął, a jego partner faktycznie walczył o życie, kiedy balon runął do lodowatego morza u wybrzeży Irlandii.

Jego jedynym, jak dotąd, niezrealizowanym marzeniem jest Virgin Galactic. Firma ma zajmować się turystyką kosmiczną . Jak wykazały badania marketingowe na taką podróż miałoby ochotę (i byłoby ich na to stać) blisko 14 tys. osób. Każda musiałaby zapłacić około 200 tys. dolarów za bilet. Wspólnikami Bransona są m.in. Paul Allen (współzałożyciel Microsoftu ) i konstruktor Burt Rutan twórca odrzutowca Virgin Atlantic GlobalFlyer , na którym milioner Steve Fossett obleciał kulę ziemską w 67 godzin bez międzylądowań i tankowania.

W promocyjnej loterii, której partnerem było Volvo , jedna osoba z USA wygrała lot w kosmos za darmo.

Z początkiem grudnia 2009 Virgin stał się właścicielem zespołu wyścigowego Manor GP , który zadebiutował w Formule 1 w 2010. Team ten pojawił się na starcie nowego sezonu pod nazwą Virgin Racing .



Inne hasła zawierające informacje o "Richard Branson":

Adwentyzm ...

1972 ...

Nowa Polityka Ekonomiczna ...

Ekranizacje dzieł Williama Szekspira ...

1986 ...

Samuel Pepys ...

Restauracja Stuartów ...

1977 ...

Archeologia ...

Armia Czerwona ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Richard Branson":

Działania pisemne (plansza 1) ...

Wyłączanie wspólnego czynnika przed nawias (plansza 1) ...

224 Konflikty zbrojne po II wojnie światowej (plansza 13) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie