Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Archanioł Rafał

Archanioł Rafał

Rafał
Archanioł Rafał z młodym Tobiaszem , ( XVII w.)
Archanioł Rafał z Adamem i Ewą , William Blake , 1808

Rafał ( hebr. רפאל, ara. Israfil, اسرافيل, scs. Archangieł Rafaił) - jeden z archaniołów w tradycji żydowskiej i chrześcijańskiej ; jego imię oznacza "Bóg uzdrawia". Należy do grona aniołów stworzonych przez Boga w pierwszym dniu tworzenia.

Archanioł Rafał występuje w Piśmie Świętym tylko w deuterokanonicznej Księdze Tobiasza , gdzie pod ludzką postacią, przybierając pospolite imię Azariasz ofiarowuje młodemu Tobiaszowi wędrującemu z Niniwy do Raga w Medii swoje towarzystwo i opiekę, chroniąc go przed demonami , a po powrocie uzdrawiając jego ojca. Przeprowadza go szczęśliwie wśród różnych przygód aż do Persji , gdzie mieszka krewny rodziny, który od starego Tobiasza (ojca) pożyczył niegdyś znaczną sumę pieniędzy. Archanioł nie tylko doprowadza Tobiasza do celu podróży, ale też nakłania krewnego by oddał dług, a Tobiaszowi własną córkę Sarę za żonę. Uwalnia również od złych mocy przyszłą żonę Tobiasza - Sarę. Po szczęśliwym zakończeniu podróży Rafał wyjawił młodzieńcowi i jego ojcu, kim jest: Ja jestem Rafał, jeden z siedmiu aniołów, którzy stoją w pogotowiu i wchodzą przed majestat Pański (Tb 12,15).

Spis treści

Liturgia

W Kościele prawosławnym archanioł Rafał wspominany jest 8 listopada (Sobór Arcystratega Michała i Niebieskich Sił Bezcielesnych).

Kościół katolicki wspomina Rafała wraz z archaniołami Michałem i Gabrielem 29 września nadając temu dniu rangę święta . Przed reformą kalendarza liturgicznego ( 14 lutego 1969 ) wspomienie Archanioła Rafała przypadało 24 października .

Patronat

Kościół rzymskokatolicki czci go jako patrona aptekarzy, chorych, lekarzy, emigrantów, pielgrzymów, podróżujących, uciekinierów, wędrowców, żeglarzy, policjantów i terapeutów.

Ikonografia

W sztuce wschodniej archanioł przedstawiany jest jako typowy anioł . Jest młodzieńcem bez zarostu, w tunice i chlamidzie lub przeważnie białej szacie. W dłoniach zazwyczaj trzyma berło i glob. W ikonografii rzadko występuje sam. Zwykle wraz z archaniołami Gabrielem i Michałem w okresie wczesnochrześcijańskim i wczesnośredniowiecznym występuje jako postać asystująca przy tronie Chrystusa lub towarzysząca Mu oraz jako obrońca i stróż przeciwko demonom i innym nieszczęściom. Przeważnie archaniołowie przedstawiani są w takich scenach jak Narodzenie Chrystusa oraz Sąd Ostateczny.

W sztuce zachodniej jako atrybuty Rafał otrzymuje krzyż, laskę pielgrzyma, niekiedy rybę i naczynie. Wiara ludu widzi w nim prawzór Anioła Stróża i adresuje do niego modlitwy o zdrowie duszy.

Bibliografia

  • Ksiega Tobiasza [w:] Pismo Święte
  • Pseudo-Dionizy Aeropagita, Corpus Dionysiacum

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Archanioł Rafał":

Wszystkich Świętych ...

1986 ...

Ludwik XVIII ...

Genealogia ...

XXI wiek ...

Order Orła Białego ...

Gerard Labuda ...

1983 ...

Stanisław Taczak ...

Lista Przebojów Programu Trzeciego ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Archanioł Rafał":

012. Islam (plansza 7) ...

012. Islam (plansza 3) ...

012. Islam (plansza 4) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie