Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Wesley Clair Mitchell

Wesley Clair Mitchell

Wesley Clair Mitchell (ur. 5 sierpnia 1874 , zm. 29 października 1948 ) - amerykański ekonomista, zwolennik tzw. instytucjonalizmu w ekonomii. Interesował się analizą cykli koniunkturalnych .

Ekonomią zainteresował się podczas studiów na Uniwersytecie Chicago m.in dzięki wykładom Thorsteina Veblena i Johna Deweya .

Nie akceptował wielu poglądów Veblena, w przeciwieństwie do niego nie próbował budowy teoretycznego modelu rozwoju gospodarki przemysłowej. Zgadzał się z Veblenem w kwestiach metodologicznych, zwracając uwagę na zasadniczą rolę danych empirycznych. To przekonanie legło także u podstaw National Bureau of Economic Research , do założenia którego Mitchel silnie się przyczynił.

Krytyka ekonomii ortodoksyjnej

Mitchell poddawał sielnej krytyce abstrakcyjne modele ekonomii teoretycznej, zarzucając im zbytnie oddalenie od rzeczywistości, przyjęcie hedonistycznej psychologii oraz nadmierne skupienie się na równowadze rynkowej .

Cykl konionkturalny

Za przyczynę występowania cyklu konionkturalnego uważał reakcję przedsiębiorstw na na zmianę stopy zysku. Cykle mogą występować jedynie w gosopdarkach z systemem pieniężnym. Przedstawił analizę opisową cyklu. Jego zdaniem konstrukcja ogólnego modelu cyklu konionkturalnego jest niemożliwa, ponieważ cykle nadmiernie różnią się między sobą.

Bibliografia

Harry Landreth, David Colander: Historia myśli ekonomicznej. Wydawnictwo Naukowe PWN. . Inne hasła zawierające informacje o "Wesley Clair Mitchell":

Oddychanie komórkowe ...

1983 ...

1933 ...

1962 ...

1943 ...

1937 ...

1970 ...

1947 ...

Literatura – przegląd chronologiczny ...

André Breton ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Wesley Clair Mitchell":

Działania pisemne (plansza 1) ...

Wyłączanie wspólnego czynnika przed nawias (plansza 1) ...

108 Życie religijne w okresie nowożytnym (plansza 11) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie