Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Rea (mitologia)

Rea (mitologia)

Rhea, 1888

Rea ( gr. Ῥέα Réa) – w mitologii greckiej , jedna z tytanid , córka Uranosa (Nieba) i Gai (Ziemi), bogini płodności. W najwcześniejszej tradycji była silnie kojarzona z Gają i Kybele , Wielką Matką, w klasycznej mitologii stała się rodzicielką wielu bogów i bogiń. Była siostrą i żoną Kronosa , matką Demeter , Hadesa , Hery , Hestii , Posejdona i Zeusa . Jej rzymską odpowiedniczką była Ops .

W sztuce Rea jest zwykle przedstawiana w rydwanie ciągniętym przez dwa lwy , czasem w identyczny sposób, co Kybele.

Kronos, brat Rei, a później mąż, wykastrował ich ojca Uranosa. Po tym czynie Kronos ponownie uwięził hekatonchejrów i cyklopów i nakazał pilnować więźniów potworowi Campe . On i Rea zasiedli na tronie jako Król i Królowa bogów.

Kronos spłodził z Reą kilkoro dzieci: Hestię , Demeter , Herę , Hadesa , Posejdona , ale wszystkie połknął zaraz po narodzinach, ponieważ dowiedział się od swoich rodziców, że jedno z jego potomków odbierze mu tron. Lecz gdy narodził się Zeus, Rea wraz z Gają i Uranosem obmyśliła plan ocalenia dziecka, tak, by Kronos mógł ponieść karę za zło wyrządzone jego ojcu i własnym dzieciom. Rea narodziła Zeusa na Krecie , a Kronosowi podała do połknięcia kamień zawinięty w pieluchy.

Rea jadąca na lwie, fryz pergameńskiego ołtarza, Muzeum Pergamońskie w Berlinie

Rea schowała Zeusa w grocie na Górze Ida na Krecie. Istnieją różne wersje mitu o tym, co później działo się z dzieckiem:

  1. Był pod opieką Gai,
  2. Był karmiony przez kozę imieniem Amalteja , podczas gdy grupa Korybantów , żołnierzy lub pomniejszych bóstw tańczyła, krzyczała i klaskała w ręce, aby Kronos nie słyszał dziecięcego płaczu,
  3. Był pod opieką nimfy Adamantei , która karmiła go kozim mlekiem. Podczas gdy Kronos wędrował po ziemi, niebie i morzu i pożerał dzieci Rei, Adamantea ukrywała Zeusa spuszczając go na linie z drzewa, tak aby dziecko znalazło się pomiędzy niebem, ziemią i morzem, niewidoczny dla ojca.

Zeus pokonał Kronosa i zmusił go do wyplucia swego połkniętych dzieci, a następnie, po tytanomachii zrzucił ojca z tronu.

Lwia Brama w Mykenach reprezentująca boginię

Według Homera , Rea była matką bogów, choć nie tak uniwersalną matką jak Kybele , z którą później była utożsamiana. Pierwotnym centrum jej kultu była Kreta , gdzie według mitu schowała Zeusa przed Kronosem.

Symbolami Rei są księżyc i łabędź . We wcześniejszej mitologii symbolizowały ją dwa lwy ciągnące jej powóz. Były one często rzeźbione na miejskich bramach , z których najsłynniejsza jest Lwia Brama w Mykenach .

Zobacz też

Rea Sylwia – matka Romulusa i Remusa


Inne hasła zawierające informacje o "Rea (mitologia)":

Rodzimy Kościół Polski ...

I wiek ...

Aurora ...

Widmo ...

John William Waterhouse ...

Neoplatonizm ...

Balet ...

Karma ...

Ananke (bogini) ...

Rod (bóg) ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Rea (mitologia)":

Renesansowy charakter fraszek Jana Kochanowskiego (plansza 7) ...

008a. Grecja (plansza 13) ...

Początki teatru (plansza 13) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie